АКТ вазири БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакилини қабул қилди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Ахмедхаджаев ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги резидент-координатори Ҳелен Фрейзер иштирокида "Самарали давлат бошқарувини ривожлантириш учун ҳамкорлик ва рақамли ўтиш" лойиҳасини амалга ошириш юзасидан учрашув бўлиб ўтди.
Унда лойиҳанинг 2018 йилда ўтказиладиган Ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталигида иштироки учун зарур донорлик улушларини молиялаштиришда вазирлик иштироки келишиб олинди. Шунингдек, томонлар 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ва Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концептсиясида кўзда тутилган вазифаларни амалга ошириш, хусусан аҳолига юқори даражали давлат хизматларини кўрсатиш тизимини яратиш бўйича ҳамкорлик қилиш келишиб олинди.
Учрашувда кун тартибига қўйилган бош масалалар, жумладан ахборот технологиялари ва ёшларнинг АКТ саводхонлигини ошириш, UNESCO​, ITU​ каби муассасалардан етакчи экспертларни жалб қилган ҳолда таълимнинг янги тизимини жорий қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг январь ҳамда май ойларида вазирлик Тошкент ахборот технологиялари ҳамда Тошкент шаҳридаги Инҳа университетлари, шунингдек БМТнинг "Тараққиёт" дастури билан ҳамкорликда 10 дан 18 ёшгача бўлган қизлар ўртасида ахборот технологиялари танловини ташкил қилмоқда. Ҳозиргача юртимизнинг барча ҳудудларидан унда иштирок этиш истагида бўлган 450 нафар номзодлар рўйхатдан ўтганлар.

Глава Мининфокома принял Постоянного координатора ООН в Узбекистане
Встреча Азима Ахмедхаджаева и Постоянного координатора ООН и Постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Хелены Фрейзер была посвящена обсуждению сотрудничества в рамках реализуемого совместного проекта «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации». В частности, речь шла о выделении финансирования со стороны Министерства, привлечении донорских вкладов, участии проекта в организационных мероприятиях Недели ИКТ 2018.
Говорили о совместной работе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2020 годах и Концепции административной реформы в целях обеспечения перехода национальной системы оказания государственных услуг населению на качественно новый уровень.
На повестке дня также стоял вопрос повышения ИТ и цифровой грамотности молодёжи, внедрении новых систем образования с привлечением ведущих экспертов (UNESCO, ITU). При поддержке Мининфоком  Университетом Инха и ТУИТ совместно с ПРООН с января по май т.г. проводится ИТ-конкурс для девушек от 10 до 18 лет. В настоящее время около 450 представительниц прекрасного пола из разных регионов страны зарегистрированы для участия в конкурсе.