Шавкат Мирзиёев: ҳарбий қисмлар ифтихор, ғурур, куч, билим маскани бўлиши керак
Давлатимиз раҳбари Жиззах вилоятига ташрифининг иккинчи куни “Фориш” тоғ-дала полигонини бориб кўрди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони ҳарбий хизматчиларнинг яшаши, жанговар ўқув машғулотлари ўтказиши учун яратилган шароитлар билан танишди. Панорамали электрон ўқ отиш тренажёри, аскарлар ётоқхонаси, машқ ва саф майдончаларини кўздан кечирди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерни намунавий полигонга айлантириш, янги концепция ишлаб чиқиб, мамлакатимиздаги барча ҳарбий полигонларни модернизация қилиш бўйича топшириқлар берди.
Полигонлар ҳарбий хизматчиларнинг амалий кўникмаларини ошириш билан бирга ғояга хизмат қилиши зарур. Бу ер ифтихор, ғурур, куч, билим маскани бўлиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
“Фориш” полигони майдони текислик, мураккаб тоғ ва қоялардан иборат. Бу ерда ўтказилаётган тайёргарлик машғулотлари батальон тактик гуруҳларнинг тоғ ва чўл ҳудудларида, фавқулодда ўзгарувчан вазиятларда, ҳар қандай об-ҳаво шароитида топшириқларни тўла бажаришга ўргатади. Жанговар ҳаракатларни ташкиллаштириш ва тактик ҳаракатланиш кўникмаларини ҳосил қилади.
Президентимиз ташрифи чоғида 25 хил ўқув-машғулот машқлари намойиш этилди.
Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган ҳарбий анжомлар ва аскарларнинг сафар таомларини ҳам кўздан кечирди.

Шавкат Мирзиёев: военные полигоны должны быть предметом гордости, источником силы и знаний
Глава нашего государства во второй день поездки в Джизакскую область посетил горно-полевой полигон “Фориш”.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами ознакомился с условиями, созданными для проживания, учебной и боевой подготовки военнослужащих. Осмотрел электронный панорамный стрелковый тренажер, спальные помещения солдат, площадки для упражнений и строевой плац.
Президент Шавкат Мирзиёев дал поручения по превращению этого места в образцовый полигон, разработке новой концепции и модернизации на ее основе всех военных полигонов в стране.
Полигоны помимо повышения практических навыков военнослужащих должны служить предметом гордости, источником силы и знаний, сказал Шавкат Мирзиёев.
Полигон “Фориш” состоит из равнин, сложных горных и скальных участков. Проводимые здесь учения нацелены на формирование у батальонных тактических групп навыков исполнения поставленных задач в экстремальных горных и степных условиях, при любой погоде, а также учат организации боевых действий и тактике.