“Обод қишлоқ” дастури одамларнинг дунёқарашини ўзгартиради
Президент Шавкат Мирзиёев Манас қишлоғида “Обод қишлоқ” дастури асосида амалга оширилган ишларни кўздан кечирди.
Чекка ҳудудда жойлашган бу қишлоқ эътибордан четда қолган эди. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бу ерда кенг кўламдаги ишлар амалга оширилди. 34 та кўп қаватли уйнинг томи тўлиқ қайта ёпилди, режасиз қуриб ташланган кўримсиз нарсалар олиб ташланиб, янгидан ёрдамчи бинолар қурилди. Савдо ва маиший хизмат шохобчалари қурилди.
Атрофга мевали ва манзарали дарахт кўчатлари ўтқазилди.
Аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш мақсадида 6,5 километр узунликдаги сув қувури ётқизилди. 41 километр узунликдаги коллектор-дренаж тармоқларида  тозаланди.
Аёлларни иш билан таъминлаш мақсадида иккита тикувчилик цехи ишга туширилиб, 120 дан зиёд хотин-қиз иш билан таъминланди.
Қишлоқ врачлик пункти ўрнида замонавий оилавий поликлиника бунёд этилди. Президентимиз ушбу поликлиникани кириб кўрди. Аҳоли саломатлигини сақлаш, касалликларни профилактика қилиш бўйича зарур кўрсатмалар берди.
Иккита умумтаълим мактаби ва мактабгача  таълим муассасалари тўлиқ таъмирланиб, қайта жиҳозланди. 17 та болалар майдончаси қурилди. Минифутбол майдонлари, 250 ўринли стадион барпо этилди.
Шавкат Мирзиёев мактабгача таълим муассасасида бўлди.
Мактабгача таълим тизимига катта эътибор қаратяпмиз, ҳамма жойда замонавий боғчалар қуряпмиз. Лекин унинг файзи, баракаси, асосий мақсад-муддаоси тарбияда, деди Президентимиз. Фарзандларимизни болаликдан яхши тарбияласак, ўз йўлини, ишини топиб кетади.
Давлатимиз раҳбари янги қуриб, фойдаланишга топширилган новвойхонага ҳам кирди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 29 мартдаги “Обод қишлоқ” дастури тўғрисида”ги Фармони мазмун-моҳиятига тўхталиб ўтилди. Бу ишлар аҳоли турмуш тарзини яхшилайди, юртимизни обод қилади. Энг муҳими, одамларнинг дунёқарашини ўзгартиради, деди Шавкат Мирзиёев.

Программа “Обод кишлок” изменит мировоззрение людей
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проведенной по программе "Обод кишлок" ("Благоустроенное село") в селе Манас.
Село, отдаленное от районного центра, нуждалось в кардинальном улучшении инфраструктуры. По инициативе главы нашего государства здесь осуществлена широкомасштабная работа. Полностью отремонтирована кровля 34 многоэтажных домов, снесены неприглядные постройки, вместо них возведены новые подсобные сооружения. построены пункты торговли и бытового обслуживания, посажено множество фруктовых и декоративных деревьев.
Для обеспечения населения чистой питьевой водой проложено 6,5 километра водопровода, очищены коллекторно-дренажные сети длиной 41 километра.
С целью обеспечения работой женщин введены в строй 2 швейных цеха, трудоустроены более 120 женщин.
Вместо сельского врачебного пункта возведена современная семейная поликлиника. Президент посетил поликлинику, дал необходимые указания по охране здоровья населения, профилактике заболеваний.
Также, были отремонтированы и оснащены две школы и детский сад. Построено 17 детских площадок, поля для мини-футбола и стадион на 250 мест.
Шавкат Мирзиёев посетил дошкольное образовательное учреждение.
Мы уделяем большое внимание системе дошкольного образования, строим повсеместно современные детские сады. Их главная цель и предназначение - воспитывать детей, сказал глава государства. Хорошее воспитание с детского возраста - залог того, что они обретут собственное место в обществе.
Глава нашего государства заглянул и в новую пекарню села.
Была отдельно затронута программа "Обод кишлок", утвержденная указом Президента Республики Узбекистан от 29 марта. Реализация определенных в ней задач улучшит образ жизни населения, преобразит облик нашей страны. Самое важное, изменится мировоззрение людей, сказал Шавкат Мирзиёев.