«Ислом Каримов хотирасига бағишланган энг яхши илмий-оммабоп мақола» танлови ғолиблари аниқланди
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасини абадийлаштириш мақсадида ўтган йилнинг июль ойида “Ислом Каримов хотирасига бағишланган энг яхши илмий-оммабоп мақола” танлови эълон қилинган эди. Унга 2017 йилнинг 31 декабрига қадар 2016-2017 йилларда республика ҳамда хориж газета ва журналлари, интернет нашрларида эълон қилинган материаллар қабул қилинди.
Ўзбек Миллий академик драма театрида танлов ғолибларини тантанали тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов бутун фаолиятини, ҳаётини Ватанимизнинг озодлиги, тинчлик-осойишталиги, халқимизнинг, айниқса, келажагимиз эгалари бўлган ёшларнинг бахтли ва фаровон ҳаёт кечириши, ўз орзу ва мақсадларини рўёбга чиқариши учун бахшида қилгани таъкидланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Биринчи Президентимиз хотирасини абадийлаштириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Тошкент, Қарши ва Самарқанд шаҳарларида Биринчи Президентимиз ҳайкаллари қад ростлади. У киши узоқ йиллар фаолият юритган Оқсарой қароргоҳи ёдгорлик мажмуасига айлантирилди. Тошкент халқаро аэропорти, йирик муассаса ва ташкилотлар, пойтахтимиз ва вилоят марказларидаги марказий кўчаларга Ислом Каримов номи берилди.
“Ислом Каримов хотирасига бағишланган энг яхши илмий-оммабоп мақола” танлови ана шу эзгу сайъ-ҳаракатларнинг узвий давомидир. Танлов учун ўзбек, қорақалпоқ, рус, инглиз, француз, итальян, хитой, немис, япон, араб, корейс, озарбайжон, қозоқ, туркман, қирғиз тилларида ёзилган жами 900 га яқин материал юборилган. Уларни адолатли баҳолаш учун танлов ҳайъати таркибига тажрибали мутахассислар, олимлар, тарихчилар, ёзувчилар, журналистлар, кенг жамоатчилик вакиллари жалб этилди. Юборилган ишлар, аввало, мақола мавзуси янгилиги ва очиб берилгани, мазмунан тарихий ҳақиқатга зид келмаслиги, илмий манбалардан қанчалик фойдаланилгани, шунингдек, илмий ва бадиий савиянинг қай даражада эканлиги ҳисобга олинган ҳолда баҳоланди.
Биринчи ўрин ва танловнинг бош мукофотини “Бошланғич таълим” журнали бош муҳаррири Ҳалим Саидов “Миллат хазинасини бойитган мутафаккир” мақоласи учун қўлга киритди. Ғолиб ташкилотчилар томонидан махсус диплом ва Ўзбекистон Республикасида белгиланган энг кам иш ҳақининг 100 баробари миқдоридаги пул мукофоти билан тақдирланди.
Иккинчи ўрин совриндорлари эса Япония парламенти юқори палатаси депутати, “Япония – Ўзбекистон” дўстлик уюшмаси президенти Кёко Накаяма ва “Нақшбандия” журнали бош муҳаррири Султонмурод Олимов бўлишди. Уларга диплом ва энг кам иш ҳақининг 75 баробари миқдорида пул мукофоти топширилди.
Учинчи ўринга Мусурмон Бойхонов, Қорақалпоқ давлат университети магистранти Замира Айимбетова ва Санкт-Петербург давлат университети талабаси Александр Гонашвили муносиб топилди. Ташкилотчилар томонидан уларга диплом ва энг кам иш ҳақининг 50 баробари миқдоридаги пул мукофоти топширилди.
Ғолибларга мукофотни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Хайриддин Султонов ва Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова топширди.
– Муҳтарам Биринчи Президентимиз Ислом Каримов шахсини абадийлаштириш мақсадида юртимизда катта ишлар амалга оширилмоқда, – дейди Ҳалим Саидов. – Бу инсоннинг ҳаёти, серқирра фаолияти жуда катта тадқиқотларга етгулик, арзигуликдир. Бу ҳақида ёзиш эса ўта масъулятли иш. Шундай бўлса-да мен ҳам баркамол авлод тарбияси, юрт тараққиётига ўзининг катта ҳиссасини қўшган шундай буюк инсоннинг хотирасини абадийлаштириш уммонига кичик томчи қўшишга ҳаракат қилиб кўрдим. Асосий мақсад бу улуғ мутафаккирнинг Ватан тараққиётига қўшган ҳиссасини таъкидлаш, авлодларни у бошлаган ишларни муносиб давом эттиришга чорлаш эди.
Бундан ташқари танлов ташкилотчилари томонидан 20 та рағбатлантирувчи мукофот ҳам таъсис этилди ва муносиб номзодларнинг ишлари танлаб олинди. Уларга Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигига бағишлаб чоп этилган “Ислом Каримов – мустақил Ўзбекистон асосчиси” номли китоб-альбом совға қилинди.

Определены победители конкурса «Лучшая научно-популярная статья, посвященная памяти Ислама Каримова»
В целях увековечения памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в июле прошлого года был объявлен конкурс «Лучшая научно-популярная статья, посвященная памяти Ислама Каримова». До 31 декабря 2017 года на конкурс принимались материалы, опубликованные в 2016-2017 годах в отечественных и зарубежных газетах и журналах, интернет-изданиях.
В Узбекском Национальном академическом драматическом театре состоялась торжественная церемония награждения победителей конкурса.
На мероприятии отмечалось, что великий государственный и политический деятель Ислам Каримов всю свою жизнь и деятельность посвятил своей Родине и народу, он является основателем независимости Узбекистана.
По инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева проводится широкомасштабная работа по увековечению памяти Первого Президента. В Ташкенте, Карши и Самарканде установлены памятники Исламу Каримову, резиденция Оксарой, где он работал на протяжении многих лет, преобразована в мемориальный комплекс. Имя Ислама Каримова присвоено международному аэропорту "Ташкент", крупным учреждениям и организациям, центральным улицам столицы и областных центров.
Важной составляющей этой благородной работы стал конкурс «Лучшая научно-популярная статья, посвященная памяти Ислама Каримова». На конкурс было направлено около 900 материалов на узбекском, каракалпакском, русском, английском, французском, итальянском, китайском, немецком, японском, арабском, корейском, азербайджанском, казахском, туркменском и кыргызском языках. Все работы оценивались авторитетным жюри, в состав которого вошли известные ученые, историки, писатели, журналисты, представители широкой общественности, по таким критериям, как новизна и значимость статьи, соответствие содержания исторической истине, использование научных источников, научный и художественный уровень.
Первого места и главной премии конкурса удостоен главный редактор журнала “Бошлангич таълим” Халим Саидов за статью “Миллат хазинасини бойитган мутафаккир” ("Мыслитель, обогативший сокровищницу нации"). Победитель награжден специальным дипломом и денежной премией в 100-кратном размере минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан.
Второе место поделили депутат парламента Японии, президент Ассоциации дружбы "Япония-Узбекистан" Кёко Накаяма, политический обозреватель Набухико Шима, главный редактор журнала “Накшбандия” Султонмурод Олимов. Им вручены дипломы и денежные премии в размере 75 минимальных заработных плат.
Третье место присуждено писателю Мусурмону Бойхонову, магистранту Каракалпакского государственного университета Замире Айимбетовой и студенту Санкт-Петербургского государственного университета Александру Гонашвили. Организаторы вручили им дипломы и денежные премии в размере 50 минимальных заработных плат.
Награды победителям вручили Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов и супруга Первого Президента Т.Каримова.
– В нашей стране проводится широкая работа по увековечению памяти Первого Президента Ислама Каримова, – сказал Халим Саидов. – Яркая жизнь, многогранная деятельность этой великой личности требуют глубоких исследований. Писать об этом – большая ответственность. Моя работа – лишь капля в океане статей, посвященных наследию этого великого человека, его колоссальному вкладу в развитие страны. Главной целью для меня было призвать молодое поколение быть достойным продолжателем начатой им работы.
Организаторами конкурса были учреждены 20 поощрительных премий. Их обладателям вручена книга-альбом "Ислам Каримов - основатель независимого Узбекистана", изданная к 80-летию со дня рождения Ислама Каримова.
В завершение мероприятия состоялся концерт с участием мастеров искусств и коллектива Узбекского Национального академического драматического театра.