Навоий вилоятида қўмондонлик-штаб ўқув машқи ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятларда уларнинг олдини олиш ва ҳаракат қилиш Давлат тизимининг (ФВДТ) 2018 йил асосий тадбирлар режасига асосан 2018 йилнинг 27 март кунидан бошлаб 29 март кунига қадар Навоий вилоятининг Кармана туманида «Бошқарув органлари, ФВДТнинг қуйи тизимлари билан табиий хусусиятли фавқулодда вазиятлар ва уларнинг оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳаракати» мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машғулоти ўтказилмоқда.
Ўқув машқига ФВДТ ҳудудий қуйи тизими органлари раҳбарлар таркиби ҳамда уларнинг куч ва воситалари, иқтисодиёт объйектлари, оммавий ахборот воситалари жалб этилдилар.
Хабар бериш тизимининг тайёргарлиги ва барқарор ишлашини текшириш, ФВДТ ҳудудий қуйи тизими органларининг фавқулодда вазиятларда функционал вазифаларини бажариш йўналишларини аниқлаштириш, авария-қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган вазифаларни бажаришда моддий-техник таъминот масалаларини ҳал этиш, юзага келган фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этишда ФВДТ хизматларининг ҳамкорликдаги ҳаракатларини кўриб чиқиш ўқув машқининг асосий мақсади этиб белгиланди.
Ўқув машғулотининг биринчи кунида бир қатор тактик-махсус ўқув машқлари ўтказилиб, уларнинг таркибида Фуқаро муҳофазаси кунлари ташкил этилди. Айни тадбирларда фавқулодда вазиятларда хабар бериш, улар содир бўлганда бирламчи вазифаларни амалга ошириш, фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этишга ихтисослашган механизациялаштирилган отрядларнинг фавқулодда вазиятларда ҳаракатланишга шайлиги синовдан ўтказилди.

В Навоийской области проводятся командно-штабные учения
На основании Плана основных мероприятий по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций на 2018 год, в период с 27 по 29 марта с.г. на территории Карманинского района Навоийской области проводятся командно-штабные учения (далее – КШУ) на тему: «Действия органов управления, сил и средств территориальных подсистем ГСЧС по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера».
В основу учений заложен замысел возможной обстановки, которая может сложиться в результате землетрясения и её вторичных факторов, т.е. разрушение зданий и сооружений, возникновение многочисленных очагов возгораний, вспышек очагов эпидемий, нарушение функционирования инфраструктуры населенных пунктов и т.д.
В ходе первых дней учений теоретически и практически отработаны совместные действия служб ГСЧС районов, по оповещению и сбору органов управления, руководителей служб и объектов экономики, сбору информации об обстановке в районах разрушения, обобщению, оценки обстановки, взаимоинформирования и принятия решения начальником гражданской защиты района, а также действия подразделений служб ГСЧС по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, организации жизнеобеспечения пострадавшего населения в зоне бедствий.
В последующие дни в дошкольных учреждениях, средних школах, лицеях и колледжах районов запланировано проведение «Дней гражданской защиты» и соревнования «Юный спасатель».
С обучаемыми будут проведены занятия по предупреждению отравления угарным газом и пищевыми продуктами (ботулизм), бешенства среди домашних животных, соблюдению правил пожарной безопасности, организации эвакуации и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций связанных с землетрясением.
По результатам первых дней КШУ проведены служебные совещания с заслушиванием недостатков и разбором действий обучаемых.