Ўзбекистон Республикаси Президенти Афғонистон Ислом Республикаси Президентини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 март куни Кўксарой қароргоҳида "Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик" мавзуида Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференциясида иштирок этиш учун амалий ташриф билан мамлакатимизга келган Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанини қабул қилди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, шунингдек, ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни кенгайтириш, жумладан, савдо, трансорт ва энергетика соҳаларидаги лойиҳалар, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа йўналишлардаги дастурларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Президент Муҳаммад Ашраф Ғани мамлакатларимизнинг Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференциясини ўтказишга оид биргаликдаги ташаббусини рўёбга чиқаришга қаратилган саъй-ҳаракатлар учун Ўзбекистан Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий миннатдорлик билдирди, ўзаро манфаатли йўналишлар бўйича ҳамкорликни янада кенгайтиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан
Сегодня, 26 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в резиденции Кук-Сарой встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Ашрафом Гани, прибывшим в нашу страну с рабочим визитом для участия в Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
В ходе встречи стороны рассмотрели вопросы дальнейшего развития двусторонних добрососедских отношений, а также расширения взаимовыгодного сотрудничества, в том числе реализации проектов в сфере торговли, транспорта и энергетики, программ в области образования, здравоохранения и других направлениях.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.
Президент Мухаммад Ашраф Гани выразил искреннюю признательность Президенту Узбекистана за усилия по практической реализации совместной узбекско-афганской инициативы о проведении в Ташкенте международного форума по Афганистану, а также подтвердил готовность к углублению взаимодействия по направлениям, представляющим взаимный интерес.