Ўзбекистон Президенти АҚШ Давлат котиби ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 март куни «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзуида Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференциясида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган АҚШнинг нуфузли делегацияси раҳбари, АҚШ Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Томас Шэннонни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар Ўзбекистон-АҚШ муносабатларини ривожлантиришга янги суръат бағишлаганини алоҳида таъкидлади. Олий ва юқори даражадаги икки томонлама мулоқотлар Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилиб, уни амалий мазмун билан бойитмоқда.
Мамлакатларимиз ўртасида йўлга қўйилган мунтазам сиёсий мулоқотга юксак баҳо берилди. Савдо, инвестиция ва юқори технологиялар соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишда АҚШнинг етакчи компаниялари ва банклари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистон ва АҚШ афғон можаросини тинч сиёсий йўл билан ҳал этиш бўйича жараённи тез фурсатда бошлаш тарафдори эканликлари таъкидланди.
Афғонистон ҳукуматининг мамлакатда тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш, минтақавий иқтисодий ҳамкорлик жараёнларига қўшилиш бўйича саъй-ҳаракатларини икки томон ҳам қўллаб-қувватлаши қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Афғонистон бўйича Тошкент конференциясини ўтказиш тўғрисидаги ташаббусни қўллаб-қувватлагани ва унинг ишида АҚШнинг нуфузли делегацияси иштироки учун АҚШ Президенти Дональд Трампга миннатдорлик билдирди.
АҚШ Давлат котиби ўринбосари Томас Шэннон ушбу анжуманда иштирок этиш таклифи учун Президентимиз Шавкат Мирзиёевга самимий миннадорлик изҳор қилди. Мазкур муҳим халқаро тадбирнинг ўз вақтида ўтказилаётгани ва долзарблиги алоҳида таъкидланди.
АҚШлик дипломат мамлакатимизда давлат бошқаруви, фуқаролик жамияти ва иқтисодиёт соҳаларида янги босқичда амалга оширилаётган ислоҳотларни юксак баҳолади.
Ўз мамлакати раҳбарияти номидан АҚШ давлатларимиз ўртасидаги икки томонлама кенг кўламли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва стратегик шерикликни мустаҳкамлашга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Государственного секретаря США
Сегодня, 26 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Государственного секретаря США по политическим вопросам Томаса Шэннона, пребывающего в нашей стране во главе представительной американской делегации для участия в Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
Приветствуя гостя, Глава нашего государства особо отметил, что благодаря совместным усилиям узбекско-американские отношения получили новую динамику развития. Двусторонние контакты на высшем и высоком уровнях содействуют укреплению стратегического партнёрства между Узбекистаном и США, наполняя его конкретным содержанием.
Дана высокая оценка регулярному политическому диалогу между двумя странами. Отмечена важность расширения взаимовыгодного сотрудничества с ведущими американскими компаниями и банками по реализации совместных проектов в сфере торговли, инвестиций и высоких технологий.
На встрече состоялся обмен мнениями о ситуации в Афганистане. Было подчеркнуто, что стороны выступают за скорейшее начало мирного политического процесса по урегулированию афганского конфликта.
Подтверждена обоюдная поддержка усилий правительства Афганистана по установлению мира и стабильности в стране, интеграции этого государства в процессы регионального экономического сотрудничества.
Президент Республики Узбекистан выразил признательность Президенту США Дональду Трампу за поддержку инициативы о проведении Ташкентской конференции по Афганистану и участие в её работе представительной американской делегации.
Заместитель госсекретаря США Томас Шэннон выразил искреннюю благодарность за приглашение принять участие в данном форуме. Особо отмечена своевременность и актуальность проведения этого важного международного мероприятия.
Американский дипломат высоко оценил реализуемый в нашей стране новый этап преобразований в сфере государственного управления и развития гражданского общества, а также экономических реформ.
От имени руководства страны он подтвердил приверженность США к дальнейшему расширению узбекско-американского многопланового сотрудничества и укреплению стратегического партнёрства.