​Жигар трансплантацияси: илк бемор шифо топиб уйига қайтди​
Мамлакатимиз тиббиёти тарихида илк бор жигар трансплантацияси амалиёти ўтказилган бемор паркентлик 26 ёшли Убайдулла Дадахўжаев бугун шифо топиб уйига қайтди.​
Мутахассислар таъкидлашича, жигарнинг терминал босқичдаги сурункали диффуз касалликлари, ўткир жигар етишмовчилиги, резекция қилинмайдиган манбали жигар касалликлари каби ҳолатларда фақатгина шу аъзо трансплантацияси бемор ҳаётини сақлаб қолиши мумкин. Бундай юқори технологик операциялар АҚШ, Россия, Германия, Норвегия, Швейцария ва Ҳиндистон каби тиббиёти ривожланган давлатлардагина бажарилади, холос. Бугун юртимиз ҳам ушбу мамлакатлар қаторидан жой олгани қувонарлидир.
— Трансплантология амалиётини бажаришга тиббиёт муассасамизда катта тайёргарлик кўрилди, — дейди академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт маркази директори, академик Феруз Назиров. — Марказимизнинг техник имкониятлари яхшиланди, мутахассисларимиз АҚШ, Франция, Жанубий Корея, Туркия, Швейцария ва Россия Федерацияси каби давлатларда малака ошириб қайтди. Беморга унинг акаси 30 ёшли Ҳаёт Дадахўжаев донорлик қилди. Ва ниҳоят 15 соат давом этган операцияни муваффақиятли якунлашга эришдик. Ҳозир беморнинг ҳам, донорнинг ҳам аҳволи жуда яхши. Бемор тавсияларимизга тўла амал қилса, у тезда бутунлай соғайиб кетади.
Ҳа, давлатимиз томонидан тиббиёт ривожига қаратилаётган жиддий эътибор ва шифокорларимизнинг саъй-ҳаракатлари билан 26 ёшли бир навқирон йигит жигар циррози деб аталмиш оғир хасталикдан буткул халос бўлиб, соғлом ҳаётга қайтди. Бу нафақат беморга, унинг яқинларига ҳам улкан қувонч бахш этди.
— Укамни айни навқирон ёшида дард тобора емириб бораётганидан қаттиқ изтироб чекардик, — дейди Убайдулланинг акаси Ҳаёт Дадахўжаев. — Охирги пайтларда унинг дарди янада оғирлашди. Укамга ёрдам бериш чорасини излардик. Бироқ жигар трансплантацияси учун хорижга чиқишга тўғри келиши, бунинг учун катта маблағ талаб этилиши оиламизни қийин аҳволга солиб қўйганди. Мамлакатимиз тиббиётига бундай янгиликнинг кириб келиши укамни ҳаётга қайтарди, десам хато бўлмайди. Мана, бугун у дарддан фориғ бўлиб, янги ҳаётга қадам қўйди. Ишонаманки, тиббиётимизнинг бу ютуғи яна кўплаб беморларга соғлом ҳаёт бахш этади. Қанча-қанча оилалар бу имкониятдан баҳраманд бўлади.

Трансплантация печени: первый пациент поправился и выписан домой
26-летний Убайдулла Дадахужаев из Паркента, переживший операцию по пересадке печени, поправился и выписан из медучреждения.
По словам специалистов, в случаях хронических диффузных заболеваний печени на терминальном этапе, острой печеночной недостаточности, заболеваниях печени без источников резекции только трансплантация может сохранить жизнь человеку. Такие высокотехнологичные операции выполняются лишь в США, России, Германии Норвегии, Швейцарии и Индии. Теперь и в нашей стране налажено проведение таких уникальных и сложных процедур.
— К операции по трансплантации печени была проведена большая подготовка, — говорит директор Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра хирургии имени академика В.Вахидова, академик Феруз НАЗИРОВ. — Улучшили технические возможности центра, наши специалисты повысили квалификацию в США, Франции, Южной Корее, Турции, Швейцарии и России. Донора и реципиента (пациента) к операции готовили три месяца. После полного изучения показаний и противопоказаний к трансплантации было принято окончательное решение о ее проведении. Она длилась почти 15 часов. Общее состояние пациента и донора сейчас хорошее. Если пацент будет следовать нашим рекомендациям, то обязательно полностью поправится.
Благодаря уделяемому государством постоянному вниманию к здравоохранению и усилиям врачей 26-летний парень избавился от цирроза печени и восстановливает здоровье. Этому рады его родные и близкие.
— Мы сильно страдали от того, что в молодость им овладел такой недуг, — отмечает старший брат Убайдуллы Хаёт Дадахужаев. — В последнее время его состояние весьма ухудшилось. Мы долго искали ему помощь. Для трансплантации печени необходимо было ехать в зарубежные страны, что требовало большие средства и поставило всю семью в сложную ситуацию. Не ошибусь, если скажу, что вторую жизнь моему брату подарила возможность проведения такой операции в нашей стране. Он успешно пережил операцию и сейчас идет на поправку. Я верю, что это достижение отечественной медицины подарит вторую жизнь еще многим пациентам. Радость придет в дом многих семей.