Тинчлик ва барқарорликни таъминлаш – минтақа хавфсизлигининг гарови
"Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик” мавзуидаги Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси матбуот марказида 24 март куни “Тинчлик ва барқарорликни таъминлаш – минтақа хавфсизлигининг гарови” мавзуида семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар, илмий-тадқиқот марказлари, академик доиралар вакиллари, маҳаллий ва хорижий журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон – Афғонистон муносабатлари узоқ тарихга эга. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бу ҳамкорликни юқори босқичга кўтариш юзасидан изчил ишлар амалга оширилмоқда. Бу Ўзбекистоннинг Афғонистон муаммосини ҳал қилиш борасидаги ташаббуслари ва ушбу мамлакатда иқтисодий лойиҳаларни амалга ошираётганида намоён бўлмоқда.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси А.Курманов, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари И.Жасимов, "Ўзтрейд" АЖ раиси Ш.Раҳмонов ва бошқалар таъкидлаганидек, Ўзбекистон ҳар доим Афғонистонда тинчлик ўрнатишга қаратилган амалий ташаббусларни қўллаб-қувватлаб келган. Давлатимиз раҳбарининг юксак минбарлардан туриб, афғон заминида барқарорликни таъминлашнинг энг тўғри йўли сифатида томонларни сиёсий музокаралар олиб боришга таклиф этгани, Афғонистонда тинчлик таъминланиши Марказий Осиёнинг барқарор ривожланиши учун муҳим ўрин тутиши ҳақидаги фикрлари шу жиҳатдан жаҳон ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотди.
Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилаётган Афғонистон бўйича юқори даражали Тошкент конференцияси ушбу мамлакатда тинчлик ўрнатиш орқали унинг минтақавий иқтисодий-ижтимоий жараёнларга қўшилиши учун ҳар томонлама шарт-шароит яратади.
Семинарда Афғонистонда сиёсий дипломатияни йўлга қўйишда Тошкент конференциясининг аҳамияти, минтақавий иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасидаги савдо айланмаси ҳажмини ошириш, энергетика, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги алоқалар истиқболлари, маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳақида сўз юритилди.
– Афғонистон асрлар давомида Марказий Осиёнинг ажралмас қисми сифатида ривожланиб келган, – дейди Ўзбекистон ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев. – Халқларимизни боғлаб турган ягона тарих, умумий маданият бугун турли соҳалардаги ҳамкорлик учун қулай замин яратмоқда. Икки томон учун бирдек манфаатли лойиҳаларни ишлаб чиқиш йўлида салмоқли келишувлар амалга оширилмоқда. Афғонистон темир йўл тармоғини ривожлантириш, йўналишларни кенгайтириш борасидаги ташаббуслар шулар жумласидан. Келишувлар асосида ўзбекистонлик мутахассислар томонидан Термиз – Ҳайратон – Мозори Шариф темир йўли қуриб, фойдаланишга топширилди. Ҳозирги кунга келиб Мозори Шариф – Ҳирот йўналиши бўйича темир йўл қурилиши лойиҳаси устида иш олиб борилмоқда. Мазкур тармоқнинг узунлиги 650 километрни ташкил қилади. Бу савдо айланмасини сезиларли кўпайтириш ва Афғонистоннинг транзит экспорти ҳажмини оширишга хизмат қилади. Буларнинг бари Афғонистонда тинчликни қарор топтиришга бевосита боғлиқ. Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси бу борадаги ташаббусларнинг янги йўналишини бошлаб беришига ишонамиз.
Тадбирда мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт коммуникациялари, маданий-гуманитар каби соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш, халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан маърузалар тингланди.
Шу куни матбуот марказида Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий вазият, ўзбек ва афғон халқлари ўртасидаги дўстлик алоқалари, ушбу мамлакатда яшаётган турли этник гуруҳлар, жумладан, ўзбек миллатига мансуб аҳолининг тарихи ва тақдирига бағишланган шуъба йиғилиши ҳам ташкил этилди.

Обеспечение мира и стабильности – залог безопасности региона
В пресс-центре Ташкентской международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» 24 марта состоялся семинар-тренинг на тему "Обеспечение мира и стабильности – залог безопасности региона".
В нем приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители соответствующих министерств и ведомств, научно-исследовательских центров, отечественные и зарубежные журналисты.
Корни узбекско-афганских отношений уходят глубоко в прошлое. По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводится последовательная работа по поднятию двустороннего сотрудничества на более высокий уровень. Это проявляется в инициативах Узбекистана по решению афганской проблемы и реализуемых в этой стране экономических проектах.
На мероприятии первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафаев, председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма А.Курманов, первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана И.Жасимов, председатель АО "Узтрейд" Ш.Рахмонов и другие отметили, что Узбекистан всегда поддерживал практические инициативы, нацеленные на установление мира в Афганистане. Призыв главы нашего государства, прозвучавший с высоких трибун к политическим переговорам сторон как самому правильному пути для обеспечения стабильности на афганской земле, его концептуальные мнения о важном значении мира в Афганистане для устойчивого развития Центральной Азии, вызвали большой интерес у международного сообщества.
Организуемая по инициативе Президента нашей страны Ташкентская международная конференция высокого уровня по Афганистану создаст всесторонне благоприятные условия для его присоединения к региональным социально-экономическим процессам путем установления мира в этой стране.
На семинаре говорилось о значении Ташкентской международной конференции для налаживания политической дипломатии в Афганистане, перспективах развития регионального экономического сотрудничества, увеличения торгового оборота между Узбекистаном и Афганистаном, сотрудничестве в энергетической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах.
– На протяжении веков Афганистан развивался как неотъемлемая часть Центральной Азии, – говорит министр внешней торговли Узбекистана Жамшид Хужаев. – Общность истории и культуры наших народов создает благоприятную почву для сотрудничества в различных сферах. Достигнуты значимые соглашения по реализации взаимовыгодных проектов. Это развитие сети железных дорог Афганистана, расширение маршрутов и другие инициативы. В результате сотрудничества узбекистанскими специалистами построена и сдана в эксплуатацию железная дорога Термез - Хайратон - Мазари-Шариф. В настоящее время ведется работа над проектом строительства железной дороги Мазари-Шариф - Герат протяженностью 650 километров. Это позволит заметно увеличить объем взаимной торговли и транзитный потенциал Афганистана. Все это непосредственно связано с установлением мира в Афганистане. Уверены, что Ташкентская международная конференция откроет новый вектор в усилиях, предпринимаемых на этом пути.
На мероприятии заслушаны доклады по развитию политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных связей между нашими странами, сотрудничества в рамках международных организаций, актуальным вопросам региональной и международной повестки.
В этот же день в пресс-центре прошло секционное заседание, посвященное социально-экономической ситуации в Афганистане, узбекско-афганской дружбе, истории и судьбе проживающих в этой стране различных этнических групп, в том числе представителей узбекской национальности.