Қишлоқ хўжалигида долзарб ойлик эълон қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 23 март куни қишлоқ хўжалигини жадал ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар натижадорлигига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш – катта масала. Бу эса қишлоқ хўжалигида юқори ҳосил олиш, агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказишга боғлиқ, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда ғалла ҳосилдорлигини ошириш, чигит экиш ишларини сифатли бажариш, мева-сабзавот, картошка, узум ва полиз маҳсулотлари етиштиришга оид масалалар муҳокама қилинди.
Уруғ сентябрь-октябрь ойларида экилиб, ўз вақтида минерал ўғит берилган ва суғорилган далаларда ғалла тўлиқ найчалаш босқичида ривожланмоқда. Лекин 5,7 фоиз майдонларда ғалла ўсиши кечикиб, ҳалигача туплаш фазасида қолмоқда. Бунинг асосий сабаби ғаллани суғориш, далаларга маҳаллий ўғит чиқариш, ёввойи ўсимлик ва зараркунандаларга қарши курашиш борасида сусткашликка йўл қўйилганидир.
Бу каби камчиликларни бартараф этиш, ғаллани март ва апрель ойларида камида бир мартадан қондириб, шарбат усулида суғориш ҳамда суспензия усулида баргидан озиқлантириш, ўсимликларни ҳимоялаш воситалари сепишни якунлаш бўйича топшириқлар берилди.
Ҳар бир фермер хўжалиги бўйича дон етиштиришда ҳосилдорликни гектарига камида 10 центнерга ошириш юзасидан долзарб ойлик эълон қилиб, 21 апрелгача кунма-кун амалга ошириладиган чора-тадбирларни белгилаш зарурлиги таъкидланди.
Чигит экишни сифатли ўтказиш ва тўлиқ кўчат олиш масаласига эътибор қаратилди.
Жорий йилда 1 миллион 71 минг гектардан ортиқ майдонга чигит экиш белгиланган. Бу 2017 йилга нисбатан 135 минг гектарга, 2016 йилга нисбатан эса 184 минг гектарга камдир. Чунки фермерларга фақат зарар келтирадиган, ҳосилдорлиги 15 центнердан паст бўлган ерларга пахта экишдан воз кечилди, бунинг ўрнига харидоргир маҳсулотлар экилиши белгиланди.
Энг асосийси, қишлоқ хўжалигида иқтисодий асосли ва адолатли тизим яратилиб, пахта-ғалланинг харид нархи харажатларни қоплайдиган ва фойдани таъминлайдиган қилиб белгилаб қўйилди. Энди “чигит экишга маблағ етмаяпти, ёқилғи йўқ” деган баҳонага ўрин қолмади, ажратилаётган маблағлар барча тадбирлар учун етади, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, вилоятлар ва туманлардаги секторлар раҳбарларига чигит экиш ишларини мутлақо янги тизим бўйича ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди. Мавсумда талаб этиладиган уруғлик, минерал ўғит, чигит экиш техникаси ва ёқилғи-мойлаш маҳсулотларини аниқ ҳисоб-китоб ва жадвал асосида етказиб бериш, 15 апрелгача чигит экиш ишларини тўлиқ якунлаб, 25 апрелга қадар ниҳол ундириб олиш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз томорқалардан самарали фойдаланиш масаласига алоҳида тўхталди.
Аҳоли ва деҳқон хўжаликларига тегишли унумдор томорқа ерларидан фойдаланиш мутлақо талабга жавоб бермаслиги танқид қилинди. Аксарият аҳолининг 8-10 сотих томорқа ери бўлса-да, ҳеч нарса экмаган.
Давлатимиз раҳбари кичик томорқадан мўл ҳосил олиб, оиласини боқаётган, катта даромад топаётган меҳнатсевар одамларни ўрнак қилиб кўрсатди.
Чўп суқсанг, кўкарадиган еримиз бор, меҳнатсевар халқимиз бор. Лекин томорқа ерларидан – шундай катта резервдан фойдаланмаяпмиз. Шунинг учун бугундан бошлаб “Томорқага экин экиш” ойлигини эълон қилиб, ҳар бир томорқага экин экишни ташкил этиш керак. Агар ҳозир экмасак, кейин кеч бўлади, деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борада аҳолига кўмаклашиш мақсадида барча туманларда “Томорқа хизмати” корхоналарини ташкил этиш, улар орқали томорқалар учун кўчат, минерал ўғит, кимёвий препаратлар етказиб бериш, механизация ва бошқа сервис хизматлари кўрсатиш бўйича тизим яратиш юзасидан топшириқ берилди. Шу хизматлар етиштирилган ҳосилни харид қилиш, қайта ишлаш, сақлаш ва экспорт қилиш билан ҳам шуғулланади.
Йиғилишда мева-сабзавот, картошка, узум ва полиз маҳсулотлари етиштириш билан боғлиқ ишлар ҳам муҳокама қилинди. Жорий йилда 2017 йилга нисбатан 24 фоиз кўп маҳсулот етиштириш режалаштирилгани қайд этилди.
Ушбу режадаги мева-сабзавотларни сифатли етиштириш, халқ истеъмоли учун ғамлаш, белгиланган қисмини экспорт қилишни таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

В сельском хозяйстве объявлен ударный месячник
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 23 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное результативности осуществляемой работы по ускоренному развитию сельского хозяйства.
Обеспечение продовольственной безопасности - важный вопрос, сопряженный с необходимостью получения высокого урожая сельскохозяйственных культур, качественного и своевременного проведения агротехнических мероприятий, сказал глава государства.
На совещании обсуждены вопросы повышения урожайности пшеницы, качественного выполнения работ по севу хлопчатника, заготовки плодоовощной продукции, картофеля, винограда и бахчи.
На полях, засеянных в сентябре-октябре, на которых были своевременно выполнены работы по внесению минеральных удобрений и орошению, в настоящее время пшеница стабильно развивается на этапе трубкования. Однако, на 5,7 проценте полях рост пшеницы запаздывает и находится на фазе кущения. Основная причина этого - промедление в орошении пшеницы, внесении местных удобрений, борьбе с сорняками и вредителями.
Даны поручения по устранению этих и других недостатков, проведению повторного полива пшеницы в марте и апреле, орошению ее шербетным методом и листовой подкормке методом суспензии, завершению обработки растений средствами химической защиты.
Указано на необходимость объявления ударного месячника по увеличению в каждом фермерском хозяйстве урожайности зерна минимум на 10 центнеров с гектара, определения плана мероприятий до 21 апреля, прописав в нем подлежащие выполнению работы по дням.
Особое внимание уделено вопросу качественного проведения кампании по севу хлопчатника.
В текущем году планируется засеять хлопчатником более 1 миллиона 71 тысячи площадей, что на 135 тысяч и 184 тысячи гектаров меньше, чем в 2017 и 2016 годах соответственно. Это достигнуто за счет отказа от выращивания хлопчатника на убыточных для фермеров полях с урожайностью менее 15 центнеров с гектара, на таких землях решено выращивать другую востребованную продукцию.
Самое главное, создана экономически обоснованная и справедливая система, при которой закупочные цены на хлопок и зерно установлены в размере, покрывающем затраты и обеспечивающем прибыль. Теперь нет оснований предъявлять предлог: "на посев хлопчатника не хватает денег, нет топлива", выделяемых средств хватит на все мероприятия, сказал Шавкат Мирзиёев.
Министерству сельского хозяйства, руководителям секторов в областях и районах даны указания по организации совершенно новой системы по севу хлопчатника. В соответствии с ней требуемые для сезона семена, минеральные удобрения, посевная техника и горюче-смазочные материалы будут поставляться на основе точных расчетов и графика. Посев хлопчатника будет полностью завершен к 15 апреля, взращивание всходов - к 25 апреля.
Президент особо затронул вопрос эффективного использования приусадебных земель.
Подвергнута критике абсолютно неудовлетворительное состояние плодородных приусадебных земель, принадлежащих населению и дехканским хозяйствам. У большей части населения имеются 8-10 соток приусадебных участков, однако на них ничего не выращивается.
Глава нашего государства привел в пример трудолюбивых людей, получающих от малого участка высокий урожай и большой доход, обеспечивающих тем самым благосостояние семьи.
У нас есть плодородная земля, трудолюбивый народ. Однако приусадебные земли - такой большой резерв - не используются. Поэтому, начиная с сегодняшнего дня необходимо объявить Месячник по посадке культур на приусадебных землях. Если не посадить сегодня, завтра будет поздно, сказал Шавкат Мирзиёев.
Для оказания населению помощи в этом направлении поручено организовать в районах предприятия “Томорка хизмати”, создать систему обеспечения приусадебных участков саженцами, минеральными удобрениями, химическими предприятиями, оказания им механизированных и других услуг. Эти же предприятия будут заниматься закупкой, переработкой, хранением и экспортом урожая.
На совещании обсуждена также работа по заготовке фруктов, овощей, картофеля, винограда и бахчевой продукции. Отмечалось, что в текущем году предусмотрено заготовить на 24 процента больше продукции по сравнению с 2017 годом.
Даны указания по обеспечению качественной заготовки плодоовощной продукции, создания ее запасов для населения и экспорта определенной ее части.