Ўзбекистонда Аёлларнинг технологик тадбиркорлик ҳафталиги ўтказилади
2018 йилнинг 23-28 март кунлари Ўзбекистоннинг бир қатор шаҳарларида мамлакатимизда иккинчи бор ташкил этилаётган ҳамда қизлар учун мўлжалланган «Technovation Uzbekistan» йирик технологик дастури доирасида Аёлларнинг технологик тадбиркорлик ҳафталиги ўтказилади.
«Women Technology and Innovation Week» тадбирида Кремний водийси ва Марказий Осиёнинг АТ ва технологик тадбиркорлик соҳасидаги етакчи мутахассислар: Калифорниядан «ТечWомен ва Течноватион» халқаро дастурларнинг ментор ва судьяси Рекха Пай, «Течноватион Казакҳстан»нинг минтақавий элчиси ва ташаббускори Диана Сой, Қозоғистондаги бошланғич стартап-лойиҳалар бўйича эксперт Бахтигул Қосимовалар иштирок этишади.
Ҳафталик тадбирларида STEM ва дигитал-тадбиркорлик соҳаларида карера қилаётган маҳаллий эксперт аёллар ҳам иштирок этишади. Улар орасида Биоорганик кимё институти директори ўринбосари, биология фанлари доктори Шаҳло Турдиқулова, ПР-эксперт Резида Эрдман, «Beeline Uzbekistan»нинг digital-маркетинг бўйича катта менежери Дилафруз Жийрановалар ҳам бор.
Семинарлар мавзуси технологик стартаплар, ижтимоий тадбиркорлик, менторлар ва карера танлови соҳасини қамраб олади.
Алоҳида бўлим аёлларнинг бизнес ва фан соҳасидаги фаолиятига бағишланган.
Бизнес-лойиҳалар, тақдимотга тайёргарлик, «Technovation-2018» қатнашчилари учун индивидуал ва амалий сессиялар бўйича маҳорат дарслари ўтказилади. Жамоалар ва менторлар энг илғор хорижий амалиётлар тўғрисида маълумотга эга бўлишади. Тадбир давомида жамоаларнинг Юқори технологиялар марказига саёҳат уюштириши учун бир кун вақт ажратиш режалаштирилган.
Ҳафталикнинг семинарлари ва маҳорат-дарслари Тошкент (23-25 март, ТАТУ, Юқори технологиялар маркази ва Тошкент шаҳридаги Инҳа университети)да, Урганч (26 март) ва Хива (27 март)да бўлиб ўтади.
Ҳафталикнинг барча тадбирлари «Technovation Uzbekistan-2017/2018» дастурининг иштирокчилари ва менторлари учун мўлжалланган. Барча хоҳловчилар учун сессия 2018 йилнинг 25 март куни баҳорги «Startup Mix» конференцияси шаклида ўтказилади.
«Women Technology and Innovation Week» ташкилотчилари Ҳафталикни қўллаб-қувватлаганликлари учун ҳамкорларга миннатдорлик билдиради.

В Узбекистане стартовала Неделя Женского Технологичного Предпринимательства
В Узбекистане стартовала Неделя Женского Технологичного Предпринимательства 23-28 марта 2018 года в городах Узбекистана, в рамках крупнейшей технологической программы для девушек Technovation Uzbekistan, проходит Неделя Женского Технологичного Предпринимательства. В нашей стране это масштабное мероприятие проводится второй год подряд.
В Women Technology and Innovation Week принимают участие международные спикеры — топовые специалисты сферы IT и технологичного предпринимательства из Кремниевой долины и Центральной Азии: Рекха Пай — ментор и судья международных программ TechWomen и Technovation из Калифорнии, Диана Цой — региональный посол и инициатор Technovation Kazakhstan, и Бахтыгуль Касымова — эксперт по начинающим стартап-проектам из Казахстана. На мероприятиях Недели выступят и отечественные эксперты — женщины, выбравшие карьеру в сферах STEM и digital-предпринимательстве. Среди них: Шахло Турдикулова — доктор биологических наук, заместитель директора института биоорганической химии. Резида Эрдман — PR-эксперт, Дилафруз Жийранова — старший менеджер по digital-маркетингу Beeline Uzbekistan.
Тематика семинаров охватывает сферы технологичных стартапов, социального предпринимательства, менторства и выбора карьеры. Отдельный блок посвящен деятельности женщин в бизнесе и науке. Запланированы мастер-классы по бизнес-моделям, подготовке к презентации, индивидуальные и практические сессии для участниц Technovation-2018. В один из дней недели женского технологичного предпринимательства намечена экскурсия для команд по Центру Высоких Технологий.
Семинары и мастер-классы Недели проходят в Ташкенте (23-25 марта, в ТУИТ, Центре Высоких Технологий и Университете Инха), Ургенче (26 марта) и Хиве (27 марта). Все мероприятия Недели предназначены для участниц и менторов программы Technovation Uzbekistan-2017/2018; сессия для всех желающих состоится 25 марта 2018 года в формате весенней конференции StartupMix.