Тошкентда Афғонистон бўйича халқаро конференция матбуот маркази очилди
Пойтахтимиздаги Симпозиумлар саройида 23 март куни «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзуида Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси матбуот маркази иш бошлади.
Шу муносабат билан ўтказилган тадбирда матбуот маркази раҳбари – конференция матбуот котиби Ш.Қудратхўжаев, Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори В.Норов, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил марказ директори Э.Орипов, тарих фанлари доктори, профессор Ш.Абдуллаев ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ўтказиладиган мазкур нуфузли анжуманнинг Марказий Осиёда барқарор ривожланишни таъминлаш ва қўшни Афғонистонда тинчлик ўрнатиш жараёнларидаги аҳамияти ҳақида тўхталди.
Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференциясини ёритишда 300 га яқин маҳаллий ва 20 дан ортиқ хорижий ОАВ вакиллари қатнашади. Улар орасида «The New York Times», «BBC», «Jenmin Jibao», «NHK» каби йирик халқаро ахборот агентликлари, нашрлар ва телеканаллар бор.
Журналистларга қулайлик яратиш мақсадида Ўзбекистон халқаро анжуманлар саройида бўладиган конференциянинг асосий тадбирлари матбуот марказига тўғридан-тўғри трансляция қилинади. Бундан ташқари, марказ замонавий компьютерлар, принтерлар ва бошқа кўп функцияли қурилмалар билан жиҳозланган. Юқори тезликдаги Wi-Fi ва симли узатиш орқали Интернет тармоғига уланиш имконияти мавжуд.

Tashkent opens a Press center of the International conference on Afghanistan
On March 23, the Press Center of Tashkent International high-level conference on Afghanistan “Peace process, security cooperation and regional collaboration” began its work in Tashkent Palace of Symposiums.
Representatives of about 300 domestic and over 20 representatives of foreign mass media, such as The New York Times, BBC, Jenmin Jibao, NHK will participate in coverage of Tashkent International Conference on Afghanistan.
In order to create convenience for journalists, the main events of the conference, which will be held at the Palace of Symposiums in Tashkent, will be directly broadcasted to the press center. In addition, the center is equipped with modern computers, printers and other multifunctional devices. Access to the Internet through high-speed Wi-Fi and cable lines is created.
– Peaceful Afghanistan is capable of providing the Central Asian countries with the shortest access to the ports of the Indian Ocean and the Persian Gulf, connecting the countries of South Asia with the Europe and the Middle East markets, – said director of Information and Analytical Center for International Relations, E.Oripov.