Тошкентда Афғонистон бўйича халқаро конференция матбуот маркази очилди
Пойтахтимиздаги Симпозиумлар саройида 23 март куни «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзуида Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси матбуот маркази иш бошлади.
Шу муносабат билан ўтказилган тадбирда матбуот маркази раҳбари – конференция матбуот котиби Ш.Қудратхўжаев, Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори В.Норов, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил марказ директори Э.Орипов, тарих фанлари доктори, профессор Ш.Абдуллаев ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ўтказиладиган мазкур нуфузли анжуманнинг Марказий Осиёда барқарор ривожланишни таъминлаш ва қўшни Афғонистонда тинчлик ўрнатиш жараёнларидаги аҳамияти ҳақида тўхталди.
Афғонистон бўйича Тошкент халқаро конференциясини ёритишда 300 га яқин маҳаллий ва 20 дан ортиқ хорижий ОАВ вакиллари қатнашади. Улар орасида «The New York Times», «BBC», «Jenmin Jibao», «NHK» каби йирик халқаро ахборот агентликлари, нашрлар ва телеканаллар бор.
Журналистларга қулайлик яратиш мақсадида Ўзбекистон халқаро анжуманлар саройида бўладиган конференциянинг асосий тадбирлари матбуот марказига тўғридан-тўғри трансляция қилинади. Бундан ташқари, марказ замонавий компьютерлар, принтерлар ва бошқа кўп функцияли қурилмалар билан жиҳозланган. Юқори тезликдаги Wi-Fi ва симли узатиш орқали Интернет тармоғига уланиш имконияти мавжуд.

Открылся пресс-центр международной конференции по Афганистану
В столичном Дворце симпозиумов 23 марта начал работу Пресс-центр Ташкентской международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
На прошедшем в связи с этим мероприятии руководитель пресс-центра Ш.Кудратходжаев, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан В.Норов, директор Информационно-аналитического центра международных отношений Э.Орипов, начальник Управления по сотрудничеству со странами Среднего и Ближнего Востока Министерства иностранных дел О.Акбаров, доктор исторических наук, профессор Ш.Абдуллаев говорили о значении этой престижной конференции, проводимой по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, для обеспечения стабильного развития в Центральной Азии и мира в соседнем Афганистане.
В освещении Ташкентской международной конференции по Афганистану будут участвовать представители около 300 отечественных и свыше 20 представителей зарубежных СМИ, таких как «The New York Times», BBC, «Jenmin Jibao», NHK.
В целях создания удобств для журналистов основные мероприятия конференции, которая пройдет во Дворце международных симпозиумов в Ташкенте, будут напрямую транслироваться в пресс-центр. Кроме того, центр оснащен современными компьютерами, принтерами и другими многофункциональными устройствами. Есть возможность подключения к сети Интернет через высокоскоростной Wi-Fi и кабельные линии.