Қанча кўп иш ўрни яратилса, одамлар шунчалар рози бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, олиб борилаётган ислоҳотлар жараёни, йирик лойиҳалар билан танишиш ва халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 17 март куни Самарқанд вилоятига ташриф буюрди.
Самарқанд вилояти мамлакатимизнинг иқтисодий салоҳияти юқори, бой тарих ва маданиятга эга ҳудудларидан бири ҳисобланади. Республикамизда барча соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар вилоят ижтимоий-иқтисодий ҳаёти, шаҳар ва қишлоқларининг кун сайин ўзгариб, обод бўлиб бораётгани, аҳоли турмуш фаровонлиги юксалаётганида ҳам ўз аксини топмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2017 йилда вилоятга ташрифлари чоғида Самарқанд шаҳри ва бошқа туман, шаҳарларда қурилиш-бунёдкорлик ишларини кенг кўламда давом эттириш, туризм, саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларини жадал ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш юзасидан вазифаларни белгилаб берган эди. Мазкур топшириқлар ижроси доирасида улкан ишлар амалга оширилди. Янги саноат корхоналари, тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди. Маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажми ошди. Замонавий уй-жойлар, инфратузилма объектлари бунёд этилди. Ташрифлар чоғида тақдимоти ўтказилган 15 та лойиҳа ишга туширилди, 18 таси бўйича белгиланган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Вилоятда олиб борилаётган бу каби ишлар, белгиланган вазифаларнинг ижроси ва лойиҳаларнинг амалий натижаси Президентимизнинг доимий эътиборида.
Давлатимиз раҳбари Имом Бухорий мажмуасини зиёрат қилди.
Ўтганлар хотирасига Қуръон тиловат қилинди.
Буюк мутафаккир бобомиз, ҳадис илмининг султони Имом Бухорий хоки мангу қўним топган ушбу маскан ислом маърифати ва аждодларимизнинг муқаддас динимиз ривожига қўшган улкан ҳиссасини тарғиб қилувчи улуғ зиёратгоҳдир. Халқимиз маънавий ҳаётидан чуқур ўрин олган ушбу гўшани реконструкция қилиш ва узоқ-яқин давлатлардан келадиган зиёратчилар учун янада кўркам қадамжога айлантириш юзасидан кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Президентимиз 2017 йил ноябрь ойида мажмуага ташриф буюрганида бу борада амалга ошириладиган ишлар концепцияси билан танишиб, уни янада такомиллаштириш бўйича зарур тавсиялар берган эди. Шу асосда мажмуани реконструкция қилиш ҳамда ушбу масканга зиёрат туризми бўйича келувчи сайёҳлар учун барча хизмат турларини қамраб олувчи меҳмонхона ва инфратузилма объектлари қуриш бўйича лойиҳа-таклифлар тайёрланди.
Шавкат Мирзиёевга шу ҳақда маълумот берилди.
Лойиҳага кўра, таъмирлаш ишларини мажмуа ҳудудини уч қисмга ажратган ҳолда босқичма-босқич амалга ошириш мўлжалланган. Аввало, ёдгорликнинг олд қисмини икки қават қилиб кўтариш, масжидни кенгайтириш, 250 ўринли зал, юқори мартабали меҳмонларни кутиш хоналарини ташкил этиш кўзда тутилмоқда.
Мажмуа рўпарасида меҳмонхоналар, бозор, гипермаркет, савдо ва маиший хизмат мажмуалари, кафе ва чойхоналар, миллий ҳунармандлик устахоналари, спорт майдони қуриш режалаштирилган. Ушбу ҳудуд ва мажмуа ўртасида фавворалардан иборат 850 метрлик аллея, унинг ёнида француз услубида ландшафт дизайни асосида баҳаво йўлаклар барпо этилади. Зиёратчиларга қулайлик яратиш мақсадида мажмуа яқинида маҳаллий ва вилоятлараро йўналишларда қатновчи автобуслар учун автовокзал ҳамда 700 ўринли автомобиллар тўхташ жойи қурилади, мажмуага олиб борувчи йўл бўйида қишлоқ аҳолиси учун икки қаватли турар жойлар бунёд этиш белгиланган.
Бу ишлар амалга оширилгач, зиёратгоҳда бир вақтнинг ўзида 3-4 минг сайёҳга замонавий хизмат кўрсатиш имконияти яратилади.
– Биз юртимизда зиёрат туризмини ривожлантиришга алоҳида эътибор беришимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мазкур концепция лойиҳасини яна бир бор синчиклаб кўриб чиқиш, мажмуанинг Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази билан ҳамоҳанг бўлишига эътибор қаратиш кераклиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ташрифи доирасида Оқдарё туманидаги “Даромад бахт омад” масъулияти чекланган жамияти томонидан гидропоника усулида ташкил этилган иссиқхона билан танишди. Бу ерда меҳнат қилаётган ишчилар билан суҳбатлашди.
Гидропоника – бу ўсимликларни сунъий муҳитда тупроқсиз етиштириш усулидир. Унда ўсимликлар озуқани илдизларини ўраб турган эритмадан олади.
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги салоҳиятини янада ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ҳамда экспортбоп маҳсулот етиштириш мақсадида барча ҳудудларда гидропоника усулида иссиқхоналар ташкил этилмоқда. Ихчам ва самарадор бундай иссиқхоналар юқори сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш, минглаб иш ўринлари яратиш имконини беради.
Бундай иссиқхонанинг яна бир афзаллиги шундаки, унда махсус унумдор ерга зарурат йўқ. Тўлиқ автоматлаштирилган назорат тизими билан бошқарилади. Жойдан максимал даражада фойдаланиш имконияти мавжуд. Маҳсулот етиштириш учун сарфланадиган энергия ресурслари анча арзон. Тежамкор усулда суғориш ва озиқлантириш тизими мавжуд.
“Даромад бахт омад” масъулияти чекланган жамиятида ҳозир 4 гектар майдонда гидропоника усулида ташкил этилган иссиқхонада помидор парваришланмоқда. 22 доимий, 30 дан ортиқ мавсумий иш ўрни яратилган. Иссиқхонанинг дастлабки ҳосилидан 220 тоннадан ортиқ маҳсулот йиғиштириб олиниб, унинг қарийб тенг ярми Россия ва Қозоғистонга экспорт қилинади.
– Оқдарё туманини пахтадан озод қилдик, – деди Президент. – Туманнинг зах, тошлоқ ерларига гидропоника жуда мос. Бундай иссиқхоналарни кенгайтириш, нима бозорбоп бўлса, шуни экиш керак. Бу йўналишни ривожлантириш учун мутахассислар тайёрлаш зарур.
Шу ерда Самарқанд вилоятида паррандачилик, чорвачилик, балиқчилик, асаларичилик ва бошқа тармоқларни ривожлантириш, мева-сабзавот етиштириш ва экспорт қилишни кўпайтириш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президент лойиҳалар қамровини ошириш, ишбилармонларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берди. Тадбиркорлар билан суҳбатлашди.
Давлатимиз раҳбари соя ёғи харидоргир ва соғлиқ учун фойдали экани, унинг шроти парранда учун зарур озуқа бўлишини таъкидлади. Мазкур йўналишдаги ишларни кенг кўламда давом эттириш ва ривожлантириш учун соя етиштирувчилар ассоциациясини тузиш бўйича кўрсатма берди.
Президентимиз Оқдарё туманидаги “Муштарий Оқдарё” масъулияти чекланган жамиятига қарашли тикувчилик фабрикасида ҳам бўлди.
Ўтган йил иш бошлаган ушбу корхонада хотин-қизлар ва болалар учун 20 хилга яқин трикотаж маҳсулоти ишлаб чиқарилмоқда. Табиий матодан тайёрланаётган сифатли кийим-кечакларнинг асосий қисми Россия, АҚШ ва Қозоғистонга экспорт қилинмоқда. Бу ерда айни пайтда 500 га яқин хотин-қиз, жумладан, коллеж битирувчилари меҳнат қилмоқда.
Шавкат Мирзиёев фабриканинг ишлаб чиқариш жараёни билан танишди, маҳсулотларни кўздан кечириб, ходимлар билан суҳбатлашди. Бундай замонавий корхоналар иқтисодиётни барқарорлаштириш, аҳолини иш билан таъминлашда муҳим ўрин тутишини, шу каби фабрикаларни ҳар бир туманда камида иккитадан ташкил этиш, трикотаж кластерлари яратиш зарурлигини таъкидлади.
– Биринчи навбатда, иқтисоди нисбатан оғир бўлган Қўшработ, Нуробод сингари туманларда бу каби трикотаж корхоналарини ташкил қилишимиз керак, – деди Президентимиз. – Етиштирилаётган пахта ҳосилини имкон қадар вилоятларнинг ўзида қайта ишлаб, тайёр маҳсулот сифатида сотишни йўлга қўйиш ҳар жиҳатдан фойдали бўлади. Қанча кўп иш ўрни яратсак, аҳоли биздан шунчалик кўп рози бўлади, турмуш фаровонлиги яхшиланади.
Шу ерда “Ургут” эркин иқтисодий зонасида амалга оширилаётган лойиҳалар, вилоятда ташкил этиладиган кичик саноат зоналари ва ихчам гидроэнергетика станциялари лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Каттақўрғон шаҳри мисолида Жаҳон банки иштирокида кичик ва ўрта шаҳарларни ривожлантириш дастури ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳа ва дастурларни ўз вақтида амалга ошириш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.
Самарқандда “КамАЗ” автомобиллари ишлаб чиқариш лойиҳалари билан танишув чоғида Президентимиз маҳаллийлаштириш, автомобиллар экпортини ошириш лозимлигини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев Иштихон тумани «Хумо» маҳалла фуқаролар йиғинидаги Хина қишлоғида «Иштихон томорқа хизмати» масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Президентимизнинг 2017 йил 10 октябрдаги “Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари фаолиятини янада ривожлантириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори аҳоли даромадини кўпайтириш, томорқадан унумли фойдаланишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Жорий йилда ташкил этилган жамият юқори навли кўчат ва уруғ етиштириш ва тарқатиш, зотдор чорва моллари етказиш, аҳоли томорқасига техник хизмат кўрсатиш, ўсимликларга кимёвий воситалар билан ишлов бериш хизматини ташкил қилиш, етиштирилган маҳсулотни сотиб олиш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш билан шуғулланмоқда.
Хина қишлоғида 1 минг 200 дан зиёд аҳоли тасарруфида бугунги кунда 34,2 гектар томорқа мавжуд. Бу ерда томорқадан унумли фойдаланиш, оила фаровонлигини таъминлаш билан бирга, дастурхонимиз тўкинлигига муносиб ҳисса қўшаётган тажрибали деҳқонлар кўпчиликни ташкил этади.
Давлатимиз раҳбари мазкур қишлоқда яшовчи Тошқувват Ражабов хонадонига ташриф буюрди.
71 ёшли Тошқувват ота 14 фарзандни эл корига ярайдиган инсон қилиб тарбиялаган. Бугунги кунда улар қишлоқ хўжалиги, таълим, тиббиёт ва тадбиркорлик соҳаларида юртимиз тараққиёти учун меҳнат қилмоқда. Отахон томорқасида иссиқхона қуриб, помидор ва бодринг парваришини йўлга қўйган. Бу йил томорқадан 10 миллион сўм даромад олишни мўлжалламоқда.
Шу ерда “Обод қишлоқ” дастури асосида Нуробод тумани Жом қишлоғини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, боғча, деҳқон бозори, турар жой биноларини таъмирлаш, қишлоқ врачлик пунктини реконструкция қилиш каби муҳим лойиҳалар тақдимоти ўткзилди.
– Томорқадан қишин-ёзин даромад олса бўлади. Бирор қарич ер бўш турмаслиги лозим, аҳолининг томорқадан фойдаланиш маданиятини оширишимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу куни Пастдарғом тумани ҳокимлигида вилоят фаоллари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, қурилиш-бунёдкорлик ишлари кўламини кенгайтириш, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, аҳоли турмуш даражасини янада ошириш, хотин-қизлар ва ёшлар бандлигини таъминлаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Аҳолини электр энергияси, табиий газ билан узлуксиз таъминлаш, 11 та қишлоқлараро ва туманлараро янги автобус йўналишлари очиш, Самарқанд вилоятида қўшимча 642 намунавий лойиҳадаги арзон уйлар қуриш, аёллар ва ёшлар жиноятчилигини камайтириш масалалари ҳақида сўз юритилиб, мутасаддиларга бу борада тегишли топшириқлар берилди.

Чем больше будет создано рабочих мест, тем больше будет доволен наш народ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 17 марта прибыл в Самаркандскую область.
Самаркандская область имеет высокий экономический потенциал, богатую историю и культуру. Осуществляемые сегодня по всей стране широкомасштабные реформы во всех сферах с каждым днем обновляют социально-экономическую жизнь области, что находит свое воплощение в благоустройстве городов и сел, росте благосостояния населения.
Глава государства в ходе своих поездок в регион в 2017 году определил задачи по продолжению широкомасштабной созидательной работы в Самарканде, районах и городах области, ускоренному развитию туризма, промышленности, сельского хозяйства, сферы оказания услуг, созданию достойных условий жизни для населения. В соответствии с этими поручениями осуществлена широкомасштабная работа. Организованы новые промышленные предприятия, субъекты предпринимательства, увеличился объем производства и экспорта продукции. Возведены современное жилье, объекты инфраструктуры. Из представленных ранее проектов 15 уже реализованы, по 18 принимаются конкретные меры.
Проводимая в регионе работа, исполнение поставленных ранее задач и практическая реализация проектов находятся под постоянным вниманием Президента нашей страны.
Глава государства Шавкат Мирзиёев начал поездку в Самаркандскую область с посещения мавзолея Имама Бухари.
Комплекс, в котором обрел вечный покой наш великий мыслитель и хадисовед Имам Бухари, является крупным центром пропаганды огромного вклада наших предков в развитие исламской науки. В настоящее время ведется широкомасштабная работа по реконструкции этого важного для духовной жизни нашего народа мемориала, созданию широких условий для посетителей.
Президент, побывав в комплексе в ноябре 2017 года, ознакомился с концепцией реконструкционных работ и рекомендовал доработать проект. На этой основе был подготовлен проект по строительству гостиниц и объектов инфраструктуры, что позволит охватить туристов и паломников широким спектром услуг.
Состоялась презентация данного проекта, который предусматривает сооружение второго этажа здания, где разместятся зал на 250 мест и помещения для приема почетных гостей.
Напротив комплекса планируется построить гостиницы, рынок, гипермаркет, комплекс бытовых услуг, кафе и рестораны, ремесленнические мастерские, спортивную площадку. Между этими объектами и комплексом будет проложена аллея с фонтанами длиной 850 метров, которая будет оформлена в стиле французского ландшафтного дизайна. В результате здесь появится возможность обслуживать одновременно 3-4 тысячи туристов.
Рядом с комплексом будут возведены также автовокзал и автостоянка на 700 мест. Вдоль дороги, ведущей к комплексу, намечено строительство двухэтажных домов для жителей села.
- Мы должны уделять особое внимание развитию паломнического туризма в стране, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Было указано на необходимость дальнейшего тщательного рассмотрения концепции, при этом должно быть уделено особое внимание обеспечению гармоничного сочетания комплекса с возводимым рядом с ним Международным научного-исследовательским центром имени Имама Бухари.
Глава государства в ходе поездки в Самаркандскую область ознакомился с теплицей на основе гидропоники, организованной ООО “Даромад бахт омад” Акдарьинского района, побеседовал с ее работниками.
Гидропоника – это метод выращивания растений без использования почвы. Растения сажаются в искусственный субстрат, откуда и получают все необходимые питательные вещества.
С целью дальнейшего повышения потенциала сельского хозяйства во всех регионах нашей страны создаются гидропонные теплицы. Эти компактные и эффективные сооружения служат созданию тысяч новых рабочих мест и интенсивному выращиванию сельхозкультур.
Преимущество теплицы гидропонного типа состоит еще и в том, что она не нуждается в земле, все процессы в ней автоматизированы, при этом для освещения и орошения можно использовать солнечные панели.
В настоящее время в гидропонной теплице ООО "Даромад бахт омад" площадью 4 гектара выращиваются помидоры. Созданы 22 постоянных и более 30 сезонных рабочих мест. К настоящему времени выращено более 220 тонн продукции, из них 90 тонн экспортированы в Россию и Казахстан.
- Мы освободили Акдарьинский район от обязательства выращивать хлопок, - сказал Президент страны. - Гидропоника может эффективно использоваться как раз в районах с каменистыми, засоленными землями. Необходимо расширить работу по созданию подобных теплиц, выращивать в них те культуры, которые востребованы рынком. Также следует подготовить специалистов, которые будут развивать данное направление.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию птицеводства, животноводства, рыбоводства, пчеловодства, плодоовощеводства и других отраслей в Самаркандской области, расширению экспорта их продукции.
Президент дал указания по расширению масштаба проектов, поддержке деловых людей. Побеседовав с предпринимателями, он на месте решил поднятые ими вопросы.
Глава государства отметил пользу для здоровья и востребованность соевого масла, а также возможность использования шрота в качестве птичьего корма, и поручил образовать ассоциацию производителей сои.
Шавкат Мирзиёев посетил также швейную фабрику ООО “Муштарий Оқдарё” в Акдарьинском районе.
Предприятие, начавшее свою деятельность в ноябре прошлого года, изготавливает трикотажную продукцию 20 видов. Здесь трудится около 500 женщин, в том числе выпускницы профессиональных колледжей.
Основная часть продукции предприятия поставляется в Россию, США и Казахстан.
Президент ознакомился с технологическим процессом, осмотрел продукцию, побеседовал с работниками, отметив, что подобные современные предприятия играют важную роль в обеспечении устойчивого развития экономики, необходимо создать не менее двух таких фабрик в каждом районе, трикотажные кластеры.
- Такие трикотажные предприятия необходимо организовать прежде всего в Кошрабадском, Нурабадском районах, нуждающихся в подъеме экономики, - сказал Президент. - Чем больше рабочих мест создадим, тем больше доволен будет наш народ.
Здесь же прошла презентация проектов, реализуемых в свободной экономической зоне "Ургут", а также по организации малых промзон и компактных гидроэлектростанций. На примере города Каттакургана было рассказано о программе развития малых и средних городов при участии Всемирного банка.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по обеспечению своевременной реализации этих проектов и программ.
Президент в ходе ознакомления с проектом организации производства автомобилей “КамАЗ” отметил важность при этом локализации и экспорта.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью "Иштихон томорка хизмати" в селе Хина Иштыханского района.
Постановление главы государства "Об организационных мерах по дальнейшему развитию деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель" от 10 октября 2017 года служит важным руководством к действию для увеличения доходов населения, эффективного использования приусадебных участков.
ООО "Иштихон томорка хизмати", организованное в текущем году, занимается заготовкой и доставкой саженцев и семян, породистого скота, техническим обслуживанием приусадебных участков населения, оказанием услуг по химической обработке растений, закупкой, переработкой и экспортом выращенной продукции.
В селе Хина огородным хозяйством на участках площадью 34,2 гектара занимаются более 1,2 тысячи человек. Много здесь дехкан, которые, эффективно пользуясь приусадебными землями, наряду с обеспечением благосостояния своих семей, вносят достойный вклад в изобилие народного дастархана.
Глава государства побывал в доме жителя села Тошкуввата Ражабова. 71-летний глава семейства воспитал 14 детей полезными обществу людьми. Сегодня они трудятся на благо страны в сельском хозяйстве, сферах образования, медицины и других, занимаются предпринимательством. На своем участке Тошкувват-ота создал теплицу, в которой выращивает помидоры и огурцы. В этом году от теплицы намечено получить 10 миллионов сумов дохода.
Здесь же состоялась презентация таких важных проектов, как благоустройство и озеленение территории схода граждан махалли "Жом" Нурабадского района, ремонт детского сада, дехканского рынка, жилья, реконструкция сельского врачебного пункта.
- На приусадебных землях можно выращивать продукцию круглый год. Должна быть задействована каждая пядь земли, необходимо повышать культуру населения в вопросах использования приусадебных участков, - сказал глава нашего государства.
В этот же день в хокимияте Пастдаргомского района состоялось совещание с участием актива области. На нем были обсуждены вопросы социально-экономического развития области, расширения масштаба строительной и созидательной работы, поддержки субъектов предпринимательства, дальнейшего повышения уровня жизни населения, обеспечения занятости женщин и молодежи.