Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз халқига байрам табриги
Ана шу қутлуғ айём – Шарқона янги йил билан сиз, муҳтарам отахон ва онахонларни, мунис опа-сингилларимиз, суюкли фарзандларимиз, бутун халқимизни чин юракдан самимий муборакбод этаман.
\Қалбларимиз шодлик ва қувончга тўлган мана шу нурли лаҳзаларда барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга бахту саодат, файзу барака тилайман.
Бугун кўпмиллатли халқимиз дала ва қирларда, майдон ва хиёбонларда,  табиат бағрида сайил-томошалар ўтказиб,  Наврўз айёмини кутиб олмоқда.
Етти ёшдан етмиш ёшгача – барча юртдошларимиз катта шоду хуррамлик билан бир-бирини қутлаб, шу ёруғ кунларга етказгани учун шукроналар айтмоқда.
Эл-юртимизнинг табаррук заминимизга, она диёримизга меҳри, ўзаро аҳиллик, меҳр-оқибат фазилатлари янада яққол намоён бўлмоқда.
Шу дилбар фаслда табиатдаги ўзгаришларга уйғун бўлиб, жамиятимиз, ҳаётимиз ҳам ўзгариб, янгиланиб бормоқда.
Янги-янги уй-жойлар, таълим, тиббиёт ва маданият масканлари, замонавий корхоналар, обод қишлоқ ва шаҳарлар юртимиз чиройига чирой қўшмоқда.
Наврўз фалсафаси, Наврўз  қадриятлари – одамларнинг дарду ташвиши билан яшаш, кексаларга ҳурмат, муҳтож инсонларга эътибор ва ёрдам кўрсатиш, адолат ва халқпарварлик фаолиятимиз мезонига айланмоқда.
Биз энг аввало оналаримиз, аёлларимиз ва фарзандларимиз, бутун халқимизни рози қилишни ўз олдимизга эзгу вазифа қилиб қўйганмиз. Ва бу олий мақсадга албатта эришамиз. Шунда  ҳаётимиз янада обод ва фаровон, буюк Алишер Навоий бобомиз айтганларидек, ҳар кунимиз Наврўз бўлади.
Бугун миришкор деҳқон ва фермерларимиз катта орзу-ниятлар билан янги меҳнат мавсумини бошламоқдалар. Барчамиз йилимиз қутлуғ келсин, ҳосилимиз мўл бўлсин, меҳнатингиздан барака топинг, деб уларни табриклаб, ишларига ривож тилаймиз.
Мана, бир неча йилдирки, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг қарорига мувофиқ Наврўз байрами халқаро миқёсда кенг нишонланмоқда.
Ҳақиқатан ҳам, бу бетакрор байрам барча эзгу ниятли инсонларни бирлаштиради, уларнинг қалбида энг гўзал ва олижаноб туйғуларни уйғотади. Шу боис ҳам, Наврўзи олам мустақиллик йилларида, миллати, тили ва динидан қатъи назар, диёримизда яшаётган барча юртдошларимизнинг  ардоқли ва севимли байрамига айланди.
Бугун чет эл дипломатик корпус вакиллари, хорижий дўстларимиз ва ҳамкорларимиз Наврўз қувончини биз билан бирга баҳам кўрмоқдалар.
Фурсатдан фойдаланиб, азиз меҳмонларимизга, барча яқин ва узоқ давлатлар халқларига самимий табрикларимизни йўллаб, уларга тинчлик-осойишталик, равнақ ва фаровонлик тилаймиз.
Қадрли ва муҳтарам юртдошларим!
Мана шу мунаввар лаҳзаларда сиз, азизларга, бутун халқимизга  энг эзгу тилакларимни изҳор этишдан бахтиёрман.

Navruz holiday congratulations to people of Uzbekistan
A wonderful holiday Navruz, a symbol of spring and renewal, comes to the beautiful land of Uzbekistan.
I sincerely, wholeheartedly congratulate you, dear mothers and fathers, dear sisters, beloved children, all our people with this wonderful holiday, New Year according to the Eastern calendar.
In these bright sunny days, filling our hearts with joy, I wish you all health and happiness, prosperity and wellbeing in your homes.
Today our multinational people in cities and villages, blooming gardens, in squares and in the bosom of nature are conducting sayils (folk festivities) and performances, celebrating the long-awaited Navruz.
All our compatriots, both children and adults, are joyfully congratulating each other and thanking the Almighty for the present bright days.
Such noble qualities, inherent in our people, as love to the native land, the country, mercy, helping those in need of support are even more vividly manifested in Navruz.
Our life, the life of our whole society is also changing consonant with renewal and awakening of nature, taking place in this magical time of the year.
First of all, new houses, medical and educational institutions, modern enterprises, well-equipped villages and cities are radically changing our country’s image.
Such high values, forming the basis of philosophy of Navruz, as humanism and kindness, justice and tolerance, the real concern for the welfare of people are becoming today the criteria of our activity.
We set before ourselves the most important goal, so that our mothers and children, compatriots, all our people always lived in peace and tranquility, so that our life became even more prosperous. As the great poet and thinker Alisher Navoi said, may every day be Navruz.
On this wonderful holiday, we heartily congratulate our skilled dehkans and farmers, who meet the new planting season with great hopes. We wish them a successful start of the new year, a rich harvest, more and more new achievements.
In recent years, according to the decision of the United Nations, Navruz is widely celebrated on an international scale, which indicates the noble essence, the enormous social and cultural significance of this holiday.
Indeed, this surprisingly beautiful and kind holiday awakens in a person the best, highest feelings. That is why Navruz became a beloved and dear holiday for all our compatriots, irrespective of their nationality, language and religion.
Today, representatives of diplomatic corps accredited in the country, our foreign friends and partners are sharing with us the joy of Navruz.
Taking this opportunity, let me whole-heartedly congratulate our dear guests, people of all countries of the near and far abroad on this wonderful holiday, and wish them peace and tranquility, prosperity and progress.