Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз халқига байрам табриги
Ана шу қутлуғ айём – Шарқона янги йил билан сиз, муҳтарам отахон ва онахонларни, мунис опа-сингилларимиз, суюкли фарзандларимиз, бутун халқимизни чин юракдан самимий муборакбод этаман.
\Қалбларимиз шодлик ва қувончга тўлган мана шу нурли лаҳзаларда барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга бахту саодат, файзу барака тилайман.
Бугун кўпмиллатли халқимиз дала ва қирларда, майдон ва хиёбонларда,  табиат бағрида сайил-томошалар ўтказиб,  Наврўз айёмини кутиб олмоқда.
Етти ёшдан етмиш ёшгача – барча юртдошларимиз катта шоду хуррамлик билан бир-бирини қутлаб, шу ёруғ кунларга етказгани учун шукроналар айтмоқда.
Эл-юртимизнинг табаррук заминимизга, она диёримизга меҳри, ўзаро аҳиллик, меҳр-оқибат фазилатлари янада яққол намоён бўлмоқда.
Шу дилбар фаслда табиатдаги ўзгаришларга уйғун бўлиб, жамиятимиз, ҳаётимиз ҳам ўзгариб, янгиланиб бормоқда.
Янги-янги уй-жойлар, таълим, тиббиёт ва маданият масканлари, замонавий корхоналар, обод қишлоқ ва шаҳарлар юртимиз чиройига чирой қўшмоқда.
Наврўз фалсафаси, Наврўз  қадриятлари – одамларнинг дарду ташвиши билан яшаш, кексаларга ҳурмат, муҳтож инсонларга эътибор ва ёрдам кўрсатиш, адолат ва халқпарварлик фаолиятимиз мезонига айланмоқда.
Биз энг аввало оналаримиз, аёлларимиз ва фарзандларимиз, бутун халқимизни рози қилишни ўз олдимизга эзгу вазифа қилиб қўйганмиз. Ва бу олий мақсадга албатта эришамиз. Шунда  ҳаётимиз янада обод ва фаровон, буюк Алишер Навоий бобомиз айтганларидек, ҳар кунимиз Наврўз бўлади.
Бугун миришкор деҳқон ва фермерларимиз катта орзу-ниятлар билан янги меҳнат мавсумини бошламоқдалар. Барчамиз йилимиз қутлуғ келсин, ҳосилимиз мўл бўлсин, меҳнатингиздан барака топинг, деб уларни табриклаб, ишларига ривож тилаймиз.
Мана, бир неча йилдирки, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг қарорига мувофиқ Наврўз байрами халқаро миқёсда кенг нишонланмоқда.
Ҳақиқатан ҳам, бу бетакрор байрам барча эзгу ниятли инсонларни бирлаштиради, уларнинг қалбида энг гўзал ва олижаноб туйғуларни уйғотади. Шу боис ҳам, Наврўзи олам мустақиллик йилларида, миллати, тили ва динидан қатъи назар, диёримизда яшаётган барча юртдошларимизнинг  ардоқли ва севимли байрамига айланди.
Бугун чет эл дипломатик корпус вакиллари, хорижий дўстларимиз ва ҳамкорларимиз Наврўз қувончини биз билан бирга баҳам кўрмоқдалар.
Фурсатдан фойдаланиб, азиз меҳмонларимизга, барча яқин ва узоқ давлатлар халқларига самимий табрикларимизни йўллаб, уларга тинчлик-осойишталик, равнақ ва фаровонлик тилаймиз.
Қадрли ва муҳтарам юртдошларим!
Мана шу мунаввар лаҳзаларда сиз, азизларга, бутун халқимизга  энг эзгу тилакларимни изҳор этишдан бахтиёрман.

Праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева
На прекрасную землю родного Узбекистана приходит замечательный праздник Навруз – символ весны и обновления.
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, уважаемые наши матери и отцы, дорогие сестры, любимые дети, весь наш народ с этим чудесным праздником, Новым годом по восточному календарю.
В эти лучезарные дни, наполняющие наши сердца радостью и весельем, желаю всем вам здоровья и счастья, достатка и благополучия в ваших домах.
Сегодня наш многонациональный народ в городах и селах, зацветающих садах, на площадях и на лоне природы проводит сайили и представления, встречая долгожданный Навруз.
Все наши соотечественники – и дети, и взрослые – радостно поздравляют друг друга и благодарят Всевышнего за нынешние светлые дни.
В Навруз еще ярче проявляются такие благородные качества, присущие нашему народу, как любовь к родной земле, своей стране, милосердие, помощь тем, кто нуждается в поддержке.
Созвучно обновлению и пробуждению природы, происходящему в это волшебное время года, преображается и наша жизнь, жизнь всего нашего общества.
Прежде всего в корне меняют облик нашей страны возводимые новые дома, медицинские и образовательные учреждения, современные предприятия, благоустроенные села и города.
Составляющие основу философии Навруза высшие ценности – гуманизм и доброта, справедливость и толерантность, реальная забота о благе народа – становятся сегодня критериями нашей деятельности.
Мы ставим перед собой важнейшую цель – чтобы наши матери и дети, соотечественники, весь наш народ всегда жил в мире и спокойствии, чтобы наша жизнь стала еще более благополучной. Тогда, как говорил великий поэт и мыслитель Алишер Навои, каждый наш день будет как Навруз.
В этот замечательный праздник мы сердечно поздравляем наших умелых дехкан и фермеров, с большими надеждами встречающих новый посевной сезон. Желаем им удачного начала нового года, богатого урожая, все новых и новых достижений.
В последние годы по решению Организации Объединенных Наций Навруз широко отмечается в международном масштабе, что свидетельствует о благородной сути, огромном общественном и культурном значении этого праздника.
Действительно, этот удивительно красивый и добрый праздник пробуждает в человеке самые лучшие, высокие чувства. Именно поэтому Навруз стал любимым и дорогим праздником для всех наших соотечественников, независимо от их национальности, языка и религии.
Сегодня радость наступления Навруза разделяют с нами аккредитованные в стране представители дипломатического корпуса, наши зарубежные друзья и партнеры.
Пользуясь случаем, позвольте от всей души поздравить с этим прекрасным праздником наших дорогих гостей, народы всех стран ближнего и дальнего зарубежья, пожелать им мира и спокойствия, благополучия и прогресса.