Шавкат Мирзиёев Самарқанддаги Наврўз шодиёналарида ҳам қатнашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев шу куннинг ўзида Самарқанд шаҳрида ўтказилаётган Наврўз шодиёналарида ҳам иштирок этди.
Алишер Навоий номидаги марказий маданият ва истироҳат боғида вилоятнинг салоҳияти, шаҳар ва туманларнинг кўргазмалари, саҳна кўринишлари намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари вилоят жамоатчилиги, нуронийлар, фаоллар, ёшлар билан суҳбатлашиб, барчани байрам билан яна бир бор табриклади. Самимий мулоқот чоғида мамлакатимиздаги ислоҳотлар, одамлар ҳаётидаги ўзгаришлар ҳақида сўз борди.
Шавкат Мирзиёев мазкур боғда ўрнатилган Алишер Навоий ва Абдураҳмон Жомий ҳайкаллари пойига гул қўйди.
Ўзбек ва тожик адабиётининг буюк намояндалари бўлган ушбу шоирлар замондош, ҳамфикр бўлган. Уларнинг адабий мероси бугунги кунда Ўзбекистон ва Тожикистон халқлари ўртасидаги дўстлик ва қардошлик алоқаларини мустаҳкамлашда муҳим манба бўлиб хизмат қилмоқда.
Самарқанддаги байрам шодиёналарида тожикистонлик меҳмонлар ҳам қатнашди. Президентимиз улар билан суҳбатда аждодларимизнинг маънавий мероси халқларимизнинг умумий бойлиги экани, уни ўрганиш азалий дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев посетил Самарканд и принял участие в торжествах по случаю Навруза
В этот же день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжествах по случаю Навруза в Самарканде.
В парке культуры и отдыха имени Алишера Навои состоялись представления и выставки, отображающие потенциал области, обычаи и традиции городов и районов.
Глава нашего государства побеседовал с представителями общественности области, аксакалами, активистами, молодежью и вновь поздравил всех с праздником. В ходе искренней беседы говорилось об осуществляемых в нашей стране реформах, происходящих изменениях в жизни людей.
Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию установленного в этом парке памятника Алишеру Навои и Абдурахману Джами.
Эти поэты, являющиеся выдающимися представителями узбекской и таджикской литературы, были современниками и единомышленниками. Их творческое наследие сегодня служит важным средством укрепления отношений дружбы и братства народов Узбекистана и Таджикистана.
В праздничных торжествах в Самарканде приняли участие и гости из Таджикистана. В беседе с ними Президент нашей страны отметил, что духовное наследие предков является общим достоянием наших народов, их изучение способствует укреплению издревле дружеских и добрососедских отношений.