Шавкат Мирзиёев иштихонлик деҳқон Тошқувват Ражабов хонадонида бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев Иштихон тумани Хина қишлоғида яшовчи Тошқувват Ражабов хонадонига ташриф буюрди.
Етмиш ёшдан ошган Тошқувват отанинг томорқасини кўрган одамнинг ҳаваси келади. Ҳамма жой саранжом-саришта. Мевали дарахтлар, мева-сабзавотлар экилган. Мўъжазгина иссиқхона ташкил этилган.
Бир гапни ҳар доим айтаман: ҳеч ким четдан келиб бизга бир нарса қилиб бермайди, деди Шавкат Мирзиёев. Боқимандалик, бефарқлик энг ёмон иллатлар. Дунёда ҳаракатсиз бой бўлган давлат ҳам, хонадон ҳам йўқ-ку! Биз ҳам фаровонликка фақат ўз меҳнатимиз, ўз ҳаракатимиз билан эришишимиз мумкин.
Мана, масалан, Хитойда 8 сотих ери бор одам бадавлат ҳисобланади. Бизнинг қишлоқларимизда бундан ҳам катта томорқалар бор. Ундан самарали фойдаланилса, халқимиз бемалол бой яшаса бўлади. Биз одамларни иш билан таъминлаш, оилаларга даромад манбаи яратиш ҳақида ўйлаяпмиз. Томорқа – тайёр ишчи жой, тайёр даромад, дея таъкидлади Президентимиз.
Шавкат Мирзиёев томорқачилик бўйича Самарқанд тажрибаси қилиш, аҳолига кўчат ва уруғ тарқатиш, ўсимликларни кимёвий воситалар билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев побывал в гостях у дехканина Тошкуввата Ражабова
Президент Шавкат Мирзиёев побывал в доме проживающего в селе Хина Иштиханского района Тошкуввата Ражабова.
Приусадебный участок Тошкуввата-ота, которому перевалило за семьдесят, вызывает восхищение. Здесь опрятно и уютно, растут фруктовые деревья, овощи, организована компактная теплица.
Не устаю повторять одно: никто не придет к нам извне и не решит наши проблемы, сказал Шавкат Мирзиёев. Иждивенчество, безразличие - самый большой порок. Ведь ни одна страна в мире не разбогатела, ничего не делая! Мы также можем достичь благополучия только своим трудом, собственными усилиями.
Например, в Китае человек, имеющий 8 соток земли, считается состоятельным. В наших селах есть приусадебные участки с еще большей площадью. Их эффективное использование позволит обеспечить благосостояние людей. Мы думаем о том, как обеспечить людей работой, источником постоянного дохода. Приусадебные земли - вот готовое рабочее место, готовый источник дохода, сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев дал указания по превращению Самарканда в базовый регион развития приусадебного хозяйства, раздаче саженцев и семян населению, обеспечению средствами химической защиты растений.