Сенат Кенгаши янги тангалар намуналари ва дизайнини маъқуллади
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўртинчи ялпи мажлисини жорий йилнинг 29 март куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сенатнинг ялпи мажлиси кун тартибига Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунлари ҳамда мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йилида амалга оширишга оид Давлат дастурини изчил ижро этишга, халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган масалалар киритилмоқда.
“Давлат мукофотлари тўғрисида”ги (янги таҳрири), “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги, “Давлат харидлари тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати тўғрисида”ги, “Ўрмон тўғрисида”ги (янги таҳрири), “Ўзбекистон Республикаси уй-жой-коммунал хизмати соҳаси ходимлари кунини белгилаш тўғрисида”ги, “Суд-тергов фаолиятида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини кучайтириш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари шулар жумласидандир.
Бундан ташқари, ялпи мажлисда сенаторлар халқаро ҳуқуқий ҳужжатларни ратификация қилиш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикасининг бир қанча қонунларини кўриб чиқади.
Шунингдек, сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсман) 2017 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни, Ўзбекистон Республикаси адлия вазирининг 2017 йилда ҳуқуқий тарғибот ва маърифатнинг ҳолати ҳақидаги ахборотини эшитади ҳамда тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар ўтказилишини тартибга солиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқади.
Ўн тўртинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш юзасидан Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва девони фаолиятини мувофиқлаштириш мақсадида Кенгаш томонидан ишчи гуруҳ тузилди.
Шу билан бир қаторда, Кенгаш аъзолари томонидан Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қиймати 50 (эллик), 100 (юз), 200 (икки юз) ва 500 (беш юз) сўмлик тангалар чиқариш тўғрисидаги таклифи, уларнинг намуналари ва дизайни кўриб чиқилди ва маъқулланди.

17 марта 2018 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Кенгаш принял постановление о созыве четырнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 29 марта с.г. в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится ряд законов Республики Узбекистан и вопросов, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», укрепление международного сотрудничества
К их числу относятся законы Республики Узбекистан «О государственных наградах» (новая редакция), «Об общественном контроле», «О государственных закупках», «О Службе государственной безопасности Республики Узбекистан», «О лесе» (новая редакция), «Об установлении Дня работников сферы жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием мер по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Кроме того, на пленарном заседании сенаторы рассмотрят ряд законов Республики Узбекистан о ратификации международных правовых актов.
Также сенаторы заслушают отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) в 2017 году, информацию министра юстиции Республики Узбекистан о состоянии правовой пропаганды и просвещения в 2017 году и рассмотрят вопрос об упорядочении проведения свадеб, семейных торжеств, обрядов и церемоний.
На пленарном заседании будут рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к компетенции Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению четырнадцатого пленарного заседания Кенгашем создана рабочая группа. Наряду с этим членами Кенгаша были рассмотрены и одобрены предложения Центрального банка Республики Узбекистан о выпуске монет достоинством 50 (пятьдесять), 100 (сто), 200 (двести) и 500 (пятьсот) сумов, их образцы и дизайн.