ЕХҲТ Тошкентдаги Афғонистон бўйича халқаро конференцияга муваффақият тилайди
2018 йил 15 март куни Вена шаҳрида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Доимий кенгаши аъзолари 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги юқори даражали халқаро конференциянинг асосий мазмуни билан танишдилар.
Ўзбекистоннинг ЕХҲТ ва Вена шаҳридаги бошқа халқаро ташкилотлардаги Доимий ваколатхонаси раҳбари Шерзод Асадовнинг маърузасида таъкидланганидек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган халқаро конференция Афғонистонда тинчлик ўрнатиш, унинг барқарор ривожланиши учун шароит яратиш, афғон халқининг фаровонлигини ошириш ва унинг минтақа ва бутун дунёдаги ижобий жараёнларга жалб қилинишини таъминлашда муҳим қадам бўлиши керак.
Афғонистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон ва Россиянинг дипломатик ваколатхона раҳбарлари ўз нутқларида Афғонистон бўйича халқаро конференция ўтказилишини қўллаб-қувватладилар. Хорижий ҳамкорлар Ўзбекистон томонига юқори даражадаги Тошкент форумини ташкиллаштириш ташаббуси учун миннатдорчилик изҳор қилиб, унинг муваффақиятли ўтказилишига ишонч билдирдилар.
ЕХҲТга раислик қилувчи мамлакат бўлган Италия вакили Афғонистон бўйича халқаро конференция натижалари юзасидан ташкилот доирасида алоҳида тадбир ўтказишни таклиф қилди.
ЕХҲТнинг Доимий кенгаши йиғилишида ташкилот раҳбарияти, 60 га яқин элчилар, иштирокчи ва ҳамкор мамлакатларнинг дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари қатнашдилар.
Йиғилиш якунига кўра Ўзбекистон томонининг маърузаси ЕХҲТ Доимий кенгашининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди.

ОБСЕ желает успеха международной конференции по Афганистану в г.Ташкенте
15 марта 2018 года в г.Вене члены Постоянного совета Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе были ознакомлены с основными положениями предстоящей 26-27 марта международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
В докладе руководителя Постоянного представительства Республики Узбекистан при ОБСЕ и других международных организаций в г.Вене Шерзода Асадова особо отмечалось, что созываемая по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева международная конференция в г.Ташкенте должна стать важной вехой в деле стабилизации Афганистана, создания условий для его устойчивого развития, повышения благосостояния афганского народа и его вовлечения в созидательные процессы в регионе и мире в целом.
В своих выступлениях, руководители дипмиссий Афганистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, России поддержали проведение международной конференции по Афганистану. Зарубежные партнеры поблагодарили узбекскую сторону за проявленную инициативу по организации Ташкентского форума высокого уровня и выразили уверенность в его успешном проведении.
Представитель Италии, являющейся страной-председателем ОБСЕ, предложил провести в рамках организации отдельное мероприятие по итогам международной конференции по Афганистану.
Всего в заседании Постоянного совета ОБСЕ приняли участие руководство организации, около 60 послов и глав дипломатических миссий стран-участниц и партнеров.
По итогам заседания доклад узбекской стороны распространен в качестве официального документа Постоянного совета ОБСЕ.