Психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Аҳолининг руҳий соғлиғини текширувдан ўтказиш, руҳий ҳолати бузилган шахсларни профилактика қилиш, уларга ташхис қўйиш, уларни даволаш, парваришлаш ва тиббий-ижтимоий жиҳатдан тиклаш тиббиёт соҳасидаги давлат сиёсатининг муҳим йўналиши ҳисобланади.
Ушбу йўналишда зарур ҳуқуқий ва моддий-техника базаси яратилди, малакали врач-психиатрлар билан таъминланган ҳамда замонавий тиббиёт асбоб-ускуналари билан жиҳозланган психиатрия шифохоналари ва психоневрология диспансерлари (кейинги ўринларда – психиатрия муассасалари) қурилди, аҳолига сифатли ва ўз вақтида психиатрия ёрдами кўрсатилишини ташкил этиш бўйича чоралар кўрилди.
Шу билан бирга, психиатрия ёрдами кўрсатиш соҳасидаги ишлар ҳолатини комплекс ўрганиш ақлий ривожланишдаги бузилишнинг сабаблари ва шарт-шароитларини эрта аниқлашга, тиббий хизматларнинг сифатига салбий таъсир қилувчи қатор тизимли камчилик ва муаммолар мавжудлигини аниқлади.
Хусусан, психиатрия муассасалари фаолиятини мувофиқлаштиришнинг самарали ва замонавий механизмларини жорий этиш, шахс руҳий соғлиғининг ҳисобини юритиш, унинг текширувдан ўтказилишини ташкил этиш, сифатли тиббий ёрдам кўрсатиш чораларини ўз вақтида кўриш мақсадида психиатрия хизматини бошқариш тизимини тубдан қайта кўриб чиқиш талаб қилинади.
Психиатрия муассасаларида врач-психиатрларнинг кескин етишмаслиги кузатилмоқда, бу эса беморларга барча зарур хизматлар турларини кўрсатиш, уларнинг эҳтиёжларини қондириш, мазкур соҳадаги хусусий тиббиётни, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартларида ривожлантиришга имкон бермаяпти.
Психиатрия муассасаларининг моддий-техника базасини яхшилаш, уларни замонавий диагностика ва лаборатория асбоб-ускуналари билан жиҳозлаш, беморларни парваришлаш ва даволаш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича бир қатор қарорлар қабул қилинганлигига қарамай, уларнинг тўлиқ бажарилиши таъминланмаган.
Руҳий ҳолатлар бузилишининг олдини олиш ва даволаш бўйича ишни янада такомиллаштириш, Ўзбекистон Республикаси психиатрия хизмати муассасаларининг фаолияти самарадорлигини ошириш, хусусий тиббиётни ривожлантириш, малакали врач-психиатрлар тайёрлаш мақсадида:
1. Аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштиришнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
даволаш, профилактика ишлари ва руҳий ҳолатнинг бузилишини эрта аниқлашни ташкил этишнинг вертикал яхлит тизимини шакллантиришни таъминлаш орқали психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини самарали бошқариш механизмини жорий этиш;
мамлакатнинг ҳар бир аҳоли пунктида аҳолининг барча тоифалари, айниқса, болалар ва ўсмирлар учун сифатли ва қулай психиатрия ёрдами таъминлаш, шунингдек, руҳий ҳолати бузилган шахсларни даволаш учун дори воситаларига сарфланадиган харажатларнинг ягона мажбурий нормативларини белгилаш;
аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш, психиатрия муассасаларининг врач-психиатрларга бўлган эҳтиёжини қондириш, уларнинг малакасини мунтазам равишда, шу жумладан, хорижнинг етакчи клиникалари ва тиббиёт ташкилотларида ошириб бориш;
Ўзбекистон Республикаси психиатрия хизмати муассасаларининг айрим функцияларини соғлиқни сақлашнинг хусусий секторига ўтказиш, аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш соҳасида давлат-хусусий шерикчилигини ривожлантириш, кўрсатилаётган хизматлар сифатини яхшилаш учун инвестициялар жалб қилиш;
ўз жонига қасд қилишга уринган шахсларга туну кун шошилинч ёрдам кўрсатилишини таъминлаш, шу жумладан, ўз жонига қасд қилишнинг асл сабаблари ва шарт-шароитларини аниқлаш, ўз вақтида ихтисослаштирилган ёрдам кўрсатиш чораларини кўриш, ўз жонига қасд қилишнинг ҳар бир ҳолати ҳақида психиатрия муассасаларини зудлик билан хабардор қилиш;
психиатрия соҳасида фундаментал, амалий ва инновацион илмий тадқиқотларни фаоллаштириш, уларнинг натижалари ва ютуқларини руҳий ҳолати бузилишининг олдини олиш, ташхис қўйиш ва даволаш самарадорлигини оширишга доир чора-тадбирларни такомиллаштиришга хизмат қиладиган амалий фаолиятига кенг жорий этиш;
аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимининг самарали фаолиятини таъминловчи ҳуқуқий базани такомиллаштириш, психиатирия муассасаларининг, шунингдек, улар бўлинмаларининг моддий-техника базасини янада мустаҳкамлаш, уларни тиббиётнинг замонавий асбоб-ускуналари ва техникалари билан жиҳозлаш.
2. 2018 йил 1 майдан бошлаб хусусий тиббиёт ташкилотларига руҳий ҳолат бузилишини ва хулқ-атвор бузилишини ташхис қилиш ва даволаш бўйича аҳолига айрим хизматлар кўрсатишга рухсат этилсин.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ўзбекистон хусусий амалиёт врачлари уюшмаси билан биргаликда бир ой муддатда руҳий ҳолати бузилишини ва хулқ-атвор бузилишини ташхис қилиш ва даволаш бўйича хусусий тиббиёт ташкилотлари томонидан кўрсатиладиган хизматлар рўйхатини тасдиқласин.
3. 2018 йил 1 октябрдан бошлаб диспансер кузатуви остидаги шахслар тўғрисидаги маълумотлар, уларнинг психиатрия муассасаларида қанча муддат бўлганликлари, берилган дори воситалари, кўрсатилган ижтимоий хизматлар ва тақдим қилинган имтиёзлардан иборат бўлган, шунингдек, бу соҳадаги ишларнинг ҳолати тўғрисида тезкор ахборот олиш имконини берувчи ушбу шахсларнинг ягона электрон реестри юритилиши амалиётга жорий этилсин.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда диспансер кузатуви остида бўлган шахсларнинг ягона электрон реестрини яратиш ва ушбу бандда белгиланган муддатларда Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан ишга туширишни таъминласин.
4. 2018 йил 1 апрелдан бошлаб ички ишлар органлари ўз жонига қасд қилинган ҳар бир ҳолат тўғрисида психиатрия хизмати муассасаларига зудлик билан хабар бериши белгилаб қўйилсин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ички ишлар вазирлиги, Бош прокуратура ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда 2018 йил 1 майга қадар бўлган муддатда психиатрия муассасаларини ўз жонига қасд қилиш ҳаракатлари тўғрисида мажбурий равишда хабардор этиш тартибини ишлаб чиқиб, тасдиқласин, шунингдек, аҳоли ўртасида ўз жонига қасд қилиш ҳолатларининг олдини олиш масалаларини ўргансин ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳайъат мажлисларида муҳокама қилиб борсин.
5. Руҳий ҳолати бузилган шахсларнинг, шу жумладан, ногиронларнинг меҳнат терапияси, уларни янги касбларга ўқитиш ва ишга жойлаштириш учун Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги психиатрия муассасалари ҳудудида давлат-хусусий шериклик шартларида даволаш-ишлаб чиқариш корхоналари тузилсин.
Даволаш-ишлаб чиқариш корхоналари 2018 йил 1 июлдан 2023 йил 1 январгача ер солиғи, юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи ва мулк солиғидан, шунингдек, ягона солиқ тўловидан озод қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда ушбу бандни амалга ошириш бўйича зарур ташкилий чоралар кўрсин.
Аҳолига психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини янада такомиллаштиришга доир биринчи галдаги чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Психиатрия муассасаларини 2018 йилда замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш (қўшимча жиҳозлаш)га доир чора-тадбирлар дастури 2-иловага мувофиқ;
2018-2020 йилларда республика психиатрия муассасаларининг биноларини қуриш ва реконструкция қилишга доир чора-тадбирлар дастури 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири А.К.Шодмонов, вазирлик ва идоралар раҳбарлари кўрсатиб ўтилган чора-тадбирлар дастурларида назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли бажарилиши учун шахсан жавобгар эканликлари белгилансин.
Молия вазирлиги мазкур қарорнинг 2-иловасида кўрсатилган тиббиёт асбоб-ускуналарини харид қилиш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан зарур маблағларни ажратишни назарда тутсин.
чора-тадбирлар дастурлари бажарилишининг боришини хар ойда танқидий муҳокама қилиб борсин;
муҳокамалар якуни бўйича топширилган вазифаларнинг муддатлари бузилиши ва бажарилиши узилиб қолишига йўл қўйган мансабдор шахсларга нисбатан қатъий жавобгарлик чораларини қўлласин;
икки ой муддатда 2018-2020 йилларда врач-психиатр тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва хорижнинг етакчи клиника ҳамда тиббиёт муассасаларида малакасини ошириш дастурини тасдиқласин;
2018/2019 ўқув йилидан бошлаб давлат гранти асосида “психиатрия” йўналиши бўйича магистрларни тайёрлаш юзасидан олий тиббиёт таълим муассасаларига, жумладан, Тошкент тиббиёт академиясига – 15 нафар, Тошкент педиатрия тиббиёт институти, Андижон давлат тиббиёт институти, Бухоро давлат тиббиёт институти, Самарқанд давлат тиббиёт институтига – 10 нафардан қабул квоталарини оширишни назарда тутсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Даволаш-профилактика ёрдамини ташкиллаштириш бош бошқармаси таркибида вазирликнинг умумий бошқарув ходимлари сони доирасида 3 бирлик миқдорда психиатрия ёрдами масалалари бўйича бўлим тузилсин.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги икки ҳафта муддатда янги тузилаётган бўлимни юқори малакали кадрлар, биринчи навбатда, тажрибали врач-психиатр ва невропатологлар билан тўлдирсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб:
Тошкент врачлар малакасини ошириш институти, Самарқанд давлат тиббиёт институти ва Андижон давлат тиббиёт институтларида базавий тиббиёт маълумотига эга бўлган врачлар учун уларнинг ўртача ойлик иш ҳақини сақлаган ва хизмат сафари харажатларини қоплаган ҳолда “психиатрия” ва “суицидология” йўналишларида ихтисослашув курсларини ташкил қилсин;
Тошкент врачлар малакасини ошириш институти, Тошкент тиббиёт академияси, Тошкент педиатрия тиббиёт институти, Тошкент тиббиёт академиясининг Урганч филиали, Тошкент педиатрия тиббиёт институти Нукус филиали, Андижон давлат тиббиёт институти ва Самарқанд давлат тиббиёт институтида “психиатрия” йўналиши бўйича клиник ординатурада ўқиш учун ўринлар сонини 10 нафаргача оширсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 апрелдаги “Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–2863-сон қарори иловасининг 2-бандидаги рус тили матнидаги “психических заболеваний”сўзлари “отдельных психических заболеваний” сўзлари билан алмаштирилсин.
11. Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.С.Қосимов, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори О.Б.Муродов ва Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири А.К.Шодмонов зиммасига юклансин.

О мерах по коренному совершенствованию системы оказания психиатрической помощи
Важнейшим направлением государственной политики в сфере медицины являются обследование психического здоровья населения, профилактика, диагностика, лечение, уход и медико-социальная реабилитация лиц, страдающих психическими расстройствами.
В данном направлении создана необходимая правовая и материально-техническая база, построены психиатрические больницы и психоневрологические диспансеры (далее – психиатрические учреждения), которые укомплектованы квалифицированными врачами-психиатрами и оснащены современным медицинским оборудованием, приняты меры по организации оказания качественной и своевременной психиатрической помощи населению.
Вместе с тем проведенное комплексное изучение состояния дел в сфере оказания психиатрической помощи выявило наличие ряда системных недостатков и проблем, негативно сказывающихся на раннем выявлении причин и условий нарушения интеллектуального развития, качестве медицинских услуг.
В частности, требуется кардинально пересмотреть систему управления психиатрической службой в целях внедрения эффективных и современных механизмов координации деятельности психиатрических учреждений, ведения учета психического здоровья лица, организации его обследования, своевременного принятия мер по оказанию качественной медицинской помощи.
Имеется острая нехватка врачей-психиатров в психиатрических учреждениях, что не позволяет оказывать пациентам весь необходимый спектр услуг, удовлетворять их потребности, развивать частную медицину в данной сфере, в том числе на условиях государственно-частного партнерства.
Несмотря на принятие ряда решений по улучшению материально-технической базы психиатрических учреждений, оснащению их современным диагностическим и лабораторным оборудованием, созданию благоприятных условий для содержания и лечения пациентов, не обеспечено их полноценное выполнение.
В целях дальнейшего совершенствования работы по профилактике и лечению психических расстройств, повышения эффективности деятельности учреждений психиатрической службы Республики Узбекистан, развития частной медицины, подготовки квалифицированных врачей-психиатров:
1. Определить основными направлениями коренного совершенствования системы оказания психиатрической помощи населению:
внедрение механизма эффективного управления системой оказания психиатрической помощи с обеспечением формирования вертикально интегрированной системы организации лечебной, профилактической работы и раннего выявления психических расстройств;
обеспечение качественной и доступной психиатрической помощи в каждом населенном пункте страны для всех категорий населения, особенно для детей и подростков, а также установление единых обязательных нормативов расходов на лекарственные средства для лечения лиц, страдающих психическими расстройствами;
подготовку высококвалифицированных кадров в сфере оказания психиатрической помощи населению, обеспечение потребности психиатрических учреждений в врачах-психиатрах, постоянное повышение их квалификации, в том числе в ведущих клиниках и медицинских организациях за рубежом;
передачу отдельных функций учреждений психиатрической службы Республики Узбекистан частному сектору здравоохранения, развитие государственно-частного партнерства в сфере оказания психиатрической помощи населению, привлечение инвестиций для улучшения качества оказываемых услуг;
обеспечение круглосуточной экстренной помощи лицам, попытавшимся совершить суицид, в том числе выявление истинных причин и условий суицидальных действий, принятие мер по своевременному оказанию специализированной помощи, незамедлительное информирование психиатрических учреждений о каждой попытке суицида;
активизацию фундаментальных, прикладных и инновационных научных исследований в области психиатрии, широкое внедрение их результатов и достижений, способствующих совершенствованию мер профилактики, диагностики и эффективности лечения психических расстройств, в практическую деятельность;
совершенствование правовой базы, обеспечивающей эффективную деятельность системы оказания психиатрической помощи населению, дальнейшее укрепление материально-технической базы психиатрических учреждений, а также их подразделений, оснащение их современным медицинским оборудованием и техникой.
2. Разрешить с 1 мая 2018 года частным медицинским организациям оказывать населению отдельные услуги по диагностике и лечению психических расстройств и расстройств поведения.
Министерству здравоохранения Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией врачей частной практики Узбекистана в месячный срок утвердить перечень оказываемых частными медицинскими организациями услуг по диагностике и лечению психических расстройств и расстройств поведения.
3. Внедрить в практику использование с 1 октября 2018 года единого электронного реестра лиц, находящихся под диспансерным наблюдением, включающего комплексную информацию о данных лицах, сроках пребывания в психиатрических учреждениях, выданных лекарственных средствах, оказанных социальных услугах и предоставленных льготах, а также позволяющего осуществлять контроль и оперативно получать информацию о состоянии дел в этой сфере.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан обеспечить создание и запуск единого электронного реестра лиц, находящихся под диспансерным наблюдением, в установленные настоящим пунктом сроки, за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий.
4. Установить, что с 1 апреля 2018 года органы внутренних дел незамедлительно сообщают в учреждения психиатрической службы о каждом случае совершения суицидальных действий.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством внутренних дел, Генеральной прокуратурой и другими заинтересованными ведомствами в срок до 1 мая 2018 года разработать и утвердить порядок обязательного информирования психиатрических учреждений о совершенных суицидальных действиях с систематическим изучением и обсуждением вопросов предупреждения случаев суицида среди населения на заседаниях коллегии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
5. Создать на территории психиатрических учреждений Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента на условиях государственно-частного партнерства лечебно-производственные предприятия для трудовой терапии, обучения новым профессиям и трудоустройства на этих предприятиях лиц, страдающих психическими расстройствами, включая инвалидов.
Освободить с 1 июля 2018 года до 1 января 2023 года лечебно-производственные предприятия от уплаты земельного налога, налога на прибыль юридических лиц и налога на имущество, а также единого налогового платежа.
Министерству здравоохранения Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, другими заинтересованными ведомствами принять необходимые организационные меры по реализации настоящего пункта.
Программу первоочередных мер по дальнейшему совершенствованию системы оказания психиатрической помощи населению согласно приложению № 1;
Программу мер по оснащению (дооснащению) психиатрических учреждений современным медицинским оборудованием в 2018 году согласно приложению № 2;
Программу мер по строительству и реконструкции зданий психиатрических учреждений республики на 2018–2020 годы согласно приложению № 3.
Установить, что министр здравоохранения Республики Узбекистан (Шадманов А.К.), руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за своевременное, полное и качественное выполнение мероприятий, предусмотренных в указанных программах мер.
Министерству финансов предусмотреть выделение из Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимых средств для приобретения медицинского оборудования, указанного в приложении № 2 к настоящему постановлению.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
ежемесячно осуществлять критическое обсуждение хода выполнения Программ мер;
по итогам обсуждений применять жесткие меры ответственности в отношении должностных лиц, допустивших нарушение сроков и срыв исполнения возложенных задач;
в двухмесячный срок утвердить Программу по подготовке, переподготовке и повышению квалификации врачей-психиатров в ведущих клиниках и медицинских учреждениях за рубежом на 2018–2020 годы;
начиная с 2018/2019 учебного года предусмотреть увеличение квоты приема в высшие медицинские образовательные учреждения по подготовке магистров по направлению «психиатрия» на основе государственных грантов, в том числе в Ташкентскую медицинскую академию – 15 человек, Ташкентский педиатрический медицинский институт, Андижанский государственный медицинский институт, Бухарский государственный медицинский институт, Самаркандский государственный медицинский институт – по 10 человек.
8. Создать в структуре Главного управления организации лечебно-профилактической помощи Министерства здравоохранения Республики Узбекистан отдел по вопросам оказания психиатрической помощи численностью 3 единицы в пределах общей численности управленческого персонала министерства.
Министерству здравоохранения Республики Узбекистан в двухнедельный срок укомплектовать вновь создаваемый отдел высококвалифицированными кадрами, в первую очередь из числа опытных врачей-психиатров и невропатологов.
9. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан начиная с 2018/2019 учебного года:
организовать в Ташкентском институте усовершенствования врачей, Самаркандском государственном медицинском институте и Андижанском государственном медицинском институте курсы специализации по направлениям «психиатрия» и «суицидология» для врачей с базовым медицинским образованием с сохранением за ними средней заработной платы и возмещением командировочных расходов;
увеличить количество мест до 10 для обучения в клинической ординатуре Ташкентского института усовершенствования врачей, Ташкентской медицинской академии, Ташкентского педиатрического медицинского института, Ургенчского филиала Ташкентской медицинской академии, Нукусского филиала Ташкентского педиатрического медицинского института, Андижанского государственного медицинского института, Бухарского государственного медицинского института и Самаркандского государственного медицинского института по направлению «психиатрия».
10. В пункте 2 приложения к постановлению Президента Республики Узбекистан от 1 апреля 2017 года № ПП–2863 «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения» слова «психических заболеваний» заменить словами «отдельных психических заболеваний».
11. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и министра здравоохранения Республики Узбекистан Шадманова А.К.