Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев 15 март куни Оқўрда қароргоҳида учрашув ўтказди.
Қозоғистон Президенти давлатимиз раҳбарини ташрифи билан қутлаб, Президентимиз билан учрашишни соғинганини таъкидлади. – Сиз Ўзбекистонда жуда катта ишларни амалга оширяпсиз ва бу бутун минтақамизга ижобий таъсир кўрсатмоқда. Кеча Тожикистон, бугун Қирғизистон Президентлари билан гаплашдим. Улар ҳам сизнинг сиёсий иродангиз ва саъй-ҳаракатларингиз халқларимизни хурсанд қилаётганини айтишди. Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг бугунги маслаҳат учрашуви ҳам сизнинг ташаббусингиз билан ташкил этилди. Бу ҳали бошланиши. Афғонистон масаласи бўйича ўтказилаётган конференция ҳам жуда муҳим, – деди Нурсултон Назарбоев.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ташаббусини қўллаб-қувватлагани ва Қозоғистонга таклиф этгани учун Нурсултон Назарбоевга миннатдорлик билдирди.
Кейинги бир ярим йил ичида икки дўст, қардош халқларимиз ўртасидаги муносабатлар мутлақо янги тизимга тушди. 2017 йилда ўзаро товар айирбошлаш 2 миллиард долларга етди. Иқтисодиётимиз, маданий-гуманитар алоқаларимиз янада мустаҳкамланди. Энг катта натижа – одамларнинг кайфияти, – деди Шавкат Мирзиёев.

Президенты обменялись мнениями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев 15 марта провели встречу в резиденции Акорда.
Президент Казахстана, поприветствовав главу нашего государства с визитом, выразил радость от очередной встречи с ним.  – Вы осуществляете широкомасштабную работу в Узбекистане и это позитивно влияет на весь наш регион. Вчера я разговаривал с Президентом Таджикистана, сегодня - с Президентом Кыргызстана. Они также отметили, что проявляемая вами политическая воля и усилия радуют наши народы. Сегодняшняя консультативная встреча глав государств Центральной Азии также организована по вашей инициативе. И это только начало. Важное значение имеет и предстоящая конференция по Афганистану, – сказал Нурсултан Назарбаев.
Шавкат Мирзиёев выразил Нурсултану Назарбаеву благодарность за оказанную инициативе Узбекистана поддержку и приглашение в Казахстан.
- За последние полтора года отношения между нашими братскими народами вышли на совершенно новый уровень. В 2017 году взаимный товарооборот достиг 2 миллиардов долларов. Укрепились наши экономические, культурно-гуманитарные связи. Самый большой результат - воодушевление людей, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе встречи отмечалось, что в результате постоянного диалога на высшем уровне межгосударственные отношения активно развиваются, обеспечивается последовательная реализация достигнутых договоренностей.