Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрига келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг таклифига биноан 15 март куни амалий ташриф билан Остона шаҳрига келди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Остона халқаро аэропортида Қозоғистон Республикасининг расмий кишилари кутиб олди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон делегацияси Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг биринчи маслаҳат учрашувида ҳамда Қозоғистонда Ўзбекистон йилининг расмий очилиш маросимида иштирок этади.

President Shavkat Mirziyoyev has arrived in Astana
On March 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Astana at the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
Officials of the Republic of Kazakhstan met the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at Astana international airport.
Within the framework of the visit, delegation of Uzbekistan will participate in the first consultation meeting of the heads of states of Central Asia and in the official opening ceremony of the Year of Uzbekistan in Kazakhstan.
Meeting of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev is also planned.