Қорақалпоғистонда илк бор кластер усулида пахта етиштириш йўлга қўйилади
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг шу йил 25 январдаги "Пахта-тўқимачилик ишлаб чиқаришини ташкил этишнинг замонавий шаклларини жорий этиш чора-табдирлари тўғрисида"ги қарори асосида туманда "Boston Klaster" масъулияти чекланган жамияти ташкил этилди. Лойиҳа кўламида жорий йил 11 минг 40 гектар майдонга чигит экилиб, ҳар гектардан ўртача 22 центнердан, жами 24 минг 241 тонна маҳсулот олиш режалаштирилмоқда.
– "Boston Klaster" МЧЖ пахтачиликка ихтисослашган 380 фермер хўжалиги билан контрактация шартномаларини тузади, – дейди Элликқалъа тумани қишлоқ ва сув хўжалиги бўлими бошлиғи ўринбосари Олимбой Сейтимбетов. – Пахтачиликда Қорақалпоғистон Республикасида биринчи марта жорий этилаётган янги усул фермерларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Қарорга мувофиқ "Boston Klaster" МЧЖ фермер хўжаликларига ер, сув ва бошқа ресурслардан самарали ва оқилона фойдаланиш, олинадиган ҳосилдорликни ошириш, етиштирилган пахтани ўз вақтида йиғиб олишга кўмаклашади. Шунингдек, уни қайта ишлаб, юқори сифатли маҳсулот ишлаб чиқаришни таъминлайди. Фермер хўжаликларига лизинг асосида техникалар олиш, минерал ўғитлар, уруғ-чигит материаллари, пахтани кимёвий ва биологик усулда ҳимоя қилиш ва бошқа моддий ресурсларни етказиб беради. Сотиб олинадиган пахтанинг нархи фермер хўжаликларининг рентабеллилиги ҳисобга олиниб, агротехник чоралар асосида шакллантириладиган харажатлардан келиб чиққан ҳолда шартнома асосида белгиланади ва у шу нархдан паст бўлмаслиги керак.
– Мазкур янги усулнинг жорий этилиши фермер хўжаликларида пахта ҳосилдорлигини оширишга хизмат қилади, – дейди Қорақалпоғистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги бош мутахассиси Уралбай Қалхонов. – Фермер хўжаликлари энди аввалгидек фақат етиштирган пахта хом ашёсидан эмас, балки унинг қайта ишланиб, тайёр маҳсулот бўлиб чиққанигача бўлган даромаддан тегишли улушини олади. Бу фермер хўжаликларининг иқтисодий пойдеворини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В Каракалпакстане хлопок впервые вырастят кластерным методом
В Элликкалинском районе Республики Каракалпакстан в этом году хлопок будет заготовлен кластерным методом.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по внедрению современных форм организации хлопково-текстильного производства" от 25 января текущего года в районе организовано общество с ограниченной ответственностью "Boston Klaster". В рамках проекта в этом году планируется засеять хлопчатником 11 тысяч 40 гектаров и получить с каждого гектара в среднем по 22 центнера урожая.
- ООО "Boston Klaster" заключит контрактационные договора с 380 фермерскими хозяйствами, специализирующимися на хлопководстве, - сказал заместитель начальника Элликкалинского районного отдела сельского и водного хозяйства Олимбой Сейтимбетов. - Новый метод, впервые применяемый в хлопководческой отрасли Каракалпакстана, вызывает большой интерес у фермеров.
В соответствии с постановлением ООО "Boston Klaster" будет оказывать необходимую помощь фермерским хозяйствам в эффективном и рациональном использовании земельных, водных и других ресурсов, повышении урожайности, своевременном сборе выращенного хлопка. Кроме того, обеспечит его переработку и производство качественной продукции. Будет содействовать фермерским хозяйствам в приобретении сельскохозяйственной техники на основе лизинга, поставке им минеральных удобрений, семян, горюче-смазочных материалов, средств химической защиты растений и других материальных ресурсов. Цена на хлопок-сырец, закупаемый организатором хлопково-текстильного производства, устанавливается на договорной основе с учетом затрат, формируемых на основе агротехнологических карт, рентабельности фермерских хозяйств и не должна быть ниже установленных цен для государственных нужд.
- Внедрение нового метода будет способствовать повышению урожайности хлопка в фермерских хозяйствах, - сказал главный специалист Министерства сельского и водного хозяйства Республики Каракалпакстан Уралбай Калхонов. - Теперь фермерские хозяйства будут получать прибыль не только от выращенного хлопка-сырца, но и определенную долю от его переработки и произведенной из него готовой продукции. Это будет способствовать дальнейшему укреплению экономической базы фермерских хозяйств.