Ижро ҳужжатлари юзасидан қарздорликларни ундириш масалалари бўйича ягона идоралараро электрон ҳамкорлик тизимини яратиш тўғрисида
2018-03-13 | Ҳужжатлар
Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатлари ижросини ташкил этишда самарали ҳамкорликни таъминлаш, замонавий ахборот- коммуникация технологиялари имкониятларидан кенг фойдаланган ҳолда қарздорликни ундириш чораларининг тезкорлиги ва таъсирчанлигини ошириш мақсадида:
1. Бош прокуратуранинг Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросида (кейинги ўринларда – Бюро) қуйидагиларга мўлжалланган Ижро ҳужжатлари юзасидан қарздорликларни ундириш масалалари бўйича ягона идоралараро электрон ҳамкорлик тизимини (кейинги ўринларда – Ягона электрон ҳамкорлик тизими) яратиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин:
қарздор-жисмоний шахслар ва уларнинг мол-мулклари, шунингдек, олиб берилиши лозим бўлган болани қидиришда Бюро ва давлат органлари, банк муассасалари ва бошқа ташкилотлар ўртасида тезкор ахборот алмашиш;
давлат ижрочиларининг қарорлари, топшириқлари, кўрсатмалари, билдиришномалари ва бошқа хабарномаларини, шунингдек, уларга жавобларни тегишли давлат органлари, банк муассасалари ва бошқа ташкилотларига электрон ҳужжат кўринишида юбориш (қабул қилиш);
суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишдан бўйин товлаётган қарздорларга, шу жумладан уларнинг мол-мулклари ва мулкий ҳуқуқларига нисбатан чеклов чораларини ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда ўз вақтида қўллаш.
2. Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини мажбурий ижро этишда Бюро билан электрон ҳамкорликни амалга оширувчи давлат органлари ва ташкилотлар (кейинги ўринларда – ҳамкорлик қилувчи ташкилотлар) рўйхати 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бюрога мазкур рўйхатни бошқа давлат органлари ва ташкилотлар билан кенгайтириш, шунингдек, улар бўйича қарздорликларни ундириш масалалари бўйича идоралараро электрон ҳамкорлик схемасини келишилган ҳолда белгилаш ҳуқуқи берилсин.
3. Белгилансинки, Бюро ва ҳамкорлик қилувчи ташкилотлар ўртасидаги қарздорликларни ундириш бўйича идоралараро электрон ҳамкорлик:
2-19-иловаларга мувофиқ схемалар бўйича;
мавжуд маълумотларнинг тезкорлиги ва ҳаққонийлигини таъминлаган ва қонун ҳужжатларига мувофиқ ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўйича ташкилий-техник чора-тадбирларни кўрган ҳолда рухсатсиз фойдаланишга имкон бермайдиган ҳимояланган телекоммуникация тармоқлари орқали;
ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг ахборот тизимларига тўғридан-тўғри уланиш ёки ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг маълумотлар базаларини Бюронинг ахборот тизимида такрорлаш ва мунтазам янгилаб бориш ёхуд ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг ахборот тизимларини Бюронинг ахборот тизими билан интеграция қилиш йўли билан;
Бюро ва ҳамкорлик қилувчи ташкилот ўртасида тузиладиган электрон ҳамкорлик тўғрисидаги келишувлар ва технологик йўриқномаларга мувофиқ амалга оширилади.
4. Белгилансинки, ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг ахборот тизимларидаги ёки маълумотлар базаларидаги такомиллаштиришлар ёхуд электрон ҳамкорлик тўғрисидаги технологик йўриқноманинг ўзгаришига олиб келаётган ҳар қандай ўзгартириш Бюро билан келишилган ҳолда амалга оширилади ва Ягона электрон ҳамкорлик тизимига интеграция қилинади.
5. Бюро Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда ҳамкорлик қилувчи ташкилотлар билан биргаликда 2018 йил 1 сентябрга қадар:
ҳамкорлик қилувчи ташкилотлар билан электрон ҳамкорлик тўғрисидаги келишувлар ва технологик йўриқномалар тузилишини;
ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг ахборот тизимлари ва маълумотлар базалари билан интеграция қилишни инобатга олган ҳолда Ягона электрон ҳамкорлик тизими ишга туширилишини таъминласин.
Белгилансинки, ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини интеграция қилиш бўйича ишлар, шу жумладан дастурий таъминотни яратиш, ўз ходимларини электрон рақамли имзо билан таъминлаш Бюро ва ҳамкорлик қилувчи ташкилотларнинг маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни киритсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори О.Б.Муродов зиммасига юклансин.

О создании единой системы межведомственного электронного взаимодействия по вопросам взыскания задолженностей по исполнительным документам
2018-03-13 | Документы
В целях обеспечения эффективного взаимодействия при организации исполнения судебных актов и актов иных органов, повышения оперативности и действенности мер по взысканию задолженностей путем широкого использования возможностей современных информационно-коммуникационных технологий:
1. Согласиться с предложением Генеральной прокуратуры о создании в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан (далее – Бюро) Единой системы межведомственного электронного взаимодействия по вопросам взыскания задолженностей по исполнительным документам (далее – Единая система электронного взаимодействия), предназначенной для:
оперативного обмена информацией между Бюро и государственными органами, банковскими учреждениями и иными организациями при розыске должников-физических лиц и их имущества, а также ребенка, подлежащего отобранию;
отправки (получения) постановлений, поручений, указаний, уведомлений и иных извещений государственных исполнителей, направляемых соответствующим государственным органам, банковским учреждениям и иным организациям в виде электронного документа, а также ответов на них;
своевременного применения с использованием информационно-коммуникационных технологий ограничительных мер в отношении должников, уклоняющихся от исполнения судебных актов и актов иных органов, включая их имущество и имущественные права.
2. Утвердить Перечень государственных органов и организаций, осуществляющих электронное взаимодействие с Бюро при обеспечении принудительного исполнения судебных актов и актов иных органов (далее – взаимодействующие организации), согласно приложению № 1.
Предоставить Бюро право расширять настоящий перечень другими государственными органами и организациями, а также определять по ним согласованную схему межведомственного электронного взаимодействия по вопросам взыскания задолженностей.
3. Установить, что межведомственное электронное взаимодействие
по вопросам взыскания задолженностей между Бюро и взаимодействующими организациями осуществляется:
по схемам согласно приложениям №№ 2–19;
через защищенные сети телекоммуникаций, исключающие несанкционированный доступ, с обеспечением оперативности и достоверности имеющейся информации и принятием организационно-технических мер по обеспечению информационной безопасности в соответствии с законодательством;
путем обеспечения прямого доступа к информационным системам взаимодействующих организаций или дублирования и периодического обновления баз данных взаимодействующих организаций в информационной системе Бюро либо интеграции информационных систем взаимодействующих организаций с информационной системой Бюро;
в соответствии с соглашениями и технологическими инструкциями
об электронном взаимодействии, заключаемыми между Бюро и взаимодействующей организацией.
4. Определить, что совершенствование или иное любое изменение в информационных системах или базах данных взаимодействующих организаций, приводящее к изменению технологической инструкции об электронном взаимодействии, осуществляется по согласованию с Бюро и интегрируется в Единую систему электронного взаимодействия.
5. Бюро совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и взаимодействующими организациями в срок до 1 сентября 2018 года обеспечить:
заключение с взаимодействующими организациями соглашений и технологических инструкций об электронном взаимодействии;
запуск Единой системы электронного взаимодействия с учетом ее интеграции с информационными системами и базами данных взаимодействующих организаций.
Определить, что работы по интеграции информационных систем и баз данных взаимодействующих организаций, включая разработку программного обеспечения, обеспечение своих работников электронной цифровой подписью, осуществляются за счет средств Бюро и взаимодействующих организаций.
6. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б.