Инновация маркази тўғрисидаги Низомга киритилган ўзгартишлар Норматив ҳуқуқий ҳужжатлар порталида муҳокамага қўйилди
2018-03-13 | Жамият
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Вазирлар Маҳкамасининг "Ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича "Mirzo Ulugbek Innovation Center​" инновация маркази тўғрисидаги Низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди. Ҳужжат Ўзбекистон Республикаси норматив ҳуқуқий ҳужжатларнинг муҳокамаси порталида эълон қилинди ва 25 мартга қадар муҳокамага қўйилди.
Ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш учун асослар:
- Марказ резидентларидан келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, аксарият ҳолларда, улар асосий фаолиятдан ташқари, дастурий таъминотдаги реклама, электрон тижорат ва бошқа қўшимча фаолият билан шуғулланишади;
- иқтисодиётнинг барча тармоқларига ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва ривожлантириш аҳолининг компютер саводхонлиги даражасини ошириш масаласини долзарблаштиради;
- Инновация маркази тўғрисидаги Низомда баъзи номувофиқликларнинг мавжудлиги резидентларни рўйхатга олиш ва уларга имтиёзлар бериш тартибини мураккаблаштиради.
Лойиҳа қуйидагиларни назарда тутади:
- қўшимча турдаги фаолиятни киритиш — фақат компютер саводхонлигини ошириш йўналишидаги «Бошқа тоифаларга киритилмаган айрим таълим турлари». Бу резидентлар учун ўз хизмат доирасини кенгайтириш ва айни пайтда тақдим этилаётган имтиёзлардан фойдаланиш имкон беради;
- Инновация марказига ариза беришда юридик шахс билан бевосита алоқа қилиш ҳуқуқини бериш. Эндиликда MUIC мутахассислари ҳужжатлар (масалан, бизнес-режа) етарли даражада тўлдирилмаган тақдирда, унга ўзгартириш киритиш бўйича тавсиялар беришлари мумкин бўлади. Мазкур ўзгариш резидентлик мақомини олиш учун талабгорларнинг аризаларини кўриб чиқиш жараёнини соддалаштириш ва тезлаштириш имконини беради;
- реклама ва электрон тижоратни жорий этиш ҳисобига Инновация маркази резиденти шуғулланадиган қўшимча фаолият турларини кенгайтириш. Низомнинг 23-бандида марказ резидентлари молиявий битимлар ва кўчмас мулкдан даромад олиш ҳуқуқига эга бўлиши кўрсатиб ўтилган. Резидентлар ва талабгорлар мурожаатига кўра ҳамда сайтлардаги реклама ва электрон тижорат асосий фаолият билан чамбарчас боғлиқ экани ҳисобга олиниб, лойиҳада дастурий маҳсулотларда реклама ва электрон тижоратни амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқиш таклиф этилади. Шу билан бирга, ушбу фаолият турларидан тушадиган даромадлар белгиланган тартибда солиқ ва бошқа мажбурий тўловларга тортилади.
АКТ вазирлиги барча резидентлар ва IT-соҳасининг ривожлантирилишидан манфаатдор шахсларни лойиҳа муҳокамасида фаол қатнашишга чақиради.

На портале СОВАЗ обсуждаются изменения в Положении о MUIC
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций разработан проект Постановления Кабинета Министров «О внесении изменений и дополнений в Положение об Инновационном центре по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center». Документ опубликован на портале СОВАЗ и открыт для обсуждения до 25 марта.
Основания для внесения изменений и дополнений:
- анализ поступающих обращений от резидентов показывает, что большинство из них, помимо предусмотренных видов деятельности, занимаются также смежными, сопутствующими, такими, как реклама в программном обеспечении, электронная коммерция и др.;
- развитие и внедрение во все отрасли экономики информационно-коммуникационных технологий делает актуальным вопрос компьютерной грамотности населения;
- наличие некоторых разночтений в Положении об Инновационном центре, усложняющих процедуру регистрации и предоставления льгот резидентам.
Проектом предусмотрено:
- включение дополнительного вида деятельности - «Прочие виды образования, не включенные в другие категории» - исключительно в направлении по обучению компьютерной грамотности. Это позволит резидентам расширить спектр своих услуг и при этом использовать предусмотренные льготы;
- предоставление Инновационному центру полномочий по взаимодействию с юридическим лицом при подаче заявления. Теперь специалисты MUIC могут рекомендовать внесение изменений в документы (например, бизнес-план) в случае их не надлежащего оформления. Данное изменение позволит упорядочить и ускорить процесс рассмотрения заявлений от соискателей статуса резидента;
- расширение дополнительных видов деятельности, которыми может заниматься резидент Инновационного центра, за счет включения рекламы и электронной коммерции. Пунктом 23 Положения предусмотрено, что резиденты центра имеют право получать доходы от финансовых операций и недвижимости. С учетом просьб резидентов и соискателей и того факта, что реклама на сайтах и электронная коммерция являются сопутствующими видами деятельности при осуществлении основных, предусмотренных пунктом 6 Положения, в проекте предлагается рассмотреть возможность осуществления электронной коммерции и рекламы в программных продуктах. При этом доходы от этих видов деятельности будут облагаться налогами и другими обязательными платежами в общеустановленном порядке.
Мининфоком приглашает всех резидентов и лиц, заинтересованных в развитии IT-сферы, принять участие в обсуждении!