Ашхободда “Made in Uzbekistan” миллий саноат кўргазмаси ташкил этилади
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Туркманистон Савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида ўтказиладиган кўргазма жорий йилнинг 29-31 март кунлари Ашхобод шаҳрида ўтиши кутилмоқда. Бу ҳақда Савдо-саноат палатаси матбуот хизмати хабар бермоқда.
Хабарда қайд этилишича, кўргазма доирасида ўзбекистонлик маҳаллий ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган 100 дан зиёд йирик саноат корхоналари иштирок этиши кўзда тутилган.
“Кўргазмани ташкил этишдан мақсад – Туркманистон бозорларига мамлакатимизнинг маҳаллий саноат корхоналари маҳсулотларини етказиб бериш ва қардош туркман ишбилармонларини мамлакатимиздаги инвестициявий муҳит билан яқиндан таништиришдан иборат”, дейди Савдо-саноат палатаси матбуот хизмати раҳбари Д. Рўзиметова.
Шунингдек, кўргазма туркманистонлик ва бошқа хорижий компаниялар билан савдо-шериклик бўйича шартномалар тузиш, икки мамлакат ишбилармонлари учун бирдек манфаатли бўлган инвестициявий лойиҳалар бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш ва қўшни мамлакат ишбилармонларига мамлакатимизнинг илмий-ишлаб чиқариш салоҳияти, маданий-тарихий мероси ҳақида атрофлича маълумот бериш каби мақсадларни қамраб олган.
Кўргазма 2 блокдан иборат бўлади. Биринчи бўлим қишлоқ хўжалиги ва саноат учун зарур асбоб-ускуналар намойиш этилиши учун мўлжалланган бўлса, асосий – иккинчи бўлимда ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотлари тақдим этилади.
Шунингдек, тадбир доирасида икки мамлакат ишбилармон доираларининг бизнес-форуми ўтказилиши режалаштирилган.

Ashgabat will host “Made in Uzbekistan” exhibition
According to the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, on March 29-31, the National Industrial Exhibition of domestic enterprises and manufacturers of export-oriented products “Made in Uzbekistan” will be held in Ashgabat, Turkmenistan.
The purpose of the exhibition is promoting domestic industrial companies and investment achievements to the market of Turkmenistan, presentation of various investment projects for concluding contracts with Turkmen and other foreign companies, familiarizing business circles and entrepreneurs of Turkmenistan with scientific and production potential and cultural-historical heritage of Uzbekistan.
The exposition consists of two blocks. The 1st block will be located on an open area of 500 sq.m., the 2nd block – on a closed exhibition area of 1500 sq.m. More than 100 domestic enterprises and companies will take part in the exhibition. Within the framework of the exhibition, a business forum with participation of business circles of Uzbekistan and Turkmenistan, as well as a cultural program with performances of art masters of Uzbekistan will be organized.