Солиқ тўловчи жисмоний шахслар диққатига!
Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 189-моддасига асосан жисмоний шахслар 2017 йил давомида олган:
- мулкий даромадлари, агар бу даромадларга тўлов манбаида солиқ солинмаган бўлса,
- фан, адабиёт ва санъат асарларини яратганлик ҳамда улардан фойдаланганлик учун муаллифлик ҳақи тариқасида олинган даромадлари;
- асосий бўлмаган иш жойидан олинган моддий наф тарзидаги даромадлари;
- икки ёки ундан кўп манбадан олинган даромадлари;
- Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқаридаги манбалардан олинган даромадлари ҳамда солиқ агентлари бўлмаган манбалардан олинган даромадлари юзасидан 2018 йилнинг 1 апрелидан кечиктирмасдан жами йиллик даромадлари тўғрисида декларация тақдим этишлари лозим.
Жисмоний шахслар жами йиллик даромадлари тўғрисидаги декларацияни доимий яшаш жойидаги давлат солиқ хизмати органига:
- шахсан ташриф буюрган ҳолда ёки ишончли вакил орқали;
- почта хизматидан фойдаланиб, буюртма хат орқали;
- Давлат солиқ қўмитасининг расмий www.soliq.uz сайти ҳамда my.soliq.uz – Электрон солиқ хизматлари порталидаги «электрон солиқ декларациялари» интерактив хизматидан фойдаланган ҳолда электрон шаклда тақдим этишлари мумкин.
Эслатиб ўтамиз, жисмоний шахслар томонидан жами йиллик даромадлари тўғрисидаги декларацияни тақдим этмаслик, ўз вақтида тақдим этмаслик ёки унда атайин нотўғри маълумотларни тақдим этиш Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 174-моддаси 3-қисмига асосан жарима солишга сабаб бўлади.

Вниманию налогоплательщиков-физических лиц!
• в виде авторского вознаграждения за создание и использование произведений науки, литературы и искусства;
• в виде материальной выгоды, полученные не по основному месту работы;
• из источников за пределами Республики Узбекистан;
• из источников, не являющихся налоговыми агентами;
• от продажи имущества, принадлежащего вам на правах частной собственности: ценных бумаг, нежилых помещений, жилых помещений в течение последовательного двенадцатимесячного периода более одного раза;
вы должны представить в органы государственной налоговой службы по месту постоянного жительства декларацию о совокупном доходе, полученном в 2017 году.
Вы можете представить декларацию о совокупном годовом доходе в государственную налоговую инспекцию по месту постоянного жительства:
• лично или через доверенного представителя (в бумажном виде или на электронном носителе);
• по почте заказным письмом с описью вложения;
• в электронном виде. Для этого на портале Государственного налогового комитета my.soliq.uz в разделе «Интерактивные услуги» необходимо войти в интерактивную услугу «Отправка налоговых деклараций», воспользовавшись электронной цифровой подписью, заполнить декларацию и далее нажать на кнопку «Отправить».
Напоминаем, что уклонение от представления декларации о доходах, несвоевременное представление декларации или представление в ней заведомо искаженных данных влечет наложение штрафа (от 1 до 3 МРЗП) в соответствии с частью третьей статьи 174 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.