Душанбе шаҳридаги «Қасри Миллат» қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлиб ўтди. Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди, давлат мадҳиялари янгради.
Маросимдан сўнг Шавкат Мирзиёев ва Имомали Раҳмон яккама-якка музокара ўтказди.
Президентимиз таклиф ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, халқларимиз ушбу учрашувни узоқ кутганини қайд этди.
Давлат раҳбарларининг ўтган йили бўлиб ўтган учрашувлари сиёсий ишонч даражасини ошириб, Ўзбекистон-Тожикистон ҳамкорлигига янги суръат бағишлади.
2017 йил якунларига кўра ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 240 миллион долларни ташкил этди. Бу охирги 20 йилдаги энг юқори кўрсаткичдир. Ўзаро товар етказиб бериш ҳажми, хизматларни ҳисобга олмаганда, кейинги икки йилда 10 маротабадан ортиқ кўпайди.
Ўтган йили мамлакатларимиз пойтахтлари ўртасидаги авиаташувлар, темир йўл қатнови қайта тикланди. Самарқанд-Панжикент оралиғида А-377 халқаро автомобиль йўли очилди. Ўзбекистон-Тожикистон давлат чегарасида ўтказиш пунктлари ўз ишини тиклади.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий, транспорт-коммуникация, сув-энергетика, туризм, маданий-гуманитар соҳаларда ва ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш, фуқароларнинг ўзаро қатнови учун қулайликларни ошириш масалалари муҳокама этилди.
Икки мамлакат ҳукуматларига ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва унинг таркибини диверсификация қилиш масалаларини ўрганиш топширилди. Фойдаланилмаётган захираларни ишга солиш бўйича таклифлар ўртага ташланди, турли қўшма ишчи гуруҳлар ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Шунингдек, минтақавий ва халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, бугунги таҳдид ва хатарларга қарши самарали курашиш масалалари кўриб чиқилди.

Начались переговоры Президентов
В резиденции «Касри Миллат» в Душанбе состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул, прозвучали государственные гимны двух стран.
Затем Шавката Мирзиёев и Эмомали Рахмон провели встречу тет-а-тет.
Президент нашей страны, поблагодарив за приглашение и тёплый прием, отметил, что эта встреча является долгожданной для наших народов.
«Поэтому на нас лежит огромная ответственность: нам необходимо не только наверстать упущенное, но и вывести наши отношения на принципиально новый уровень», сказал Шавкат Мирзиёев.
Встречи глав двух государств в прошлом году повысили уровень политического доверия и придали новый импульс развитию узбекско-таджикского сотрудничества.
По итогам 2017 года товарооборот составил 240 миллионов долларов. Это самый высокий показатель за последние 20 лет. При этом взаимные товарные поставки, без учёта услуг, выросли за последние два года более чем в 10 раз.
В прошлом году возобновлены авиарейсы между столицами двух стран. Восстановлена железная дорога Галаба - Амузанг, открыта международная автодорога А-377 на участке Самарканд-Пенджикент. Возобновили работу около 10 пункты пропуска во всех пограничных областях на узбекско-таджикской Государственной границе.
На переговорах были обсуждены вопросы развития двустороннего политического, торгово-экономического, инвестиционного, финансового, транспортно-коммуникационного, водно-энергетического, туристического, культурно-гуманитарного и межрегионального сотрудничества, упрощения взаимных поездок граждан.
«Экономика – наш приоритет. Мы будем создавать все условия для расширения торгово-экономического сотрудничества», отметил Президент Узбекистана.
Правительствам двух стран поручено проработать вопросы дальнейшего наращивания объёмов взаимной торговли и диверсификации её структуры. Предложены пути задействования неиспользуемых резервов, выдвинута инициатива о создании различных совместных рабочих групп.
Рассмотрены также вопросы сотрудничества в рамках региональных и международных структур, обеспечения региональной безопасности и стабильности, эффективного противодействия современным вызовам и угрозам.