Бухоро маҳсулотлари–Тожикистон бозорига
Бухоро вилоятининг Вобкент туманидаги “Баҳор пластикс” Ўзбекистон – Хитой қўшма корхонасида ишлаб чиқарилаётган кир ювиш воситаларига нафақат ички, балки ташқи бозорда ҳам талаб ортмоқда.
Корхонанинг “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” тамғаси босилган рақобатбардош маҳсулотлари Афғонистон, Қозоғистон ва Тожикистонга ҳам экспорт қилинмоқда. Хорижлик буюртмачилар орасида Тожикистон тобора мустаҳкам ўрин эгаллаётир.
– Ўтган йили 390 минг долларлик маҳсулотни экспорт қилдик, – дейди “Баҳор пластикс” қўшма корхонаси директори ўринбосари Солиҳ Латипов. – Экспортнинг ярмини тожикистонлик шерикларимиз буюртмаси ташкил этади. Жорий йилда бу кўрсаткичлар янада салмоқли бўлиши кутилмоқда. “Буюртма портфели”га асосан хорижга 1 миллион, жумладан, Тожикистонга қарийб 500 минг долларлик маҳсулот етказиб берамиз.
“Баҳор пластикс”нинг вилоятдаги турдош корхонаси ҳисобланган Бухоро туманидаги “Бухоро шатен клеан” масъулияти чекланган жамияти ҳам қўшни мамлакат бозоридан ўрин топишга улгурди. Жорий йилда мазкур субъект томонидан 120 минг долларлик кир ювиш воситалари жўнатилади. Бу ўтган йилдагидан 35 фоизга кўпдир.
Бухоро вилоятидан Тожикистонга тўқимачилик ва бошқа маҳсулотлар ҳам экспорт қилинмоқда. Ўтган йили унинг ҳажми 445 минг доллардан ошди.
Ўзбекистон – Тожикистон ўртасида тобора ривожланиб бораётган иқтисодий ҳамкорлик алоқаларида Бухоро вилоятининг ҳам ўз ўрни бор. Яқин кунларда қўшни давлат пойтахти Душанбе шаҳрида ташкил этиладиган Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасида вилоятда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар ҳам намойиш этилади. Бу ўзига хос тақдимот тадбиркорлик субъектларининг тожикистонлик ишбилармонлар билан ўзаро манфаатли алоқаларини янада кенгайтириш, янги шартномалар имзоланишига хизмат қилиши, шубҳасиз.

Бухарская продукция–на рынок Таджикистана
Моющие средства, выпускаемые на Узбекско-китайском совместном предприятии “Бахор пластикс” Вабкентского района Бухарской области, пользуются большим спросом не только на внутреннем, но и на внешнем рынке.
Конкурентоспособная продукция предприятия под маркой “Сделано в Узбекистане" экспортируется в Афганистан, Казахстан и Таджикистан.
– В прошлом году мы отправили на экспорт продукцию на 390 тысяч долларов, – говорит заместитель директора совместного предприятия “Бахор пластикс” Солих Латипов. – Половину экспорта составляет заказ наших таджикских партнеров. В нынешнем году ожидаются еще более весомые показатели. Согласно портфелю заказов мы отправим за рубеж продукцию на 1 миллион долларов, в том числе в Таджикистан – почти на 500 тысяч долларов.
Общество с ограниченной ответственностью “Бухоро шатен клеан” Бухарского района, также выпускающее моющие средства, тоже успело занять достойное место на рынке соседнего государства. В нынешнем году в Таджикистан будет экспортировано продукции на 120 тысяч долларов, что на 35 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
Из Бухарской области в Таджикистан также экспортируются текстильная и другая продукция. В прошлом году их объем превысил 445 тысяч долларов.
Бухарская область занимает особое место в развивающемся между Узбекистаном и Таджикистаном экономическом сотрудничестве. На предстоящей на днях Национальной промышленной выставке Узбекистана в столице Таджикистана Душанбе будет демонстрироваться и производимая в области продукция. Несомненно, это будет способствовать дальнейшему расширению взаимовыгодных связей субъектов предпринимательства области с таджикскими партнерами, подписанию новых договоров.