Ташқи савдо вазирлигида Жанубий Африканинг Фавқулодда ва Мухтор элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
2018 йилнинг 6 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигида Жанубий Африка Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси (қароргоҳи Анқара шаҳрида) Пуле Исаак Малефан билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Жанубий Африка томони, Ўзбекистон Республикасида иқтисодиётни ислоҳ қилиш ва либераллаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар билан таништирилди. Хусусан, Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш ва инвестицияларни жалб қилиш ва халқаро бизнес фаоллигини ошириш учун қулай муҳит яратилаётганига алоҳида эътибор қаратилди.
ЖАР делегациясига, Ўзбекистон томонидан, иккала мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни фаоллаштириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш учун, ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосларини кенгайтириш масалаларини кўриб чиқиш таклиф этилди.
Иккала томон, ҳам ҳукумат, ҳам ишбилармонлар даражасида узоқ муддатли алоқаларни ўрнатиш орқали савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қизиқиш билдиришди.
Ташқи савдо вазири ўринбосари С.Саифназаров: “Географик масофага қарамасдан, мамлакатларимиз турли соҳаларда ўзаро савдо-сотиқни кенгайтириш учун сезиларли салоҳиятга эга. Ўзбекистон ва Жанубий Африка ишбилармон доираларининг ташрифлари икки мамлакатнинг савдо ва сармоявий имкониятлари билан танишиш ва мавжуд захираларни ишга тушириш имконини беради.”
Учрашув давомида, ЖАР томонидан икки томонлама ҳамкорликни кучайтириш мақсадида, Ўзбекистонга ЖАРнинг фахрий консули тайинланишига фаол ишлар олиб борилаётганлиги ҳақида маълумот берилди.
Дипломатик миссия раҳбари, 2018 йилнинг биринчи ярмида ЖАР ишбилармон доиралари вакилларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот берди ва томонлар ҳақиқий натижаларга эришиш учун бўлиб ўтадиган учрашувларни батафсил ишлаб чиқишга келишиб олдилар.

В Министерстве внешней торговли РУ прошла встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом ЮАР
6 марта 2018 года в Министерстве внешней торговли Республики Узбекистан прошла встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом ЮАР в Республике Узбекистан с резиденцией в городе Анкара Пуле Исааком Малефане.
В ходе встречи южноафриканская сторона была ознакомлена с проводимой в Республике Узбекистан работой по реформированию и либерализации экономики. В частности, были отдельно отмечены изменения, направленные на либерализацию экономики Узбекистана и создание благоприятного климата для привлечения инвестиций и наращивания международной деловой активности.
Делегации ЮАР узбекской стороной было предложено рассмотреть вопросы расширения договорно-правовой базы торгово-экономического сотрудничества для создания благоприятных условий, способствующих развитию деловой активности между двумя странами.
Обе стороны выразили интерес к усилению торгово-экономического сотрудничества путем установления долгосрочных связей как на правительственном уровне, так и на уровне бизнес-кругов.
Сахиб Саифназаров, заместитель министра внешней торговли: «Несмотря на географическую отдаленность, наши страны обладают значительным потенциалом для увеличения взаимного товарооборота в различных сферах. Визиты заинтересованных узбекских и южноафриканских деловых кругов позволят ознакомиться с торгово-инвестиционными возможностями обеих стран и реализовать имеющиеся резервы»
В рамках встречи южноафриканская сторона сообщила, что в целях укрепления двустороннего сотрудничества в данное время ведется активная работа по назначению почетного консула ЮАР в Узбекистане.
Также глава дипломатической миссии ЮАР сообщил о проводимой работе по организации в первой половине 2018 году визита в Узбекистан представителей бизнес-кругов Южно-Африканской Республики, и стороны договорились детально проработать предстоящие деловые встречи для получения реальных результатов.