Ҳаёт гули, жамият таянчини ҳамиша эъзозлаймиз
Она диёримиз узра кўклам нафаси уфуриб турган шу кунларда барчамиз баҳор ва аёл деган ардоқли сўзларнинг бир-бирига нақадар ҳамоҳанг ва уйғун эканини беихтиёр ҳис этамиз. Чунки, баҳор ҳам, аёл ҳам инсон кўнглида аввало ҳаётга муҳаббат, эзгу орзу-интилишлар, меҳр ва саховат каби олижаноб ҳиссиётларни уйғотади.
Пойтахтимизнинг “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар залида 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Унга Қорақалпоғистон Республикаси, барча вилоятлар ва Тошкент шаҳридан Ватанимиз равнақи йўлида самарали меҳнат қилаётган, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида фидокорона фаолият олиб бораётган аёллар, иқтидорли қизлар, мамлакатимизда фаолият юритаётган дипломатик корпус вакиллари сафидаги хотин-қизлар таклиф этилди.
Байрам иштирокчилари дастлаб Мустақиллик ва эзгулик монументи – Бахтиёр она ҳайкали пойига гул қўйди. Пойтахтимизнинг диққатга сазовор жойлари билан танишди.
Тантанали тадбирда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, мамлакатимиз хотин-қизларини табриклади.
Мамлакатимизда хотин-қизларнинг жамият ҳаётида ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ўз қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариши учун шарт-шароит яратиш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлаш, оналик ва болаликни ҳар томонлама муҳофаза қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 февралдаги “Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони муҳим дастурамал бўлиб хизмат қилмоқда.
Ҳозирги вақтда мамлакатимиз хотин-қизлари орасида 500 нафардан зиёд фан доктори ва академик, 15 нафар Ўзбекистон қаҳрамони, 17 сенатор, 16 депутат бор, шунингдек, маҳаллий Кенгашлар депутатларининг 23 фоизидан зиёдини ҳамда турли соҳа ва тармоқларда меҳнат қилаётган ишчи ва хизматчиларнинг 45 фоизини хотин-қизлар ташкил этади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йилида амалга оширишга оид Давлат дастурида хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, давлат ва жамият бошқарувидаги ўрнини кучайтириш, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, уларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб этиш, оила асосларини янада мустаҳкамлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар белгиланган.
Бу йилги байрам тадбири ҳар йилгидан кўтаринки руҳда ўтмоқда. Жамиятимизда хотин-қизларнинг ўрни ва нуфузини ошириш, ёш авлодни ватанпарварлик, истиқлол ғояларига садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш борасида, тадбиркорлик, илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият, санъат ва бошқа соҳаларда самарали меҳнат қилиб келаётган бир гуруҳ аёлларимиз фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланди.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан бир гуруҳ қизлар аъло хулқи, ноёб истеъдоди, зукколиги, ташаббускорлиги, ўқишдаги муваффақиятлари ҳамда таълим, фан, адабиёт, маданият, санъат, спорт соҳаларида ва жамоатчилик фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланди. Эътиборли жиҳати, улар сони 28 нафарга етди.

С любовью и уважением к женщине
Весна и женщина... В эти дни, когда по всей стране царит дух пробуждения и обновления, мы глубже осознаем, насколько созвучны эти понятия, усиливающие в нас лучшие качества, любовь к жизни, благородные устремления.
В столичном Узэкспоцентре состоялось торжественное мероприятие в связи с 8 Марта - Международным женским днем.
На мероприятие были приглашены женщины, талантливые девушки из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента, эффективно работающие во всех сферах жизни общества на благо Родины, а также представительницы аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса.
Участницы мероприятия возложили цветы к Монументу независимости и гуманизма, памятнику Счастливой матери, ознакомились с достопримечательностями столицы.
На торжественном мероприятии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил женщин страны с праздником.
В нашей стране проводится масштабная работа по повышению социально-политической активности женщин, созданию условий для реализации их способностей и потенциала, обеспечению прав и законных интересов, всесторонней охране материнства и детства.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи" от 2 февраля 2018 года.
В настоящее время женщины нашей страны ведут активную политическую, общественную и научную деятельность, в их числе - более 500 докторов наук и академиков, 15 Героев Узбекистана, 17 сенаторов, 16 депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса. Женщины составляют более 23 процентов от общего числа депутатов местных Кенгашей и 45 процентов работников и служащих в различных сферах и отраслях.
В Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий намечен комплекс мер по повышению социально-политической активности женщин, усилению их роли в государственном и общественном управлении, обеспечению занятости, широкому привлечению к предпринимательской деятельности, дальнейшему укреплению семьи.
В нынешнем году этот праздник проходит по-особому. За выдающиеся заслуги в укреплении семьи, воспитании молодого поколения в духе патриотизма и верности идеям независимости, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, сохранении богатого многовекового духовного наследия нашего народа, успешной реализации социально-экономических реформ и повышении благосостояния населения, за плодотворный труд в производственных отраслях, в предпринимательстве, науке, образовании, здравоохранении, культуре, искусстве и других сферах жизни страны группа женщин была удостоена почетных званий, орденов и медалей.
Кроме того, 28 девушек - по две из каждого региона - за уникальный талант, инициативность, успехи в учебе и особые достижения в сферах образования, науки, литературы, культуры, искусства, спорта и общественной деятельности удостоены Государственной премии имени Зульфии.