Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисида
Мамлакатимизда мўътабар аёл зотига муносиб ҳурмат-эҳтиром кўрсатиш, уларнинг жамиятимиздаги ўрни ва нуфузини ошириш, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш, ўзининг иқтидори ва ибратли фаолияти билан ёшларга ўрнак бўлиб келаётган қизларни рағбатлантириш мақсадида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Зулфия номидаги Давлат мукофотини таъсис этиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги 1999 йил 10 июндаги ПФ-2326-сонли ва «Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 2018 йил 2 февралдаги ПФ-5325-сонли Фармонларига асосан:
1. Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси ҳузуридаги Зулфия номидаги
Давлат мукофоти комиссиясининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг иқтидорли қизларини аъло хулқи, ноёб истеъдоди, зукколиги, ташаббускорлиги, ўқишдаги муваффақиятлари ҳамда таълим, фан, адабиёт, маданият, санъат, спорт соҳаларида ва жамоатчилик фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги таклифлари иловадаги рўйхатга мувофиқ маъқуллансин.
2. Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланганларга 8 март – Халқаро хотин-қизлар байрамига бағишлаб ўтказиладиган тантаналарда совриндорлик дипломлари ва кўкрак нишонлари топширилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндорларининг ҳар бирига энг кам ойлик иш ҳақининг 50 баравари миқдорида пул мукофоти берилишини таъминласин.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Зулфия номидаги Давлат мукофоти соҳибаларининг ибратли фаолияти, уларнинг ноёб истеъдоди ва эришган ютуқларини кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
5. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Т.Нарбаева зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2018 йил 2 март
2018 йил 2 мартдаги
ПҚ-3581-сонли қарорига илова
Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланганлар
Р Ў Й Х А Т И
Жуллибаева Шаҳодат Куралбай қизи – Нукус давлат педагогика институтининг 2-босқич талабаси
Утемуратова Наргиза Алиевна – Қорақалпоғистон Республикаси Нукус маданият ва санъат коллежининг 2-босқич ўқувчиси
Аҳмедова Дилрабо Обид қизи – Андижон давлат университетининг 1-босқич талабаси
Обиджонова Эъзоза Акмалжон қизи – Андижон вилояти Марҳамат қишлоқ ва сув хўжалиги касб-ҳунар коллежининг 1-босқич ўқувчиси
Бахшиллоева Гулчирой Бахтиёр қизи – Бухоро санъат коллежининг 2-босқич ўқувчиси
Бозорова Сафия Сафар қизи – Бухоро вилояти Жондор туманидаги 21-умумий ўрта таълим мактабининг 10-синф ўқувчиси
Абдуллаева Висола Убайдулла қизи – Жиззах транспорт ва алоқа касб-ҳунар коллежининг 2-босқич ўқувчиси
Шокирова Азиза Илҳом қизи – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Жиззах академик лицейи 2-босқич ўқувчиси
Нейматова Юлдуз Қосим қизи – Қашқадарё вилояти Китоб иқтисодиёт ва хизмат кўрсатиш касб-ҳунар коллежининг 3-босқич ўқувчиси
Чориева Малика Шуҳратовна – Қашқадарё вилояти Қарши туманидаги 59-умумий ўрта таълим мактабининг 10-синф ўқувчиси
Аъзамова Муниса Акрам қизи – Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетининг 1-босқич талабаси (Навоий вилояти)
Маннонова Маҳлиё Ҳафиз қизи – Навоий вилояти Учқудуқ тумани болалар ва ўсмирлар спорт мактабининг дзюдо бўйича мураббийи
Ёқубжонова Шаҳноза Тўлқинжон қизи – Наманган санъат коллежининг 3-босқич ўқувчиси
Сайфиддинова Муштарийбегим Фахриддин қизи – Наманган давлат университетининг 1-босқич талабаси
Саматбоева Мафтуна Тўлқинжон қизи – Самарқанд иқтисодиёт ва сервис институти қошидаги академик лицейнинг 3-босқич ўқувчиси
Яхшилиқова Раъно Илҳомиддин қизи – Самарқанд вилояти Қўшработ қишлоқ хўжалик касб-ҳунар коллежининг 3-босқич ўқувчиси
Исоқова Гулчирой Ўктам қизи – Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетининг 2-босқич талабаси (Сирдарё вилояти)
Мамирова Мадинабону Эркин қизи – Сирдарё вилояти Гулистон санъат коллежининг 2-босқич ўқувчиси
Саҳиева Матлуба Тошпўлат қизи – Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг Сурхондарё вилояти кенгаши қошидаги «Саломатлик ва экология» маркази раҳбари
Шаймардонова Мухлиса Усмоновна – Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 4-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 8-синф ўқувчиси
Каримова Мухтасар Дилшод қизи – Тошкент вилояти Бекобод туманидаги 6-умумий ўрта таълим мактабининг 9-синф ўқувчиси
Умирзоқова Ирода Абдигапбар қизи – Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳридаги 14-умумий ўрта таълим мактабининг 8-синф ўқувчиси
Жўраева Севара Муротжоновна – В.Успенский номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейининг 10-синф ўқувчиси (Фарғона вилояти)
Эрматова Зулайҳо Рустамжон қизи – Фарғона политехника институтининг 2-босқич талабаси
Абдикаримова Зуҳра Баҳромовна – Урганч давлат университетининг 4-босқич талабаси
Юсупова Шоҳида Умиджон қизи – Хоразм вилояти Янгибозор педагогика ва спорт коллежининг 3-босқич ўқувчиси
Абдуллаева Иноятхон Бунёд қизи – В.Успенский номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейининг 3-босқич ўқувчиси

О присуждении Государственной премии имени Зульфии
В целях оказания достойного уважения женщинам нашей страны, повышения их роли и статуса в обществе, воспитания здорового и гармонично развитого поколения, стимулирования девушек, которые своим талантом и образцовой деятельностью являются примером для молодежи, а также в соответствии с Указами Президента Республики Узбекистан «О поддержке предложений по учреждению Государственной премии имени Зульфии» от 10 июня 1999 года №УП-2326, «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи» от 2 февраля 2018 года №УП-5325:
1. Одобрить предложения комиссии по Государственной премии имени Зульфии при Комитете женщин Узбекистана о присуждении одаренным девушкам Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за отличное поведение, уникальный талант, сметливость, инициативность, успехи в учебе, а также особые достижения в области образования, науки, литературы, культуры, искусства, спорта и общественной деятельности Государственной премии имени Зульфии согласно прилагаемому списку.
2. Лауреатам Государственной премии имени Зульфии вручить дипломы
и нагрудные знаки на торжествах, посвященных празднику 8 Марта – Международному женскому дню.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать образцовую деятельность, уникальный талант и достижения лауреатов Государственной премии имени Зульфии.
на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаеву.
Город Ташкент, 2 марта 2018 года.
Приложение к Постановлению
№ ПП-3581 от 2 марта 2018 года
Джуллибаева Шаходат Куралбай кизи - студентка 2-го курса Нукусского государственного педагогического института
Утемуратова Наргиза Алиевна - учащаяся 2-го курса Нукусского колледжа культуры и искусства Республики Каракалпакстан
Ахмедова Дилрабо Обид кизи - студентка 1-го курса Андижанского государственного университета
Обиджонова Эъзоза Акмалжон кизи - учащаяся 1-го курса Мархаматского профессионального колледжа сельского и водного хозяйства Андижанской области
Бахшиллоева Гулчирой Бахтиёр кизи - учащаяся 2-го курса Бухарского колледжа искусства
Бозорова Сафия Сафар кизи - ученица 10-го класса средней общеобразовательной школы №21 Жондорского района Бухарской области
Абдуллаева Висола Убайдулла кизи - учащаяся 2-го курса Джизакского профессионального колледжа транспорта и связи
Шокирова Азиза Илхом кизи - учащаяся 2-го курса Джизакского академического лицея Министерства внутренних дел Республики Узбекистан
Нейматова Юлдуз Косим кизи - учащаяся 3-го курса Китабского профессионального колледжа экономики и сферы услуг Кашкадарьинской области
Чориева Малика Шухратовна - ученица 10-го класса средней общеобразовательной школы №59 Каршинского района Кашкадарьинской области
Аъзамова Муниса Акрам кизи - студентка 1-го курса Узбекского государственного университета мировых языков (Навоийская область)
Маннонова Махлиё Хафиз кизи - тренер по дзюдо детско-юношеской спортивной школы Учкудукского района Навоийской области
Ёкубжонова Шахноза Тулкинжон кизи - учащаяся 3-го курса Наманганского колледжа искусства
Сайфиддинова Муштарийбегим Фахриддин кизи - студентка 1-го курса Наманганского государственного университета
Саматбоева Мафтуна Тулкинжон кизи - учащаяся 3-го курса академического лицея при Самаркандском институте экономики и сервиса
Яхшиликова Раъно Илхомиддин кизи - учащаяся 3-го курса Кошрабадского профессионального колледжа сельского хозяйства Самаркандской области
Исокова Гулчирой Уктам кизи - студентка 2-го курса Узбекского государственного университета мировых языков (Сырдарьинская область)
Мамирова Мадинабону Эркин кизи - учащаяся 2-го курса Гулистанского колледжа искусства Сырдарьинской области
Сахиева Матлуба Тошпулат кизи - руководитель центра «Саломатлик ва экология» при Сурхандарьинском областном совете Союза молодежи Узбекистана
Шаймарданова Мухлиса Усмановна - ученица 8-го класса специализированной средней общеобразовательной школы-интерната №4 города Термеза Сурхандарьинской области
Каримова Мухтасар Дилшод-кизи - ученица 9-го класса средней общеобразовательной школы №6 Бекабадского района Ташкентской области
Умирзакова Ирода Абдигапбар кизи - ученица 8-го класса средней общеобразовательной школы №14 города Чирчика Ташкентской области
Джораева Севара Муратжановна - ученица 10-го класса Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени В.Успенского (Ферганская область)
Эрматова Зулайхо Рустамжон-кизи - студентка 2-го курса Ферганского политехнического института
Абдикаримова Зухра Бахромовна - студентка 4-го курса Ургенчского государственного университета
Юсупова Шохида Умиджон кизи - учащаяся 3-го курса Янгибазарского педагогического и спортивного колледжа Хорезмской области
Абдуллаева Иноятхон Бунёт кизи - учащаяся 3-го курса Республиканского специализированного музыкального академического лицея имени В.Успенского