8 март–Халқаро хотин-қизлар куни байрами муносабати билан мукофотлаш тўғрисида
Жамиятимизда хотин-қизларнинг ўрни ва нуфузини ошириш, уларнинг оилаларни мустаҳкамлаш, ёш авлодни ватанпарварлик, истиқлол ғояларига садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш, халқимизнинг кўп асрлик бой маънавий меросини асраб-авайлаш, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш ва аҳоли фаровонлигини юксалтириш борасидаги улкан хизматларини муносиб қадрлаш мақсадида юртимизнинг ишлаб чиқариш тармоқлари, тадбиркорлик, илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият, санъат ва бошқа соҳаларида самарали меҳнат қилиб келаётган бир гуруҳ аёлларимиз фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотлансин:
Касимахунова Анархан Мамасадиковна - Фарғона политехника институтининг «Электр нергетикаси» кафедраси профессори, Фарғона вилояти
Маруфова Гулнора Махмудовна - Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси раисининг ўринбосари
Шахабитдинова Шохида Хошимовна - Андижон давлат университетининг «Ўзбек тилшунослиги» кафедраси профессори, Андижон вилояти
Утениязова Алтингул Палуановна - Қорақалпоғистон Республикаси телерадиокомпанияси «Қорақалпоғистон» телеканалининг катта муҳаррири
Рахматуллаева Шафоатхон - Қўқон шаҳар мусиқали драма театри актёри, Фарғона вилояти
Бобомуродова Хосият - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоира
Боймурадова Жумахол Норбоевна - Зарбдор туманидаги «Тинчлик» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Жиззах вилояти
Ирисбекова Каммуна Наринбаевна - «Алоқабанк» акциядорлик тижорат банки бошқаруви раиси
Истамқулова Мафиратхон Мамажановна - Наманган вилояти қирғиз миллий маданий маркази раиси
Қобулова Мавлуда Умаржоновна - Сурхондарё вилояти ҳокимининг ўринбосари – хотин-қизлар қўмитаси раиси
Махмудова Дилбар Пиримкуловна - Эркин ижодкор, ёзувчи ва публицист
Отажанова Масуда Юлдашевна - Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри солист-вокалисти
Салимова Шарипа - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоира
Тохтаева Гузал Кашибовна - Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш ходимлари касаба уюшмасининг Республика Кенгаши раиси ўринбосари
Тулегенова Акшагул Абуевна - Конимех тумани халқ таълими бўлими мутахассиси, туман қозоқ миллий маданий маркази раиси, Навоий вилояти
Надирханова Наталья Суратовна - Бухоро вилояти перинатал маркази директори
Турдиева Матлюба Халимовна - Самарқанд шаҳридаги 2-оилавий поликлиника бош шифокори, Самарқанд вилояти
Абдуллаева Санам Раимовна - «Навоий кон-металлургия комбинати» давлат корхонаси Марказий кон бошқармасининг 2-гидрометаллургия заводи кран машинисти, Навоий вилояти
Абдурахимова Мухайё Рахматуллаевна - Чимбой туманидаги «Lanextrakt» қўшма корхонасининг ташқи иқтисодий масалалар бўйича директори, Қорақалпоғистон Республикаси
Жумаева Мавжуда Шодмоновна - Косон туманидаги «Кўзмунчоғим» нодавлат мактабгача таълим муассасаси мудири, Қашқадарё вилояти
Зунунова Сахабат Исламовна - «Оила» илмий-амалий тадқиқот марказининг Сирдарё вилояти бошқармаси бошлиғи
Иплина Антонина Александровна - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоира
Кадирханова Малика Акбаровна - «Тадбиркор аёл» уюшмасининг Тошкент вилояти бўлими раиси
Касимова Мукаддас Зайнутдиновна - Мирзо Улуғбек туманидаги Алишер Навоий номли маҳалла фуқаролар йиғинининг хотин-қизлар билан ишлаш комиссияси раиси, Тошкент шаҳри
Мухаммадиева Хушвак - Пахтачи туманидаги «Авангард» фермер хўжалиги пиллачиси, Самарқанд вилояти
Садуллаева Фарахат Аминовна - Урганч шаҳридаги «Урганч миллий тикувчилик» оилавий корхонаси раҳбари, Хоразм вилояти
Саттарова Фароғат - «Оила» илмий-амалий тадқиқот марказининг Жиззах вилояти бошқармаси бошлиғи
Сафарова Замира Хайдаровна - Ғиждувон туманидаги «Ғиждувон Машҳураси» хусусий корхонаси раҳбари, Бухоро вилояти
Турдикулова Шахлохон Уткуровна - Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Биоорганик кимё институти директорининг илмий ишлар бўйича ўринбосари
Хатамова Рислигой Гофуржановна - Эркин ижодкор, шоира
Юлдашева Мухабат Айсарахуновна - Қўрғонтепа туманидаги «Капитал белла» масъулияти чекланган жамияти директори, Андижон вилояти
Юлчиева Гулнора Дехкановна - «Маҳалла зиёси» Республика ўқув-услубий маркази директорининг ўринбосари
Азизова Мафтуна Рахматулло қизи - «Ҳунарманд» уюшмасининг Бойсун тумани бўлими аъзоси, гиламдўз, Сурхондарё вилояти
Жалилова Муътабар Абидовна - Тошкент шаҳридаги «Мурувват» ногирон болалар учун 2-интернат уйи тарбиячиси
Журабаева Сахиба Эргашевна - «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг халқ истеъмоли моллари ишлаб чиқариш цехи сирловчиси, Тошкент вилояти
Кокотова Ольга Николаевна - Гулистон шаҳридаги «Қувонч» мактабгача таълим муассасаси тарбиячиси, Сирдарё вилояти
Наврузова Лола Хушмуродовна - Қарши шаҳридаги «Санам» масъулияти чекланган жамиятининг тикув цехи устаси, Қашқадарё вилояти
Ражабова Сара Дурдиевна - Ҳазорасп туманидаги «Шовот» маҳалла фуқаролар йиғини раиси, Хоразм вилояти

О награждении в связи с празднованием Международного женского дня–8 марта
В целях повышения роли и статуса женщин в нашем обществе, оказания им достойного почета и уважения за выдающиеся заслуги в укреплении семьи, воспитании молодого поколения в духе патриотизма и верности идеям независимости, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, сохранении богатого многовекового духовного наследия нашего народа, успешной реализации социально-экономических реформ и повышении благосостояния населения, за плодотворный труд в производственных отраслях, в предпринимательстве, науке, образовании, здравоохранении, культуре, искусстве и других сферах жизни страны присвоить почетные звания, наградить орденами и медалями:
Касимахуновой Анархан Мамасадиковне - профессору кафедры электроэнергетики Ферганского политехнического института, Ферганская область
Маруфовой Гулноре Махмудовне - заместителю председателя Комитета женщин Узбекистана
Шахабитдиновой Шохиде Хошимовне - профессору кафедры узбекского языкознания Андижанского государственного университета, Андижанская область
«Заслуженный журналист Республики Узбекистан»
Утениязовой Алтынгул Палуановне - старшему редактору телеканала «Қорақалпоғистон» телерадиокомпании Республики Каракалпакстан
Рахматуллаеву Шафоатхон - актрису Кокандского городского музыкально-драматического театра, Ферганская область
Бобомуродову Хосият - члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу
Боймурадову Жумахол Норбоевну - председателя схода граждан махалли «Тинчлик» Зарбдарского района, Джизакская область
Ирисбекову Каммуну Наринбаевну - председателя правления акционерного коммерческого банка «Алоқабанк»
Истамкулову Мафиратхон Мамажановну - председателя Кыргызского национального культурного центра Наманганской области
Кобулову Мавлуду Умаржоновну - заместителя хокима Сурхандарьинской области – председателя комитета женщин
Махмудову Дилбар Пиримкуловну - свободного творческого работника, писателя и публициста
Отажанову Масуду Юлдашевну - солистку-вокалистку Узбекского государственного музыкального театра имени Мукими
Салимову Шарипу - члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу
Тохтаеву Гузал Кашибовну - заместителя председателя Республиканского совета профсоюза работников здравоохранения Узбекистана
Тулегенову Акшагул Абуевну - специалиста отдела народного образования Канимехского района, председателя районного Казахского национального культурного центра, Навоийская область
Надирханову Наталью Суратовну - директора Бухарского областного перинатального центра
Турдиеву Матлюбу Халимовну - главного врача семейной поликлиники №2 города Самарканда, Самаркандская область
Абдуллаеву Санам Раимовну - машиниста крана гидрометаллургического завода №2 Центрального рудоуправления государственного предприятия «Навоийский горно-металлургический комбинат», Навоийская область
Абдурахимову Мухайё Рахматуллаевну - директора по внешнеэкономическим вопросам совместного предприятия «Lanextrakt» Чимбайского района, Республика Каракалпакстан
Джумаеву Мавжуду Шодмоновну - заведующую негосударственным дошкольным образовательным учреждением «Кўзмунчоғим» Касанского района, Кашкадарьинская область
Зунунову Сахабат Исламовну - руководителя Сырдарьинского областного управления научно-практического исследовательского центра «Оила»
Иплину Антонину Александровну - члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу
Кадирханову Малику Акбаровну - председателя Ташкентского областного отдела Ассоциации «Тадбиркор аёл»
Касимову Мукаддас Зайнутдиновну - председателя комиссии по работе с женщинами схода граждан махалли имени Алишера Навои Мирзо-Улугбекского района, город Ташкент
Мухаммадиеву Хушвак - шелковода фермерского хозяйства «Авангард» Пахтачийского района, Самаркандская область
Садуллаеву Фарахат Аминовну - руководителя семейного предприятия «Урганч миллий тикувчилик» города Ургенча, Хорезмская область
Саттарову Фарогат - руководителя Джизакского областного управления научно-практического исследовательского центра «Оила»
Сафарову Замиру Хайдаровну - руководителя частного предприятия «Ғиждувон Машҳураси» Гиждуванского района, Бухарская область
Турдикулову Шахлохон Уткуровну - заместителя директора по научной работе Института биоорганической химии Академии наук Республики Узбекистан
Хатамову Рислигой Гофуржановну - свободного творческого работника, поэтессу
Юлдашеву Мухабат Айсарахуновну - директора общества с ограниченной ответственностью «Капитал белла» Кургантепинского района, Андижанская область
Юлчиеву Гулнору Дехкановну - заместителя директора Республиканского учебно-методического центра «Маҳалла зиёси»
Азизову Мафтуну Рахматулло кизи - члена Байсунского районного отдела объединения «Ҳунарманд», ковродела, Сурхандарьинская область
Джалилову Муътабар Абидовну - воспитателя дома-интерната для детей-инвалидов «Мурувват» №2 города Ташкента
Джурабаеву Сахибу Эргашевну - эмалировщика цеха производства товаров народного потребления акционерного общества «Узбекский металлургический комбинат», Ташкентская область
Кокотову Ольгу Николаевну - воспитателя дошкольного образовательного учреждения «Қувонч» города Гулистана, Сырдарьинская область
Наврузову Лолу Хушмуродовну - мастера швейного цеха общества с ограниченной ответственностью «Санам» города Карши, Кашкадарьинская область
Ражабову Сару Дурдиевну - председателя схода граждан махалли «Шовот» Хазараспского района, Хорезмская область