Мамлакатимизга ташриф буюрган Жанубий Кореянинг йирик компаниялари вакиллари, тадбиркорлари Фарғона вилоятининг иқтисодий салоҳияти, инвесторлар учун яратилган шароитлар ҳамда “Қўқон” эркин иқтисодий зонасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Фарғона вилоятида жанубий кореялик сармоядорлар билан ҳамкорликда йигирмага яқин қўшма корхона фаолият кўрсатмоқда. Ўтган йилда тадбиркорлар ўртасидаги ҳамкорлик натижасида ташқи савдо айланмаси 79 миллион долларни ташкил қилди. Дўстлик рамзи сифатида Қўқон шаҳрида корейс боғи ташкил этилмоқда.
Фарғонада корейс тили ва турли ҳунарлар ўргатиладиган мактаб очиш, тиббиётдаги ҳамкорлик ва ўзаро тажриба алмашиш, вилоят марказида ишлаб чиқариш корхонасини ташкил этишга оид таклифлар маъқулланди ва меморандумлар имзоланди.
Жанубий Кореянинг йирик компаниялари вакиллари, маҳаллий тадбиркорлари “Қўқон” эркин иқтисодий зонасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди. Бу ерда лойиҳалар ҳақида маълумотлар берилди.
– Маъмурий кенгаш томонидан ҳозирга қадар 43 лойиҳага ижобий хулосалар берилди, – дейди “Қўқон” эркин иқтисодий зонаси хорижий ва маҳаллий инвесторларни жалб этиш шуъба бошлиғи Соҳибжон Маматов. – Инвестиция лойиҳаларимиздан 11 таси чет эл иштирокидаги корхоналардир. Жанубий Кореянинг “Evergreen Motors Group” компанияси каби йирик корхоналар томонидан “Қўқон” эркин иқтисодий зонасига қизиқувчилар кўп бўлмоқда. Музокаралар олиб борилиб, кореялик ва фарғоналик тадбиркорлар ўртасида турли лойиҳалар бўйича шартномалар имзоланади.
“Индорама Қўқон текстил” Ўзбекистон – Сингапур қўшма корхонаси фаолияти меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
– Биз асосан пахтадан матрас кўрпачалар ишлаб чиқарамиз, – дейди Жанубий Кореянинг “YULDUZ INTERNATIONAL CO.LTD” компанияси директори Ли Бюнг Ёнг. – Фарғонада жинси шим, трикотаж кийимлар ишлаб чиқармоқчимиз. Бошланишига 150-200 тагача иш ўрни яратилади. Корхона жорий йилнинг иккинчи ярмида иш бошлайди, ҳозир қурилиш ишлари давом этмоқда. Бугун юртингиздаги ўзгаришлар бизни жуда мамнун этмоқда. Айниқса, Жанубий Корея фуқаролари учун ҳам кириш визаларининг бекор қилингани катта имконият бўлди.

Новые проекты в сотрудничестве с Южной Кореей
Прибывшие в нашу страну предприниматели, представители крупных компаний Южной Кореи ознакомились с экономическим потенциалом Ферганской области, созданными для инвесторов условиями, работой, проводимой в свободной экономической зоне “Коканд”.
Состоявшийся в областном центре бизнес-форум деловых кругов двух стран стал важным фактором налаживания взаимовыгодного сотрудничества. На бизнес-форуме отмечались возрастающий экономический потенциал Узбекистана, созданная в стране благоприятная деловая среда, наличие ряда льгот и условий для иностранных инвесторов.
В Ферганской области действуют двадцать совместных с южнокорейскими инвесторами предприятий. В прошлом году в результате сотрудничества предпринимателей экспортирована продукция на 79 миллионов долларов. Как символ дружбы между нашими народами в Коканде закладывается Корейский сад.
На бизнес-форуме были поддержаны предложения и подписаны меморандумы об открытии в Фергане школы по изучению корейского языка и обучению различным ремеслам, сотрудничестве и обмене опытом в области медицины, создании в областном центре производственного предприятия.
Представители известных компаний Южной Кореи, местные предприниматели ознакомились с работой, проводимой в свободной экономической зоне “Коканд”. Была представлена информация о реализуемых здесь проектах.
– К настоящему времени дирекцией СЭЗ даны положительные заключения по 43 проектам, - говорит начальник отдела дирекции СЭЗ “Коканд” по привлечению зарубежных и местных инвесторов Сохибжон Маматов. – 11 из них предполагают участие иностранных инвесторов. Многие крупные компании Республики Корея проявляют интерес к нашей свободной экономической зоне. После переговоров между южнокорейскими и ферганскими предпринимателями будут подписаны договоры по различным проектам.
Гости ознакомились также с деятельностью узбекско-сингапурского совместного предприятия “Индорама Кукон текстил” .
– Мы производим матрацы из хлопка, - говорит директор южнокорейской компании “YULDUZ INTERNATIONAL CO.LTD” Ли Бюнг Ёнг. – В Фергане хотим производить джинсы, трикотажную одежду. Сначала будет создано 150-200 рабочих мест. Предприятие начнет действовать во второй половине текущего года, в настоящее время продолжается его строительство. Радуют происходящие в вашей стране преобразования. Отмена въездных виз теперь предоставляет большие возможности для граждан Республики Корея.