Жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизими бўйича янги давлат стандарти қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг "Туристик хизматларни сертификатлаштириш маркази» давлат унитар корхонаси томонидан Oʻz DSt ​ 3296:2018 "Туризм хизматлари. Меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситалари. Таснифлаш тизими» Ўзбекистон Республикасининг давлат стандарти ишлаб чиқилди.
Стандарт манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан келишилди, туризм соҳасида стандартлаштириш бўйича техник қўмита томонидан маъқулланди ва Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги («Ўзстандарт» агентлиги)нинг 07.02.2018 йилдаги 08-925-сонли қарори билан тасдиқланди.
Ушбу стандарт меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизимини белгилайди ва ГОСТ 28681.4.-95 ўрнига қўлланилади.
Ушбу стандарт меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизимини, шу жумладан туташ ҳудуд, бинолар, хоналар, номерлар, техник жиҳозлар ва асбоб-ускуналар, ходимлар, ахборот таъминоти, жойлаштириш воситаси хизматларига доир талабларни белгилайди.
Стандартни ишлаб чиқиш вақтида меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларига доир умумий (минимал) талабларни белгиловчи Oʻz DSt 3220:2017 га биноан жойлаштириш воситаларига доир амалдаги талаблар ҳисобга олинган. амалдаги эски стандартдан фарқли равишда меҳмонхоналар ва мотелларнинг эмас, балки апартотеллар, апартаментлар мажмуи (қароргоҳлар), люкс номерли меҳмонхоналар, спа-меҳмонхоналар, бутик-отеллар ва бошқа ўхшаш жойлаштириш воситаларининг ҳам таснифланишини ҳисобга олади.
Ушбу стандартни амалга жорий қилиш санаси - 2018 йил 1 август. Ушбу санадан бошлаб стандарт талаблари, туристик хизматларни сертификатлаштириш органлари томонидан сертификатлаштириш ва инспекция назоратини ўтказиш мақсадида ва турли мулкчилик шаклига эга корхоналар томонидан меҳмонхона хизматларини кўрсатиш вақтида қўллаш учун мажбурий бўлади.

2018-03-07 | Society
The State Unitary Enterprise “Center for Certification of Tourist Services” of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Development of Tourism has developed the state standard of the Republic of Uzbekistan O'z DSt 3296:2018 “Tourist services. Hotels and similar accommodation facilities. Classification system”.
According to the Press Service of the State Committee on Development of Tourism of the Republic of Uzbekistan, the standard was agreed with the interested ministries and departments, approved by the technical committee on standardization in tourism and by the Resolution of the Standartization, metrology and certification agency of Uzbekistan (“Uzstandard” Agency) of 07.02.2018, No.08-925.
This standard establishes a classification system of hotels and similar accommodation facilities and replaces STD 28681.4.-95.
This standard establishes a system for classification of hotels and similar accommodation facilities, including requirements for the adjacent territory, buildings, premises, rooms, technical equipment, personnel, information support, accommodation facilities services.
Current requirements for accommodation facilities according to O'z DSt 3220:2017, establishing general (minimum) requirements for hotels and similar accommodation facilities are taken into account in development of the standard. The standard, unlike the previous standard, reads the classification not only of hotels and motels, but also aparthotels, a complex of apartments (residences), hotels with luxury rooms, spa hotels, boutique hotels and other similar accommodation facilities.
The date of introduction of this standard is August 1, 2018. Starting from this date, the requirements of the standard will be mandatory for application for certification and inspection control by the certification body of tourist services and enterprises of various forms of ownership when providing hotel services.