Жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизими бўйича янги давлат стандарти қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг "Туристик хизматларни сертификатлаштириш маркази» давлат унитар корхонаси томонидан Oʻz DSt ​ 3296:2018 "Туризм хизматлари. Меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситалари. Таснифлаш тизими» Ўзбекистон Республикасининг давлат стандарти ишлаб чиқилди.
Стандарт манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан келишилди, туризм соҳасида стандартлаштириш бўйича техник қўмита томонидан маъқулланди ва Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги («Ўзстандарт» агентлиги)нинг 07.02.2018 йилдаги 08-925-сонли қарори билан тасдиқланди.
Ушбу стандарт меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизимини белгилайди ва ГОСТ 28681.4.-95 ўрнига қўлланилади.
Ушбу стандарт меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларини таснифлаш тизимини, шу жумладан туташ ҳудуд, бинолар, хоналар, номерлар, техник жиҳозлар ва асбоб-ускуналар, ходимлар, ахборот таъминоти, жойлаштириш воситаси хизматларига доир талабларни белгилайди.
Стандартни ишлаб чиқиш вақтида меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситаларига доир умумий (минимал) талабларни белгиловчи Oʻz DSt 3220:2017 га биноан жойлаштириш воситаларига доир амалдаги талаблар ҳисобга олинган. амалдаги эски стандартдан фарқли равишда меҳмонхоналар ва мотелларнинг эмас, балки апартотеллар, апартаментлар мажмуи (қароргоҳлар), люкс номерли меҳмонхоналар, спа-меҳмонхоналар, бутик-отеллар ва бошқа ўхшаш жойлаштириш воситаларининг ҳам таснифланишини ҳисобга олади.
Ушбу стандартни амалга жорий қилиш санаси - 2018 йил 1 август. Ушбу санадан бошлаб стандарт талаблари, туристик хизматларни сертификатлаштириш органлари томонидан сертификатлаштириш ва инспекция назоратини ўтказиш мақсадида ва турли мулкчилик шаклига эга корхоналар томонидан меҳмонхона хизматларини кўрсатиш вақтида қўллаш учун мажбурий бўлади.

Утвержден новый государственный стандарт по системе квалификации средств размещения
Государственным унитарным предприятием «Центр сертификации туристских услуг» Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма разработан государственный стандарт Республики Узбекистана Oʻz DSt 3296:2018 «Туристские услуги. Гостиницы и аналогичные средства размещения. Система классификации».
Стандарт был согласован с заинтересованными министерствами и ведомствами, одобрен техническим комитетом по стандартизации в области туризма и утвержден постановлением Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации (Агентство «Узстандарт») от 07.02.2018 г. №08-925.
Настоящий стандарт устанавливает систему классификации гостиниц и аналогичных средств размещения и заменяет ГОСТ 28681.4.-95.
Настоящий стандарт устанавливает систему классификации гостиниц и аналогичных средств размещения, в том числе требования к прилегающей территории, зданиям, помещениям, номерам, техническому оборудованию и оснащению, персоналу, информационному обеспечению, услугам средств размещения.
При разработке стандарта учтены действующие требования к средствам размещения согласно Oʻz DSt 3220:2017, устанавливающие общие (минимальные) требования к гостиницам и аналогичным средствам размещения. Стандарт в отличии от ранее действующего стандарта читывает классификацию не только гостиниц и мотелей, но и апартотелей, комплекса апартаментов (резиденций), гостиниц с номерами люкс, спа-гостиниц, бутик-отелей и др. аналогичных средств размещения.
Дата введения данного стандарта - 1 августа 2018 г. Начиная с этой даты требования стандарта будут обязательны для применения в целях сертификации и инспекционного контроля органом по сертификации туристских услуг и предприятиями различных форм собственности при оказании гостиничных услуг.