2018-03-06 | Технологиялар
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетининг бир қатор мутахассислари Ўзбекистонда кўриш қобилияти заиф бўлган одамларнинг билим даражасини ошириш муаммоларини ечишга қаратилган Брайл дисплейи учун дастур яратдилар.
Ушбу дастур ЭҲМ дастурий таъминотига киритилган матнни Брайл шрифтида таржима қилиш учун мўлжалланган бўлиб, Брайл дисплейидаги ячейкаларнинг Брайл нуқталари учун чизиқли активаторларни фаоллаштириш орқали амалга оширилган.
Муаллифлар Шарипов Кунгратбай, Ли Афанасий, Зоиров Улмас, Юсупов Лазизбек ва Исамова Гулчехрабонулар ушбу дастурлари учун ДГУ 04988 рақамли гувоҳнома олишди.

Разработана программа для дисплея Брайля
Специалисты Туринского политехнического университета в городе Ташкенте разработали программу, направленную на решение проблемы повышения уровня образованности людей с нарушением зрения в Узбекистане.
Программа предназначена для перевода текста, вводимого в программное обеспечение ЭВМ на шрифте Брайля, с активацией линейных активаторов для точек Брайля в ячейки на Дисплее Брайля.
Авторы Шарипов Кунгратбай, Ли Афанасий, Зоиров Улмас, Юсупов Лазизбек ва Исамова Гулчехрабону получили свидетельство № DGU 04988 на данную программу.