Вазирликлараро ишчи гуруҳлари мажлиси
Тошкентда 5 март куни Ўзбекистон – Россия вазирликлараро мулоқоти доирасида ишчи гуруҳларнинг учрашувлари бўлиб ўтди.
2017 йилда Ўзбекистон ва Россия Федерацияси ҳамкорлиги янги босқичга кўтарилди. Икки мамлакат раҳбарлари ўртасидаги дўстона муносабатлар вазирлик ва идоралараро ҳамкорликнинг жадал суръатларда ривожланишини таъминлашда муҳим омил бўлмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи доирасида молия вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланган бўлиб, унга мувофиқ солиқ сиёсати, солиқ маъмурлиги ҳамда маҳаллий бюджетларнинг мустақиллигини оширишда ҳамкорликни мустаҳкамлаш назарда тутилган.
Меморандум ижроси доирасида солиқ ва молия органларининг тажрибасини ўрганиш бўйича ўзаро ташрифлар амалга оширилмоқда, мунтазам равишда видеоконференциялар ўтказиб келинмоқда.
Ўзбекистон ва Россия молия вазирликлари ўртасидаги келишувларнинг амалий ижроси доирасида мамлакатимизга Россия Федерациясининг тегишли вазирлик ва идоралари вакилларидан иборат делегацияси ташриф буюрди.
Учрашувларда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Молия вазирлиги, Давлат солиқ ва Давлат божхона қўмиталари вакиллари, мустақил экспертлар иштирок этди.
Мутахассислар ўртасидаги мулоқот бир неча йўналиш бўйича ташкил этилди. Хусусан, Россиянинг солиққа тортиш ва божхона қонунчилиги соҳасидаги тажрибаси, икки вазирликнинг ўзаро манфаатларига оид бошқа йўналишлар бўйича ишчи гуруҳлар тузилди.
Томонлар икки мамлакат миллий иқтисодиётининг ҳолати тўғрисида маълумот алмашиб, Россия – Ўзбекистон муносабатларининг ривожланиши ҳамда молия соҳасидаги ўзаро шериклик истиқболларини белгилаб олдилар.
Тадбирда иштирокчилар томонидан самарали ҳамкорликнинг истиқболдаги йўналишлари батафсил муҳокама қилиниб, ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича ўзаро манфаатларга асосланган “йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Унда назарда тутилган чора-тадбирлар ижроси молия вазирликлари ўртасида ўзаро яқин ва конструктив ҳамкорликни таъминлайди.
Икки мамлакат молия вазирларининг 6 март куни бўлиб ўтадиган учрашувида ушбу “йўл харитаси”ни имзолаш режалаштирилган.

Заседание межминистерской рабочей группы
В Ташкенте 5 марта состоялась встреча рабочих групп в рамках узбекско-российского финансового диалога.
В 2017 году отношения между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией поднялись на новый уровень. Установление дружественных связей между руководителями двух стран позволило министерствам и ведомствам обеспечить ускоренное развитие сотрудничества в рамках организации межминистерских встреч.
В ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года был подписан Меморандум о сотрудничестве между министерствами финансов, которым предусмотрено укрепление сотрудничества в области налоговой политики, налогового администрирования, а также укрепление самостоятельности местных бюджетов.
В рамках реализации меморандума организованы взаимные командировки специалистов по изучению опыта работы налоговых и финансовых органов, а также регулярно проводятся видеоконференции.
В продолжение практической реализации договоренностей между министерствами финансов Узбекистана и России 5 марта в Ташкент прибыла представительная российская делегация.
Встречи с членами делегации прошли в дружественной обстановке и в формате открытого диалога с участием представителей Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерства финансов, Государственного налогового комитета и Государственного таможенного комитета, а также независимых экспертов.
Диалог между специалистами министерств был организован по нескольким направлениям. В частности, были созданы рабочие группы по таким направлениям, как изучение российского опыта реформирования в области налогообложения и таможенного законодательства, а также по другим направлениям, касающимся взаимных интересов двух министерств.
Стороны обменялись информацией о состоянии национальных экономик, развитии узбекско-российских связей и обозначили перспективы взаимодействия в финансовой сфере.
Участники заседания детально обсудили дальнейшие пути взаимовыгодного сотрудничества и на основе общих интересов подготовили "дорожную карту" по дальнейшему расширению взаимодействия. Реализация мероприятий, предусмотренных "дорожной картой", обеспечит более тесное и конструктивное сотрудничество между министерствами финансов двух стран.
Подписание "дорожной карты" предусматривается на встрече министров финансов двух стран, которая состоится 6 марта.