Дўстлик ва эзгу ният ташрифи
2018 йил 5-8 март кунлари юртимизга Туркия парламентининг “Туркия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Х.Йилдиз бошчилигидаги Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси делегацияси ташриф буюради.
Ташриф дастурида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов билан учрашувлар ўтказиш белгиланган. Шунингдек, Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси билан ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати парламентлараро дўстлик гуруҳининг йиғилишини ўтказиш ҳам режалаштирилмоқда. Ташриф доирасида давлат қўмиталари ва идоралари раҳбарлари, ОАВ вакиллари билан Халқаро Пресс-клубнинг пресс-кофе форматида қатор учрашувлар ўтказиш, Самарқанд, Бухоро шаҳарларини зиёрат қилиш, мамлакатларимизнинг парламентлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга қаратилган ҳужжатлар имзоланиши назарда тутилган.
Ўзбекистон Республикаси расмий делегациясининг Туркия Республикасига 2017 йил 25-26 октябрь кунлари амалга оширган давлат ташрифи икки мамлакатнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётида муҳим воқеа бўлди ва барча йўналишларда, шу жумладан, парламентаризм соҳасида ҳамкорлик муносабатларини янада жадаллаштиришда пойдевор яратди.
Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси делегациясининг бўлғуси ташрифи мазкур йўналишдаги ишларнинг мантиқий давоми бўлиб, икки томонлама алоқаларни янада мустаҳкамлашга кўмаклашиши шубҳасиз.

Визит дружбы и доброй воли
С 5 по 8 марта 2018 года состоится визит делегации Великого Национального Собрания Турецкой Республики во главе с председателем межпарламентской группы дружбы «Турция-Узбекистан» Парламента Турции Х. Йилдизом.
В программе пребывания делегации в нашей стране намечено проведение встреч с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошевым, Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Исмоиловым. Также планируется проведение заседания межпарламентской группы дружбы по сотрудничеству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан с Великим национальным Собранием Турецкой Республики. В рамках визита предусмотрено провести также ряд встреч с руководителями государственных комитетов и ведомств, с представителями СМИ в формате пресс-кофе Международного Пресс-клуба, посещение городов Самарканд, Бухара, подписание документов, способствующих дальнейшему развитию межпарламентского сотрудничества наших стран.
Государственный визит официальной делегации Республики Узбекистан в Турецкую Республику 25-26 октября 2017 года стал значимым событием в общественно-политической жизни двух стран и заложил основу для дальнейшего ускоренного развития партнерских отношений во всех направлениях, в том числе и в сфере парламентаризма.
Предстоящий визит делегации Великого Национального Собрания Турецкой Республики станет логическим продолжением работы в данном направлении и будет способствовать дальнейшему укреплению двухсторонних связей.