Самарқандда ўз вазифасига масъулиятсизлик билан ёндашган шифокорларга нисбатан қатъий чоралар кўрилди
2018-03-03 | Соғлиқни сақлаш
Аммо жорий йил бошида ўтказилган ўрганишлар айрим вилоятлардаги даволаш-профилактика муассасаларида аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталиги соҳасида ишлар суст олиб борилаётганини кўрсатди.
Хусусан, Самарқанд вилояти стоматология поликлиникасида стерилизация ишлари сифатсиз олиб борилган, баъзи ҳолларда бир маротабалик тиббий буюмлар қайта ишлатиб келинган.
Шунингдек, Самарқанд шаҳар тиббиёт бирлашмасига қарашли муассасаларда тиббий асбоб-ускуналарни стерилизация қилиш жараёнида ва бошқа муолажаларни ўтказишда амалдаги санитария қоидалари ва меъёрлари қўпол равишда бузиб келингани маълум бўлди. Масалан, тиббиёт бирлашмасига қарашли туғруқ мажмуасининг жарроҳлик блокида стерилизация жараёни талабга жавоб бермайди.
Юқоридаги каби ҳолатлар Самарқанд вилоят перинатал маркази, Самарқанд, Каттақўрғон, Тайлоқ, Нарпай туманлари ва Каттақўрғон шаҳар тиббиёт бирлашмалари фаолиятида ҳам аниқланган.
Бу борада йўл қўйилган хато ва камчиликлар Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг навбатдаги Ҳайъат йиғилишида муҳокама қилинди ва йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш бўйича чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Жумладан, Самарқанд вилоят стоматология поликлиникаси бош шифокори А.Норбўтаев ҳамда Самарқанд шаҳар тиббиёт бирлашмаси бошлиғи О.Элбабаев билан тузилган меҳнат шартномасини бекор қилиш ҳамда Самарқанд, Каттақўрғон, Тайлоқ, Нарпай туманлари ва Каттақўрғон шаҳар тиббиёт бирлашмалари бошлиқлари, Самарқанд вилоят перинатал маркази бош шифокорига нисбатан интизомий чора қўллашга қарор қилинди.
Бундан ташқари, тегишли назоратни сусайтириб юборганлиги, шифохона ичи ифекцияси профилактикасини суст олиб борганлиги учун Андижон вилоят Давлат санитария-эпидемиология назорати маркази бош шифокори Б.Йўлдашев, Самарқанд вилоят Давлат санитария-эпидемиология назорати маркази бош шифокори О.Боймуродов ва Фарғона вилоят Давлат санитария-эпидемиология назорати маркази бош шифокори А.Якубовларга нисбатан ҳам интизомий чоралар кўрилди.
Юқоридаги ҳолатлар такрорланмаслиги ҳамда санитария қоидаларига амал қилиш масъулиятини кучайтириш мақсадида даволаш-профилактика муассасаларида шифохона ичи инфекциясининг олдини олиш бўйича доимий равишда тушунтириш ишларини олиб бориш, бу борада ҳудудлардаги мутахассисларга мунтазам равишда амалий-услубий ёрдам кўрсатиш белгиланди.
Вилоятдаги ҳар бир даволаш муассасаси раҳбарига аҳоли манфаатлари йўлида шахсий жавобгарликни ҳис қилиб ишлаш, санитария қоидалари ва меъёрларига қатъий амал қилиш бўйича шахсан жавобгар эканликлари тушунтирилди.

В Самарканде отношении врачей,проявивших безответственность, приняты строгие меры
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения является важным направлением системы здравоохранения. Строгое соблюдение санитарных правил в больницах есть первостепенная задача медицинских работников.
Изучение в начале этого года деятельности ряда медучреждений показало, что в некоторых областных лечебно-профилактических учреждениях слабо ведется работа в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
В частности, в Самаркандской областной стоматологической поликлинике некачественно осуществлялась стерилизация, допущено повторное использование одноразовых медицинских приборов.
Также выяснилось, что учреждения при Самаркандском городском медицинском объединении при стерилизации медицинских приборов и проведении других процедур грубо нарушают санитарные правила и нормы. Например, не отвечает требованиям процесс стерилизации в операционном блоке городского родильного комплекса.
Аналогичные случаи выявлены и в деятельности Самаркандского областного перинатального центра, Самаркандского, Каттакурганского, Тайлакского, Нарпайского районных и Каттакурганского городского медобъединений.
Допущенные недостатки и ошибки обсуждены, по их устранению приняты соответствующие меры на очередном заседании коллегии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
Так, принято решение о расторжении трудового договора с главным врачом Самаркандской областной стоматологической поликлиники А. Норбутаевым и начальником Самаркандского городского медобъединения О.Элбабаевым, а также приняты дисциплинарные меры в отношении начальников Самаркандского, Каттакурганского, Тайлакского, Нарпайского районных и Каттакурганского городского медобъединений, главного врача Самаркандского областного перинатального центра.
Также приняты дисциплинарные меры в отношении главврачей Андижанского областного центра Государственного санитарно-эпидемиологического контроля Б. Юлдашева, Самаркандского областного центра Государственного санитарно-эпидемиологического контроля О. Боймурадова и Ферганского областного центра Государственного санитарно-эпидемиологического контроля А. Якубова за ослабление контроля, проведение на низком уровне работы по профилактике инфекций в больницах.
Для недопущения повторения перечисленных случаев и усиления ответственности за соблюдение санитарных норм принято решение о проведении разъяснительной работы по предотвращению инфекций в больницах, оказании практического и методического содействия в данном направлении специалистам регионов.
Руководителям областных медучреждений упомянуто, что они несут персональную ответственность в соблюдении санитарных правил и норм.