Навоий вилояти иқтисодиётининг янги имкониятлари очилмоқда
“Навоий” эркин иқтисодий зонасида яқин икки йилда 32 та янги лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Уларнинг натижасида 1 минг 660 га яқин иш ўрни яратилиб, 138 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади. Қиёс учун: 2010-2016 йилларда 22 лойиҳа бажарилиб, 904 та иш ўрни яратилган ва 20 миллион долларлик экспорт қилинган.
Президентимиз эркин иқтисодий зонага бўш турган бинолар ва қўшимча ер майдони ажратиш таклифини маъқуллади.
Ушбу эркин иқтисодий зонада амалга ошириладиган лойиҳалардан бири Ғазғон мармари ва гранит бўлакларидан композит тош маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳасидир. Бундай материал жуда ноёб ва экспортбоп бўлиб, мазкур корхона шу йўналишдаги дунёдаги бешинчи завод бўлади. Лойиҳа натижасида йилига 12 миллион долларлик материаллар экспорт қилинади.
Президентимиз шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳасига ҳам алоҳида эътибор қаратди. Умумий қиймати 97 миллион евродан ортиқ бўлган мазкур корхонага Германия, Франция ва Хитой технологиялари ўрнатилади. Қурилиш ва саноат учун ойналар, шиша идишлар ишлаб чиқарилади.
Бу корхона мамлакатимиздаги қурилишларга ойна етказиб бериш ва импорт ўрнини босишда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Навоий вилоятида чўл ва тоғ ҳудуди кўплиги, сув танқислиги боис суғоришда гидрогеллардан фойдаланиш режалаштирилмоқда. Бундай маҳсулотнинг 10 грамми 3-4 литргача ёмғир сувини шимиб олади ва ўзида сақлайди. Бу  ўрмон хўжалигини ривожлантириш, автомобил ва темирйўллар  атрофини ободонлаштиришда қўл келади.
Президентимиз бу лойиҳага қўшимча маблағ ажратиш, уни қўллашни кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.
Қишлоқ хўжалиги лойиҳалари билан танишар экан, давлатимиз раҳбари паррандачилик ва балиқчиликни ривожлантириш зарурлигини таъкидлади. Бу аҳоли фаровонлигини ошириш, гўшт, балиқ, товуқ ва тухум нархини арзонлаштиришда муҳим аҳамиятга эга эканини қайд этди.
Масалан, томорқаларда кичик сув ҳавзалари ташкил этиб, Хитой тажрибаси асосида интенсив усулда балиқ етиштириш жуда қулай ва самарали. Томорқада 2 сотихлик ҳавзада бир йилда 12 тоннагача балиқ етиштириш мумкин.
Шавкат Мирзиёев бу лойиҳани Навоий вилояти тажрибаси сифатида йўлга қўйиш, уйларда шундай ҳавзалар ташкил этиб, уларни чавоқ ва озуқа билан таъминлаш тизимини ҳудуднинг ўзида яратиш зарурлигини таъкидлади.
Боғ ва замонавий иссиқхоналарни кўпайтириш орқали мева-сабзавотларни экспорт қилиш, яйловлардан самарали фойдаланиш, қоракўлчилик марказини ташкил этиш, эчкичиликни кенгайтириш, жунни қайта ишлаш, пахта-тўқимачилик кластерини ривожлантириш ва бошқа лойиҳалар намойиш этилди.
Президентимиз лойиҳаларни ишга тушириш муддатини тезлаштириш ва қувватини ошириш, маҳаллий хомашёдан фойдаланиб, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш бўйича топшириқлар берди. Марказий телеканалларда Навоий вилояти имкониятларини кенг тарғиб қилиш, юртимиз тадбиркорлари ва чет эллик инвесторларни жалб этган ҳолда бизнес-форум ўтказиш зарурлигини таъкидлади.

Новые перспективы экономики Навоийской области
В свободной экономической зоне “Навои” в ближайшие два года намечено реализовать 32 новых проекта. В результате будет создано около 1,6 тысячи рабочих мест и экспортировано продукции на 138 миллионов долларов. Для сравнения: в период 2010-2016 годов здесь было реализовано 22 проекта, создано 904 рабочих места и экспортирована продукция на 20 миллионов долларов.
Президент одобрил предложение о выделении СЭЗ пустующих зданий и дополнительных земельных площадей.
Один из представленных проектов предусматривает производство композитных камней из гранита и мрамора, добытого из месторождения близ села Газгон. Такой материал пользуется высоким спросом за рубежом, а предприятие по его производству станет пятым таким заводом в мире. В результате реализации проекта будет налажен экспорт материалов на 12 миллионов долларов в год.
Президент нашей страны отметил и проект производства стеклянной продукции. Предприятие общей стоимостью более 97 миллионов евро будет оснащено технологиями из Германии, Франции и Китая, выпускать строительное и промышленное стекло, стеклянную тару.
Отмечалось, что данное производство сыграет важную роль в обеспечении потребности строительных объектов в стекле и замещении его импорта.
В Навоийской области, состоящей в основном из степных и горных районов, отличающейся затрудненным доступом к водным ресурсам, планируется использовать гидрогели в орошении. 10 грамм этой продукции может впитывать и содержать до 3-4 литров дождевой воды. Гидрогель может эффективно применяться в лесном хозяйстве, благоустройстве территорий вдоль автомобильных и железных дорог.
Президент поручил увеличить финансирование данного проекта и расширить применение продукта.
Знакомясь с сельскохозяйственными проектами, глава нашего государства отметил необходимость развития птицеводства и рыбоводства, которые играют важную роль в повышении благосостояния населения, обеспечении доступности мяса, рыбы, курятины и яиц.
Так, планируется организовать на приусадебных участках малые водоемы для выращивания рыбы по китайской технологии. В бассейнах площадью 2 сотки можно выращивать в год до 12 тонн рыбы.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость внедрения этого проекта в Навоийской области в качестве эксперимента, организации таких водоемов, обеспечения их молодняком рыбы и кормом силами самого региона.
Продемонстрированы также проекты по экспорту плодоовощной продукции за счет закладки садов и организации современных теплиц, эффективному использованию пастбищ, организации центра каракулеводства, расширению козоводства, переработке шерсти, развитию хлопково-текстильного кластера и другие.
Президент дал поручения по ускорению реализации и увеличению мощности этих проектов, расширению производство импортозамещающей и экспортоориентированной продукции с использованием местного сырья. Указал на необходимость продвижения широкого потенциала Навоийской области по центральным телеканалам, проведения бизнес-форума с участием отечественных предпринимателей и иностранных инвесторов.