Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, олиб борилаётган ислоҳотлар жараёни, йирик лойиҳалар билан танишиш ва халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 2 март куни Навоий вилоятига келди.
Навоий вилояти ўзининг меҳнаткаш халқи, ерости ва ерусти бойликлари, улкан иқтисодий салоҳияти билан мамлакатимизда алоҳида ўринга эга. Вилоятда кончилик, металлургия, кимё, энергетика, қурилиш материаллари, озиқ-овқат саноати изчил ривожланган.
Бугун вилоятда йирик саноат корхоналари фаолият кўрсатмоқда. Навоий кон-металлургия комбинати, “Навоийазот”, “Қизилқумцемент”, “Навоий иссиқлик электр станцияси” акциядорлик жамиятлари ва “Электркимёзаводи” қўшма корхонаси шулар жумласидандир.
Президентимиз ўтган йил 28 март куни вилоятга ташриф буюриб, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёни ишлар билан танишган эди.
Орадан ўтган бир йил давомида вилоятда улкан ишлар амалга оширилди. Ижро жараёни давлат раҳбарининг шахсий назоратида.
Президентимизнинг бу сафарги ташрифи ҳам ана шу мақсадларга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Давлат раҳбари дастлаб, Кармана туманидаги «Karmana golden eggs» масъулияти чекланган жамиятида бўлди. Уни ташкил қилиш бўйича лойиҳа ўтган йил март ойида Президентга тақдим қилинган эди.
Орадан ўтган вақт давомида биринчи босқичдаги ишлар бошланди. 90 кунда жўжа етиштиришга мўлжалланган паррандачилик комплексида эллик иш ўрни яратилди. Мажмуада жўжа 90 кун давомида парваришланиб, тухум берадиган товуқ ҳолида сотувга чиқарилади.
Президент Шавкат Мирзиёев лойиҳа ташаббускори билан келажак режалари ҳақида суҳбатлашди. Маълум қилинганидек, 2019 йилда инкубация, тухум етиштириш комплексларини ишга тушириш мўлжалланган. Олинадиган маҳсулотнинг 30 фоизи экспортга чиқарилади, 100 кишининг бандлиги таъминланади.
– Паррандачилик бўйича тизим яратилибди, – деди Президент. – Энди бу ерда тухум етиштириш ва уни экспортга чиқаришни йўлга қўйиш лозим.

Началась поездка Президента в Навоийскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой на местах созидательной работой, процессом проводимых реформ, крупными проектами и диалога с народом 2 марта прибыл в Навоийскую область.
Благодаря своим трудолюбивым жителям, подземным и наземным ресурсам, огромному экономическому потенциалу Навоийская область занимает особую нишу в стране. В области последовательно развиваются горная, металлургическая, химическая, пищевая промышленность, энергетика, производство строительных материалов.
В настоящее время в области функционируют крупные промышленные предприятия. Навоийский горно-металлургический комбинат, акционерные общества “Навоийазот”, “Кызылкумцемент”, “Навоийская теплоэлектростанция” и совместное предприятие “Электркимёзаводи” - из их числа.
Глава государства в ходе поездки 28 марта 2017 года в область ознакомился с ходом работы по социально-экономическому развитию. За прошедший год в области была осуществлена колоссальная по масштабам работа. Этот процесс находится под личным контролем главы государства.
Глава государства начал поездку с посещения общества с ограниченной ответственностью «Karmana golden eggs» в Карманинском районе. Проект по его организации был представлен Президенту в марте прошлого года.
За прошедший период осуществлен его первый этап. В птицеводческом комплексе, рассчитанном на выращивание цыплят создано 50 рабочих мест. После 90 дней цыплята отправляются на продажу в качестве несушек.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с инициатором проекта о его планах на перспективу. Как выяснилось, в 2019 году предусмотрено введение в эксплуатацию инкубационного комплекса и цеха по заготовке яиц. 30 процентов продукции намечается отправлять на экспорт, будет обеспечена занятость 100 человек.
- Запущена целая система по птицеводству, - сказал Президент. -Теперь здесь необходимо наладить заготовку яиц и организовать их экспорт.