Самарқанд ва Суғд яна боғланди
Самарқанд вилояти ва Тожикистон Республикасининг Суғд вилояти ўртасидаги “Жартепа” ва “Саразм” ўтказиш пунктлари очилди.
Шу муносабат билан ушбу масканларда ўтказилган тантанали маросимда Самарқанд ва Суғд вилояти ҳокимликлари раҳбарлари, фаоллар, кенг жамоатчилик вакиллари ва чегара ҳудудида яшовчи аҳоли иштирок этди.
Ўтказиш масканлари байрамона безатилган. Ўзбекистон ва Тожикистон Республиклари давлат байроқлари ҳилпирайди. Икки қардош халқ дўстлиги, муштарак маданияти ва анъаналари акс этган суратлар, шиорлар ўрнатилган.
Икки давлат ўртасидаги чегара – “Саразм”дан “Жартепа” ўтказиш масканига тожикистонлик меҳмонлар карнай-сурнай садолари остида, мезбонларнинг олқишлари билан кириб келди.
Самарқанд вилояти ҳокими Т.Жўраев меҳмонларни қутлаб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмоннинг халқларимиз ўртасидаги азалий дўстлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш борасида ҳамкорликда олиб бораётган саъй-ҳаракатлари юксак самаралар бераётганини таъкидлади. Бу, айниқса, тарихан бир-бирига яқин, миллий урф-одат ва анъаналари уйғун бўлган Самарқанд ва Суғд вилояти аҳолиси учун ҳам кенг имкониятлар яратмоқда. Хусусан, ушбу чегара постининг очилиши икки томонда яшаётган қардиндош-уруғ, қуда-андаларнинг бир-бирлариникига эмин-эркин, ортиқча оворагарчиликларсиз бориб-келишлари учун катта қулайлик бўлди.
– 1994 йилда Панжикентдан Ургутга келин бўлиб тушганман, – дейди Ургут туманидаги Узун маҳалласида яшовчи Баҳриной Мирзаева. – Туғилиб ўсган жойим билан ҳозир яшаётган қишлоқ орасидаги масофа 25-30 километрни ташкил этади. Лекин чегара ёпиқ бўлгани учун шу пайтгача Бекободдаги пост орқали 400 километрдан ортиқ масофани айланиб, минг ташвиш билан бориб-келишимизга тўғри келарди. Шу сабабли йиллаб ота-онам, ака-укаларим билан кўришолмасдим. Президентимизга минг раҳмат, йўлимизни яқин қилди. Бу эркинлик, қулайликдан бошимиз кўкка етди.
Ургут туманининг Юқори Калангар маҳалласида яшовчи Ҳусния Бадалованинг айтишича, унинг қизи ҳозир Панжикент туманида яшайди. У ҳам шу пайтгача қизи ва набиралари, қариндош-уруғларини кўриш учун Тошкент вилояти орқали Тожикистонга бориб келган.
– Онаман, боламни, набираларимни тез-тез кўргим келади, – дейди онахон кўзларига ёш олиб. – Йўл азоби ва узоқлиги, ҳар хил ҳужжатбозликлардан безиб, у келолмаса, олис йўлга қийналамиз, деб биз боролмасак, узилиб кетишимиз керакми? Шу пайтгача ана шундай ташвишу қийинчиликлар билан бир-биримизни онда-сонда йўқлардик. Яратганга шукр, бугун чегараларимиз очилиши билан узоғимиз яқин бўлди, қалбимиздаги қувончу ҳаяжонинг чеки йўқ. Президентимизни туну кун дуо қиламан. Илоҳим, бошлари омон бўлсин. Мен каби минглаб оналар у кишидан миннатдормиз.
Маросимда Суғд вилояти ҳокими Ражаббой Аҳмадзода сўзга чиқиб, Самарқанд ва Суғд вилоятлари ўртасидаги пунктнинг очилиши икки қўшни халқ манфаатларига хизмат қилиши, дўстлик алоқаларини янада мустаҳкамлашини таъкидлади. Келгусида икки вилоят ўртасида савдо-иқтисодий, маданий ҳамкорликнинг ривожланишига умид билдирди.
Ўзбек ва тожик халқлари адабиёти ва маданиятининг рамзи сифатида концерт дастури намойиш этилди. Икки халқ ижодкорлари сўзи билан айтилувчи қўшиқлар ижро этилди.
Тожикистонлик меҳмонлар маскан ҳудудида юртимизда ишлаб чиқарилган автомобиль ва юк машиналари, автобуслар ҳамда бошқа маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди.
Шундан сўнг Самарқанд вилояти ҳокимлиги ва жамоатчилик вакиллари “Саразм” масканига ташриф буюрди. Суғд вилояти ҳокимлиги ва фаоллар меҳмонларга юксак ҳурмат-эҳтиром кўрсатди. Тожик миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаси ўтказилди.
Кун давомида минглаб ўзбекистонлик ва тожикистонликлар яратилган имконият ва қулайликлардан баҳраманд бўлиб, дийдор кўришдилар. Бир-бирлариники меҳмондорчиликка йўл олдилар.
– Халқпарвар Президентларимизга минг раҳмат, – дейди Суғд вилоятининг Камартош қишлоғида яшовчи Жалил Раҳимов. – Улар туфайли бугун бир неча йилдан буён кўришмаган қизимнинг дийдорига тўйиш бахти насиб этди. Қизимни Ургутга узатгандим. Чегара ёпилганидан сўнг бирор марта келолмадим. Мана бугун қизимни бағримга босадиган бўлдим.

Между Самаркандской областью Узбекистана и Согдийской областью Таджикистана открылись пропускные пункты "Жартепа" и "Саразм".
В организованном по этому случаю торжественном мероприятии приняли участие руководители Самаркандской и Согдийской областей, активисты, представители широкой общественности, жители приграничных территорий.
Пропускные пункты празднично оформлены баннерами и плакатами, отражающими многовековую дружбу, схожесть культур и традиций двух братских народов. Реют государственные флаги Узбекистана и Таджикистана.
Таджикских гостей, прошедших через границу из пропускного пункта "Саразм" на пропускной пункт "Жартепа", хозяева встретили аплодисментами под звуки карнаев и сурнаев.
Хоким Самаркандской области Т.Джураев, поздравляя гостей, отметил, что совместные усилия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона по дальнейшему укреплению давних дружественных связей между нашими народами дают свои высокие результаты. Это создает особенно широкие возможности для населения Самаркандской и Согдийской областей, которых издревле связывает схожесть истории, национальных традиций и обычаев. В частности, открытие данного пограничного поста позволит жителям обеих стран свободно, без лишней волокиты ездить и навещать своих родных и близких.
- В 1994 году вышла замуж и переехала из Панджикента в Ургут, - рассказывает проживающая в махалле "Узун" Ургутского района Бахриной Мирзаева. - Расстояние между родным Панджикентом и селом, где я сейчас живу, составляет 25-30 километров. Однако из-за того, что пост был закрыт, все это время приходилось ездить через Бекабадский пост, преодолевая более 400 километров. По этой причине я годами не виделась с родителями, братьями и сестрами. Огромная благодарность нашему Президенту за то, что он облегчает нашу жизнь.
Дочь жительницы махалли "Юкори Калангар" Ургутского района Хуснии Бадаловой сейчас живет в Панджикентском районе. Для того чтобы навестить дочь и внуков, ей также приходилось добираться в Таджикистан через Ташкентскую область.
- Как любая мать, хочу почаще видеться с дочерью и внуками, - говорит Хусния-она. - Из-за всех этих сложностей и волокиты до сих пор мы очень редко виделись. Теперь открылись наши границы, что намного облегчит нашу жизнь. Не устаю благословлять нашего Президента и желать ему крепкого здоровья и бодрости. Я, как и тысячи других матерей, признательна ему за заботу о людях.
На церемонии также выступил глава Согдийской области Ражаббой Ахмадзода, который отметил, что открытие пропускного пункта между Самаркандской и Согдийской областями будет служить интересам двух соседних народов, еще больше укрепит узы дружбы и добрососедства. Он выразил надежду на то, что в ближайшее время между двумя областями наладится взаимовыгодное торгово-экономическое и культурное сотрудничество.
Была представлена концертная программа, составленная из произведений узбекской и таджикской литературы и музыки.
Таджикские гости ознакомились с организованной на территории пункта выставкой автомобилей и грузовых машин, автобусов и другой продукции отечественного производства.
Затем представители Самаркандского областного хокимията и общественности посетили пропускной пункт "Саразм". Власти и активисты Согдийской области тепло встретили гостей. Прошла выставка изделий таджикского национального ремесленничества.
В течение всего дня тысячи узбеков и таджиков ознакомились с созданными возможностями и удобствами, тепло и искренне беседовали, побывали в гостях друг у друга.
- Глубокая благодарность Президентам наших стран, - сказал житель села Камартош Согдийской области Жалил Рахимов. - Благодаря им сегодня нам посчастливилось увидеть нашу дочь, которая вышла замуж за жителя Ургута и с которой мы не виделись уже несколько лет.