Ўзбекистон-Тожикистон Давлат чегараси орқали ўтиш пунктларининг очилиши тўғрисида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмоннинг сиёсий иродаси ва қўллови натижасида Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ўртасидаги муносабатлар яхшиланишининг сезиларли ривожланиши кузатилмоқда.
Икки мамлакат раҳбарлари ўртасида эришилган келишувларни амалга оширишнинг аниқ мисоли ўлароқ 2018 йил 1 март куни Ўзбекистон-Тожикистон Давлат чегараси орқали 9 та ўтиш пунктлари тантанали равишда очилди.
«Жартепа» («Саразм»), «Қушкент» («Ўра-Тепа»), «Учқўрғон» («Ҳавотоғ»), «Ҳавастобод» («Зафаробод»), «Бекабод» («Ҳаштяк»), «Поп» («Навбунёд»), «Равот» («Равот»), «Гулбаҳор» («Айваж») автомобиль ўтказиш пунктлари ва «Амузанг» («Ҳошади») темир йўли ўтказиш пункти ўз фаолиятини қайта бошлаши кутилмоқда.
«Кўлоб-Москва» йўналиши бўйлаб биринчи йўловчи поезди «Амузанг» («Ҳошади») темир йўли ўтказиш пункти орқали 2018 йил 7 март куни қатнашни бошлайди.
Чегара пунктларининг очилиш маросимлари икки мамлакат расмий вакиллари ҳамда туташ туман аҳолиси иштирокида тантанали тарзда ва дўстона муҳитда ўтди.
Икки давлатнинг қардош халқлари сабрсизлик билан кутган мазкур воқеалик эндиликда фуқароларнинг ўзаро қатновини осонлаштиришга имкон яратади, бу эса ўз навбатида икки мамлакат дўст халқларининг қариндошчилик алоқаларини сақлашга хизмат қилади. Мазкур қадам Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги яқин қўшничилик ва ўзаро манфаатли муносабатларни янада мустаҳкамлаш учун қулай шароит яратади.

Об открытии пунктов пропуска через узбекско-таджикскую Государственную границу
Благодаря политической воле и поддержке Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Таджикистана Эмомали Рахмона в последнее время наблюдается заметная тенденция улучшения отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан.
Конкретным примером реализации достигнутых между главами двух стран договоренностей стало торжественное открытие 1 марта 2018 года 9 пунктов пропуска через узбекско-таджикскую Государственную границу.
Возобновили функционирование автомобильные пункты пропуска «Джартепа» («Саразм»), «Кушкент» («Ура-Тюбе»), «Учкурган» («Хаватаг»), «Хавастабад» («Зафарабад»), «Бекабад» («Хаштьяк»), «Пап» («Навбуньёд»), «Рават» («Равот»), «Гулбахор» («Айвадж») и железнодорожный пункт пропуска «Амузанг» («Хошади»).
Как ожидается, первый пассажирский поезд по маршруту «Куляб-Москва» проследует через железнодорожный пункт пропуска «Амузанг» («Хошади») уже 7 марта 2018 года.
Церемонии открытия пограничных пунктов прошли в торжественной обстановке и дружеской атмосфере с участием официальных представителей двух стран, а также жителей приграничных районов.
Данное событие, которое с нетерпением ждали братские народы обоих государств, позволит в дальнейшем значительно облегчить взаимные поездки граждан, что, в свою очередь, будет способствовать поддержанию родственных связей дружественных народов двух стран. И в целом это создаст благоприятные условия для дальнейшего углубления добрососедских, взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Таджикистаном.