Виночилик соҳасини ва алкоголли маҳсулотларни реализация қилишни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-02-28 | Ҳужжатлар
Ўтган давр мобайнида хом ашё базасини яратиш ва ривожлантириш, сифатли ва рақобатбардош виночилик ва алкоголли маҳсулотларни (кейинги ўринларда алкоголли маҳсулотлар деб юритилади) реализация қилиш, экспорт салоҳиятини ошириб бориш, шунингдек, ушбу соҳага чет эл инвестицияларини жалб қилиш бўйича салмоқли ишлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, тизимга оид бир қатор муаммолар ва камчиликлар соҳага алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш, қайта ишлаш ва сотишнинг илғор технологияларини жорий этиш, экспорт салоҳиятининг барқарор ўсишини таъминлаш, соҳани бошқаришнинг самарали тизимини яратиш имконини бермаяпти, шу жумладан:
биринчидан, узумнинг техник навлари майдонларининг кескин қисқариб кетиши, уларни етиштириш бўйича илғор усулларнинг суст жорий этилиши, узумзорлар ҳосилдорлигининг пастлиги, шунингдек, фермер хўжаликларининг етарлича манфаатдор бўлмаслиги виночилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажмлари пасайиб кетиши ва қайта ишлаш қувватларидан самарасиз фойдаланишнинг тизимли сабабига айланди;
иккинчидан, озиқ-овқат этил спирти, пиво пишириш, ликёр-ароқ ва бошқа алкоголли маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи корхоналарни янгилаш ва техник жиҳатдан қайта қуроллантириш бўйича қўлланаётган технологик сиёсат самарадорлигининг паст эканлиги, уларга мавжуд муаммоларни самарали ҳал этиш, шунингдек, янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва мавжудларини модернизация қилишда кўмаклашиш имконини бермаяпти;
учинчидан, алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмларини истиқболли бошқаришнинг режали методи ишлаб чиқарувчиларга ишлаб чиқариш ҳажмини сотиш бозоридаги ишларнинг амалдаги ҳолатини ҳисобга олиб мустақил белгилаш, шунингдек, экспорт улушини ошириш ва миллий брендни хорижий бозорларга илгари суриш имконини бермаяпти;
тўртинчидан, алкоголли маҳсулотларни автоматлаштирилган назорат қилиш ва ҳисобга олиш тизимлари татбиқ этилишининг паст даражадалиги сифатсиз ва сертификатлаштирилмаган алкоголли маҳсулотлар айланмаси учун шарт-шароитлар яратмоқда;
бешинчидан, “Ўзвиносаноат-холдинг” АЖ таркибида соҳага оид бўлмаган корхона ва ташкилотларнинг мавжудлиги ортиқча молиявий харажатларга, шунингдек, уларнинг соҳадаги фаолияти самарадорлигининг камайишига олиб келмоқда;
олтинчидан, халқаро ҳамкорликнинг етарлича даражада бўлмаганлиги ишлаб чиқариш циклини такомиллаштириш учун малакали хорижий мутахассисларни жалб этиш, алкоголли маҳсулотларнинг маркетинг сиёсатини ва уларни брендлаштиришни кучайтириш, янги сотиш бозорларига олиб чиқиш имкониятларига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва реализация қилишни тубдан такомиллаштириш, соҳани бошқаришнинг илғор технологияларини жорий этиш, хорижий инвестицияларни жалб этиш ва корхоналарнинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида Маъмурий ислоҳотлар концепциясига мувофиқ:
1. “Ўзвиносаноат-холдинг” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Ташқи савдо вазирлиги ва Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасининг:
“Ўзвиносаноат-холдинг” АЖ ва унинг Тикланиш ва тараққиёт жамғармасини тегишлича “Ўзшаробсаноат” АЖ ва “Ўзшаробсаноат” АЖнинг Ривожлантириш жамғармаси деб қайта номлаш;
“Винагроимпекс” МЧЖни ўрнатилган тартибда тугатиш;
соҳага оид бўлмаган корхоналарни “Ўзшаробсаноат” АЖ таркибидан 1-иловага мувофиқ чиқариш тўғрисидаги таклифлари қабул қилинсин.
2018 йилнинг 1 апрелидан виночилик маҳсулотлари учун яроқлилик муддатини белгилаш тўғрисидаги талаб истисно этилади ва бундай маҳсулот ишлаб чиқарувчиларга уларни сақлаш муддатини мустақил белгилаш ҳуқуқи тақдим этилади;
2018 йилнинг 1 июлидан алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи корхоналарга ўз виночилик маҳсулотларини туристик йўналишларида ташкил этилган заводга тегишли дегустация ҳудудларида (жойларида) чакана реализация қилиш ҳуқуқи берилади;
2019 йилнинг 1 январидан табиий винолар, виноматериаллар ва коньяк спиртини ишлаб чиқариш, шунингдек, узумни қайта ишлаш бўйича фаолиятни узумнинг мева берувчи техник навларини етиштириш бўйича 100 гектардан кам бўлмаган плантация майдонига, шунингдек, вино-коньяк маҳсулотларининг сақланиши ва етилиши учун эман бочкаларига эга корхоналар, қонунчиликда назарда тутилган бошқа талабларга риоя қилган ҳолда, амалга оширишлари мумкин;
2019 йилнинг 1 январидан ўз узумзор плантацияларининг хом ашёсидан ишлаб чиқарилган табиий узум виноларини қишлоқ хўжалиги маҳсулоти тоифасига киритган ҳолда, ишлаб чиқариш бўйича фаолиятни лицензиялаш бекор қилинади;
“Ўзшаробсаноат” АЖ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Инвестициялар, инновацион ривожлантириш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолиятини мувофиқлаштириш, туризм масалалари комплекси таркибига киради;
узумнинг техник навларини етиштириш учун ер майдонларини ажратиш “Ўзшаробсаноат” АЖ ва Ўзбекистон Республикаси Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси билан келишилган ҳолда юқори ҳосил олиш учун зарур бўлган тупроқнинг унумдорлиги, сув билан таъминлаш манбаларининг мавжудлигини ҳисобга олиб амалга оширилади.
3. Узумнинг техник навларини етиштириш бўйича мавжуд узумзорлар инвентаризациясини ўтказиш ва виночилик соҳасини янада ривожлантириш бўйича таклифларни тайёрлаш бўйича Махсус комиссия (кейинги ўринларда – Махсус комиссия) 2-иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин.
4. Махсус комиссия (С.Р.Холмуродов):
а) узумнинг техник навлари етиштириладиган, шу жумладан фермер хўжаликлари эгалигидаги узумзорларни жойига чиқиб вилоятлар ва туманлар (шаҳарлар) кесимида инвентаризация қилсин, улардан фойдаланишнинг оқилоналиги ва самарадорлик даражасини ўргансин;
б) инвентаризация якунлари бўйича 2018 йилнинг 1 июлигача бўлган муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Республикада виночилик соҳасини янада ривожлантиришнинг 2018-2023 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурини тасдиқлаш тўғрисидаги қарори лойиҳасини киритсин, бунда:
узумнинг машҳур ва истиқболли навларини етиштириш, кўпайтириш, қайта ишлаш соҳасида хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибасини чуқур ўрганиш, виночилик соҳасида агротехник, карантин ва инновацион технологияларни ишлатиш;
хорижда виночилик маҳсулотларини ишлаб чиқаришда кенг қўлланиладиган бозор механизмларини, шу жумладан ишлаб чиқарувчи
ва қайта ишловчи ўртасидаги кооперацияни, кластер моделини, уларни молиялаштиришнинг аниқ манбаларини белгилаган ҳолда жорий этиш;
республикада узумнинг жаҳон бозорида катта талабга эга генетик жиҳатдан янги, машҳур ва истиқболли навларини, шу жумладан микроклонлаш услуби, шунингдек, узумнинг in vitro генофонди коллекцияларини яратиш йўли билан етиштириш;
агротехника ва карантин тадбирларини ўтказиш учун харажатларни камайтириш, ҳосилдорликни ошириш, шунингдек, 3-иловада кўрсатилган ер майдонларидан узумни қайта ишлаш инфратузилмасини устувор ривожлантириш мақсадида узумнинг техник навлари экилган ҳар бир плантация майдонини камида 100 гектарга йириклаштириш;
“Ўзшаробсаноат” АЖ корхоналарига узумнинг техник навларини етиштириш учун ер участкаларини, шу жумладан узумнинг техник навларини етиштириш учун яроқли бўлган тоғолди ҳудудларидан ажратишга ва 2021 йилнинг охирига келиб “Ўзшаробсаноат” АЖ корхоналарининг плантацияларини, ушбу бандга мувофиқ уларни йириклаштиришни ҳисобга олган ҳолда, 10 минг гектарга етказиш;
республика ҳудудида виночилик ва узумчиликда ишлатиладиган техника ва ускуналарни ишлаб чиқариш бўйича қувватларни, шунингдек, ушбу соҳада агротехник воситаларни ишлаб чиқиш бўйича конструкторлик бюроларини яратиш;
узумнинг техник навлари плантацияларида, уларнинг тупроқ спецификасини ҳисобга олган ҳолда, томчилатиб суғориш тизими жорий этилишини кенгайтириш;
экиш материалларини турли вируслар ва бактериялардан, шу жумладан микоплазмлар ва бактериал саратондан ҳимоя қилиш бўйича карантин чора-тадбирларини амалга ошириш;
виночилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни ёнилғи-мойлаш материаллари, ўғитлар ва ўсимликларни ҳимоя қилишнинг бошқа воситалари билан узумнинг техник навлари плантацияларини шакллантиришнинг биринчи беш йиллигида имтиёзли нархларда таъминлаш;
ишлаб чиқарувчи, ер участкаси, узумнинг ҳолати, нави, барпо этилган вақти, ҳосилдорлиги ва бошқа тавсифловчи кўрсаткичлари тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олган узумнинг техник навлари плантациясининг Ягона реестрини шакллантириш;
экиш материалларини ишлаб чиқариш бўйича комплексларни ва микроклонал кўпайтириш усули билан олинган узумнинг техник навларини кўпайтириш ва етиштириш учун питомникларни яратиш, улар томонидан мевали экинлар навлари мосланувчанлигини, ўсимликнинг экологик-генетик салоҳияти муҳит шарт-шароитларига мос келишини баҳолашнинг экспресс-методларини ўтказиш;
реконструкция қилинаётган ва янги яратилаётган узумнинг техник навлари плантацияларида фақат сертификатланган экиш материали экилишини таъминлаш;
виночилик ва узумчиликнинг ҳуқуқий асослари, уларни ривожлантириш бўйича давлат фаолиятининг асосий йўналишлари, виночилик маҳсулотларини етиштириш, қайта ишлаш, реализация қилиш, уларнинг бозорда айланмасини ҳисобга олиш ва назорат қилиш масалалари, шунингдек, ушбу соҳадаги бошқа муҳим жиҳатларни батафсил белгилаб берувчи Ўзбекистон Республикасининг “Виночилик ва узумчилик тўғрисида”ги Қонуни лойиҳасини ишлаб чиқиш каби муҳим вазифаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратсин.
Махсус комиссияга унинг ишига вазирликлар, идоралар, хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари ва мутахассисларини, экспертларни, шу жумладан хорижий экспертларни, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари вакилларини қўйилган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажариш учун жалб этиш ҳуқуқи берилсин.
5. Этил спирти, алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш, тамаки хом ашёсини ферментлаш ва тамаки маҳсулотлари ишлаб чиқариш фаолиятини лицензиялаш бўйича республика комиссияси 2018 йилнинг 1 апрелигача амалдаги лицензия талабларини танқидий қайта кўриб чиқиш асосида алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқаришни лицензиялаш тартибини такомиллаштириш бўйича, шу жумладан ўткир алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича мавжуд бўлган йиллик ишлаб чиқариш қувватларини камида 60 фоиз ишлатиш тўғрисидаги талаблар эвазига бундай маҳсулотлар ишлаб чиқаришни квоталаш тизимини жорий этиш бўйича таклифлар киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси:
Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги билан биргаликда истиқболда узумнинг техник навлари плантацияларини жойлаштириш ва ушбу ҳудудларда кейинчалик ишлаб чиқариш объектларининг фаолиятини йўлга қўйишни ҳисобга олган ҳолда сув билан таъминлашнинг аниқ манбаларини аниқласин;
узумнинг техник навлари плантацияларининг ҳудудини суғориш учун сув қудуқларини бурғулаш учун рухсатнома беришга ҳар томонлама кўмаклашсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Инновацион ривожланиш вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “Ўзшаробсаноат” АЖ, М.Мирзаев номидаги Боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти, бошқа манфаатдор идоралар ва муассасалар билан биргаликда 2018 йилнинг 1 июнигача муддатда:
экиш материалларининг талабгир навларини импорт қилиш мақсадида, маҳаллий табиий-иқлим ва бошқа шарт-шароитларни ҳисобга олган ҳолда, узумнинг машҳур техник навларини етиштириш ва кўпайтириш соҳасида хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибасидан, шу жумладан жойига чиқиб ўргансин;
ўрганиш якунлари бўйича узумнинг машҳур техник навларини етиштириш ва кўпайтириш, шунингдек, республика ҳудудида экиш материалларининг машҳур навларини экиш бўйича замонавий ишлаб чиқариш комплексини йўлга қўйиш бўйича аниқ таклифларни Махсус комиссияга киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва “Ўзшаробсаноат” АЖ давлат ички тартиботларни тезлаштириш бўйича чора-тадбирларни амалга оширсин ва 2018 йилнинг 1 майигача муддатда Ўзбекистон Республикасининг Халқаро виночилик ва узумчилик ташкилотига кириш учун буюртмаси берилишини таъминласин.
9. Амалиётга:
мамлакатда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар, хорижий туристлар, турли мамлакатларнинг виночилик соҳаси вакиллари, эксперт ва мутахассисларни кенг жалб қилган ҳолда ҳар йили республикада вино фестивали ва Халқаро дегустация танлови ўтказилиши;
маҳаллий виночилик маҳсулотларининг кўргазма-ярмаркаларини хорижий мамлакатларда мунтазам равишда ўтказилиши жорий этилсин.
“Ўзшаробсаноат” АЖ бир ой муддатда 2018 йилда Тошкент шаҳрида вино фестивали ва Халқаро дегустация танлови ўтказилиши тўғрисида Ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ташқи савдо вазирлиги доимий асосда “Ўзшаробсаноат” АЖга:
мамлакатда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар, халқаро ташкилотлар, хорижий компаниялар ва муассасаларни кенг жалб этган ҳолда ҳар йили вино фестивали ва Халқаро дегустация танлови ўтказишда;
маҳаллий виночилик маҳсулотларининг кўргазма-ярмаркаларини хорижий мамлакатларда ўтказишда кўмаклашсин.
11. “Ўзшаробсаноат” АЖ:
ишлаб чиқариш циклини такомиллаштириш, маркетинг сиёсатини кучайтириш ва алкоголли маҳсулотларни брендлаш, уларни янги сотиш бозорларига олиб чиқиш учун юқори малакали хорижий мутахассисларни жалб этиш;
мавжуд виночилик базасида иккиламчи маҳсулотларни ишлаб чиқаришни (узум ёғи, озиқ-овқат бўёқлари ва бошқа турдаги маҳсулотлар) чуқур қайта ишлашни жорий этиш;
“Ўзшаробсаноат” АЖ вино-коньяк корхоналарида винолар ва коньякларнинг сифатини янада яхшилаш ва экспорт қийматини ошириш, шунингдек, вино материалларини сақлаш учун зангламайдиган пўлатдан сиғимлар ишлаб чиқариш мақсадида улар етилишига жойлаштириш учун эман сиғимлар паркини яратиш бўйича чоралар кўрсин.
узумнинг техник навларини ишлаб чиқарувчилар 2025 йилнинг 1 январига қадар муддатга, қишлоқ хўжалик экинларини қатор оралаб етиштиришидан қатъи назар, ер солиғини тўлашдан;
виночилик корхоналари Ўзбекистон Республикасида етарли ҳажмларда ишлаб чиқарилмайдиган, виночилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун олиб келинадиган ва фойдаланиладиган материаллар, хом ашё, ўсимликларни ҳимоя қилиш воситалари ва буюмлар белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхат асосида олиб кирилиши учун 2025 йилнинг 1 январига қадар божхона тўловларини (божхона йиғимларидан ташқари) тўлашдан озод этилсин.
13. “Ўзшаробсаноат” АЖ зиммасига озиқ-овқат этил спирти, пиво пишириш, ликёр-ароқ, виночилик ва бошқа алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи корхоналарни модернизация қилиш ва қайта техник жиҳозлаш бўйича кўмаклашиш юклатилсин.
2019 йилнинг 1 январидан бошлаб пиво пишириш маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхоналар ўрнатилган тартибда “Ўзшаробсаноат” АЖ таркибига шартнома асосида уюшган аъзолар сифатида киритилиши мумкин;
“Ўзшаробсаноат” АЖ ўз улуши билан иштирок этадиган тижорат ташкилотлари фақат жамият кузатув кенгашининг қарори асосида акциядорлик жамияти ёки масъулияти чекланган жамият шаклида ташкил этилади;
“Ўзшаробсаноат” АЖ корхоналари томонидан алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмларини режалаштириш жамият акциядорларининг умумий йиғилиши қарори асосида, талаб ва таклиф конъюнктураси таҳлили, тайёр маҳсулот қолдиқлари, шунингдек, тармоқни ривожлантириш концепциясини ҳисобга олиб амалга оширилади.
15. “Ўзшаробсаноат” АЖ ташкилий тузилмаси, шунингдек, бошқарув ходимларининг чекланган сони 74 нафар бўлган унинг ижро аппарати тузилмаси 4 ва 5-иловаларга мувофиқ маъқуллансин.
“Ўзшаробсаноат” АЖ бошқаруви раисига зарур ҳолларда бошқарув ходимларининг белгиланган сони доирасида ижро аппарати тузилмасига ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилсин.
16. Белгилаб қўйилсинки, “Ўзшаробсаноат” АЖ бошқарувининг раиси ва унинг ўринбосарлари жамият акциядорларининг умумий йиғилиши томонидан сайланади, лавозимига Ўзбекистон Республикаси Президенти билан келишган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
17. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, “Ўзшаробсаноат” АЖ Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда икки ой муддат ичида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига Тошкент кимё-технология институтида 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб виночилик соҳаси учун олий малакали кадрларни тайёрловчи факультетни тузиш ва унинг фаолиятини ташкил этиш бўйича таклифлар киритсин.
18. Белгилаб қўйилсинки, касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари, олий таълим муассасалари талабалари виночилик соҳасида мутахассислик йўналишлари бўйича амалиётни тизимли асосда бевосита ишлаб чиқариш ва ўзга корхоналарда, шу жумладан “Ўзшаробсаноат” АЖда ўтайдилар.
19. “Ўзшаробсаноат” АЖнинг ўз маблағлари ҳисобидан Тошкент кимё-технология институти ҳузурида Виночилик соҳасида мутахассисларнинг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш марказини ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин, унинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
фан ва техниканинг замонавий ютуқларидан, ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда, таълимнинг самарали интерактив услубларини қўллаб виночилик корхоналари ходимларининг билим ва кўникмалари даражасини ошириш;
виночилик иқтисодиётнинг устувор йўналиши ҳисобланган хорижий мамлакатларнинг виночилик корхоналари иш тажрибаси билан таништириш, шу жумладан у ерда мамлакат мутахассисларининг тажриба ўрганишини ташкил этиш, виночилик соҳасини ривожлантириш учун малакали хорижий экспертларни жалб этиш;
виночилик соҳасида кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишда маҳаллий ва хорижий илмий-тадқиқот, таълим ва бошқа муассасалар билан яқиндан ҳамкорликни йўлга қўйиш, инновацион ёндашувлар асосида виночилик соҳаси ходимлари учун биргаликдаги ўқув машғулотлари ва курслари ўтказилишини ташкил этиш.
20. 2020 йилнинг 1 январидан барча алкоголли маҳсулотлар ишлаб чиқарувчилар, уларни ишлаб чиқариш ҳажмлари (тури, номи ва бошқа маълумотлар) тўғрисида ҳамда “ишлаб чиқарувчи – улгуржи сотувчи – чакана сотувчи – истеъмолчи” халқаси асосида реализация қилиниши тўғрисида батафсил ахборотни ўзида жамлаган алкоголли маҳсулотлар ҳаракатини назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг ахборот тизими (кейинги ўринларда – ахборот тизими) тузилсин ва жорий этилсин, бунда қуйидагилар кўзда тутилсин:
ахборот тизими “UZINFOCOM давлат ахборот тизимларини яратиш
ва қувватлаб туриш бўйича ягона интегратор” томонидан ишлаб чиқилиши;
ахборот тизими ишлаб чиқилишини молиявий таъминлаш манбалари – 50 фоизи Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси ва 50 фоизи “Ўзшаробсаноат” АЖ Ривожлантириш жамғармаси маблағлари;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, “Ўзстандарт” агентлиги, “Ўзшаробсаноат” АЖ, бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар мутахассисларидан иборат ахборот тизими яратилиши ва жорий этилишини мувофиқлаштириш бўйича идоралараро ишчи гуруҳини шакллантириш.
Ахборот тизимига уланишнинг охирги муддатлари қуйидагича белгилансин:
“Ўзшаробсаноат” АЖ улуши 51 фоиз ва ундан кўпроқни ташкил қилувчи алкоголли маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи корхоналар учун – 2022 йилнинг 1 январигача;

О мерах по коренному совершенствованию винодельческой отрасли и реализации алкогольной продукции
За истекший период проделана значительная работа по созданию и развитию сырьевой базы, реализации качественной и конкурентоспособной винодельческой и алкогольной продукции (далее – алкогольная продукция), наращиванию экспортного потенциала, а также привлечению иностранных инвестиций в данную сферу.
Вместе с тем ряд системных проблем и недостатков не позволяет внедрять в отрасль передовые технологии производства, переработки и реализации алкогольной продукции, обеспечить стабильный рост экспортного потенциала, создать эффективную систему управления отраслью, в том числе:
первое, резкое сокращение площадей технических сортов винограда, слабое внедрение передовых методов их выращивания, низкая урожайность виноградников, а также недостаточная мотивация фермерских хозяйств стали системной причиной снижения объемов производства винодельческой продукции и неэффективного использования перерабатывающих мощностей;
второе, недостаточная эффективность применяемой технологической политики по обновлению и техническому перевооружению предприятий, производящих пищевой этиловый спирт, пивоваренную, ликеро-водочную и другую алкогольную продукцию, не способствует оказанию им содействия в эффективном решении имеющихся проблем, а также создании новых и модернизации имеющихся производств;
третье, плановый метод управления прогнозированием объемов производства алкогольной продукции не позволяет производителям самостоятельно определять объем производства с учетом реального положения дел на рынке сбыта, а также увеличивать долю экспорта и продвигать национальный бренд на зарубежные рынки;
четвертое, низкий уровень внедрения автоматизированных систем контроля и учета алкогольной продукции создает условия для оборота недоброкачественной и несертифицированной алкогольной продукции;
пятое, наличие в составе АО «Узвиносаноат-холдинг» непрофильных предприятий и организаций приводит к излишним финансовым затратам, а также малой эффективности их деятельности в отрасли;
шестое, недостаточный уровень международного сотрудничества влияет на возможности привлечения квалифицированных зарубежных специалистов для совершенствования производственного цикла, усиления маркетинговой политики и брендирования алкогольной продукции, ее продвижения на новые рынки сбыта.
В целях коренного совершенствования производства и реализации алкогольной продукции, внедрения современных технологий управления отраслью, привлечения иностранных инвестиций и увеличения экспортного потенциала предприятий, а также в соответствии с Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Принять предложения АО «Узвиносаноат-холдинг», Министерства экономики, Министерства финансов, Министерства внешней торговли и Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о:
переименовании АО «Узвиносаноат-холдинг» и его Фонда реконструкции и развития в АО «Узшаробсаноат» и Фонд развития АО «Узшаробсаноат» соответственно;
ликвидации ООО «Винагроимпекс» в установленном порядке;
выведении из состава АО «Узшаробсаноат» непрофильных предприятий согласно приложению № 1.
с 1 апреля 2018 года исключается требование об установлении срока годности винодельческой продукции и производителям такой продукции предоставляется право самостоятельно определять срок ее хранения;
с 1 июля 2018 года предприятиям-производителям алкогольной продукции предоставляется право реализовывать в розницу собственную винодельческую продукцию в призаводских дегустационных зонах (местах), организуемых по туристским маршрутам;
с 1 января 2019 года деятельность по производству натуральных вин, виноматериалов и коньячного спирта, а также переработке винограда могут осуществлять предприятия, имеющие плантации площадью не менее 100 гектаров по выращиванию плодоносящих технических сортов винограда, а также дубовые бочки для хранения и выдержки винно-коньячной продукции, наряду с соблюдением иных требований, предусмотренных законодательством;
с 1 января 2019 года отменяется лицензирование деятельности по производству натуральных виноградных вин, выработанных из сырья собственных виноградных плантаций, с отнесением таких вин к категории сельскохозяйственной продукции;
АО «Узшаробсаноат» входит в состав Комплекса по вопросам инвестиций, инновационного развития, координации деятельности свободных экономических и малых промышленных зон, туризма Кабинета Министров Республики Узбекистан;
предоставление земельных участков для выращивания технических сортов винограда осуществляется по согласованию с АО «Узшаробсаноат» и Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам с учетом уровня плодородия почвы, наличия источников водоснабжения, необходимых для получения высокого урожая.
3. Образовать Специальную комиссию по проведению инвентаризации существующих виноградников по выращиванию технических сортов винограда и подготовке предложений для дальнейшего совершенствования винодельческой отрасли (далее – Специальная комиссия) в составе согласно приложению № 2.
Специальной комиссии (Холмурадов С.Р.):
а) с выездом на места провести в разрезе областей и районов (городов) тщательную инвентаризацию виноградников по выращиванию технических сортов винограда, в том числе находящихся в ведении фермерских хозяйств, изучить рациональность и степень эффективности их использования;
б) по итогам инвентаризации в срок до 1 июля 2018 года внести проект постановления Президента Республики Узбекистан, предусматривающий утверждение Программы мер по дальнейшему развитию винодельческой отрасли в республике на 2018–2023 годы, обратив особое внимание на реализацию следующих важнейших задач:
глубокое изучение прогрессивного опыта зарубежных стран в сфере выращивания, размножения, переработки известных и перспективных сортов винограда, использование агротехнических, карантинных и инновационных технологий в винодельческой отрасли;
внедрение широко применяемых за рубежом рыночных механизмов производства винодельческой продукции, в том числе кооперации между производителем и переработчиком, кластерной модели, с определением конкретных источников их финансирования;
выращивание в республике генетически новых, известных и перспективных сортов винограда, пользующихся большим спросом на мировом рынке, в том числе посредством метода микроклонального размножения, а также создания коллекций генофонда винограда in vitro;
укрупнение площади каждой плантации технического сорта винограда в размере не менее 100 гектаров в целях уменьшения затрат на проведение агротехнических и карантинных мероприятий, повышения урожайности, а также развития инфраструктуры по переработке винограда приоритетно с земельных площадей, указанных в приложении № 3;
выделение предприятиям АО «Узшаробсаноат» земельных участков, в том числе в предгорных районах, пригодных для выращивания технических сортов винограда, с доведением к концу 2021 года площадей собственных плантаций предприятий АО «Узшаробсаноат» до 10 тысяч гектаров с учетом их укрупнения в соответствии с настоящим пунктом;
создание на территории республики мощностей по производству техники и оборудования, используемых в виноделии и виноградарстве, а также конструкторских бюро по разработке агротехнических средств в данной сфере;
расширение внедрения системы капельного орошения на плантациях технических сортов винограда с учетом их почвенной специфики;
реализация карантинных мер по защите посадочного материала от различных вирусов и бактерий, в том числе микоплазм и бактериального рака;
своевременное обеспечение производителей винодельческой продукции горюче-смазочными материалами, удобрениями и другими средствами защиты растений по льготным ценам на первые пять лет формирования плантаций технических сортов винограда;
формирование Единого реестра плантаций технических сортов винограда, включающего сведения о производителе, земельном участке, состоянии, сорте, времени закладки, урожайности и других характеризующих показателях виноградника;
создание комплексов по производству посадочного материала и региональных питомников для размножения и выращивания технических сортов винограда, выведенных методом микроклонального размножения, с проведением ими экспресс-методов оценки адаптивности сортов плодовых культур, соответствия условий среды эколого-генетическому потенциалу растений;
обеспечение высадки на реконструируемых и вновь создаваемых плантациях технических сортов винограда только сертифицированного посадочного материала;
разработка проекта Закона Республики Узбекистан «О виноделии и виноградарстве», детально устанавливающего правовые основы виноделия и виноградарства, основные направления деятельности государства по стимулированию их развития, вопросы выращивания, переработки, реализации винодельческой продукции, учета и контроля ее оборота на рынке, а также другие важные аспекты в данных сферах.
Предоставить Специальной комиссии право привлекать к ее работе руководителей и специалистов министерств, ведомств, органов хозяйственного управления, экспертов, в том числе зарубежных, а также представителей диппредставительств Республики Узбекистан в иностранных государствах для качественного и своевременного выполнения поставленных задач.
5. Республиканской комиссии по лицензированию деятельности по производству этилового спирта, алкогольной продукции, ферментации табачного сырья и производству табачных изделий в срок до 1 апреля 2018 года на основе критического пересмотра действующих лицензионных требований внести предложения по совершенствованию порядка лицензирования производства алкогольной продукции, в том числе внедрению системы квотирования выпуска крепкой алкогольной продукции взамен требования об использовании имеющихся годовых производственных мощностей по производству такой продукции не менее чем на 60 процентов.
6. Государственному комитету Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам:
совместно с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан выявить конкретные источники водоснабжения, а также подготовить гидрогеологическое обоснование для перспективного размещения плантаций технических сортов винограда с учетом дальнейшего налаживания на их территории деятельности объектов производства;
оказать всестороннее содействие в выдаче разрешений на бурение скважин на воду для орошения территории плантаций технических сортов винограда.
7. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством инновационного развития, Министерством сельского хозяйства, АО «Узшаробсаноат», Научно-исследовательским институтом по садоводству, виноградарству и виноделию имени академика М.Мирзаева, другими заинтересованными ведомствами и учреждениями в срок до 1 июня 2018 года:
изучить, в том числе с выездом на места, прогрессивный опыт зарубежных стран в сфере выращивания и размножения известных технических сортов винограда в целях импорта востребованных видов посадочного материала с учетом местных природно-климатических и других условий;
по итогам изучения внести в Специальную комиссию конкретные предложения по созданию соответствующих питомников по выращиванию и размножению известных технических сортов винограда, а также налаживанию на территории республики современного производственного комплекса по выращиванию известных сортов посадочного материала.
8. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан и АО «Узшаробсаноат» реализовать мероприятия по ускорению внутригосударственных процедур и в срок до 1 мая 2018 года обеспечить подачу заявки Республики Узбекистан на вступление в Международную организацию виноделия и виноградарства.
9. Внедрить в практику:
ежегодное проведение в республике фестиваля вина и Международного дегустационного конкурса с широким привлечением аккредитованных в стране дипломатических представительств, иностранных туристов, представителей винодельческой отрасли различных стран, экспертов, специалистов;
регулярное проведение в зарубежных странах выставок-ярмарок отечественной винодельческой продукции.
АО «Узшаробсаноат» в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект решения Правительства о проведении в 2018 году в г. Ташкенте фестиваля вина и Международного дегустационного конкурса.
10. Министерству иностранных дел, Министерству внешней торговли Республики Узбекистан на постоянной основе оказывать содействие АО «Узшаробсаноат» в:
ежегодном проведении фестиваля вина и Международного дегустационного конкурса с широким привлечением аккредитованных в стране дипломатических представительств, международных организаций, иностранных компаний и учреждений;
проведении в зарубежных странах выставок-ярмарок отечественной винодельческой продукции.
11. АО «Узшаробсаноат» принять меры по:
привлечению высококвалифицированных зарубежных специалистов для совершенствования производственного цикла, усиления маркетинговой политики и брендирования алкогольной продукции, ее продвижения на новые рынки сбыта;
внедрению глубокой переработки на существующей винодельческой базе производства вторичных продуктов (виноградное масло, пищевые красители и другие виды продукции);
созданию дубового емкостного парка на винно-коньячных предприятиях АО «Узшаробсаноат» для осуществления закладки вин и коньяков на выдержку с целью улучшения качества и увеличения их экспортной стоимости, а также производства емкостей из нержавеющей стали для хранения виноматериалов.
12. Освободить:
производителей технических сортов винограда сроком до 1 января 2025 года от уплаты земельного налога, независимо от использования междурядий для посева сельскохозяйственных культур;
винодельческие предприятия сроком до 1 января 2025 года от уплаты таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые материалы, сырье, средства защиты растений и изделия, не производимые в Республике Узбекистан в достаточном объеме, ввозимые и используемые в производстве винодельческой продукции, по перечням, утверждаемым в установленном порядке.
13. Возложить на АО «Узшаробсаноат» оказание содействия в модернизации и техническом перевооружении предприятий по производству пищевого этилового спирта, пивоваренной, ликеро-водочной, винодельческой и другой алкогольной продукции.
начиная с 1 января 2019 года, предприятия-производители пивоваренной продукции могут входить в состав АО «Узшаробсаноат» в установленном порядке на договорной основе в качестве ассоциированных членов;
коммерческие организации с долей АО «Узшаробсаноат» создаются исключительно по решению наблюдательного совета общества в форме акционерного общества либо общества с ограниченной ответственностью;
планирование объемов производства алкогольной продукции предприятиями АО «Узшаробсаноат» осуществляется на основе решения общего собрания акционеров общества с учетом конъюнктурного анализа спроса и предложения, остатков готовой продукции, а также концепции развития отрасли.
15. Одобрить организационную структуру АО «Узшаробсаноат», а также структуру его исполнительного аппарата с предельной численностью управленческого персонала в количестве 74 единицы согласно приложениям №№ 4 и 5.
Предоставить председателю правления АО «Узшаробсаноат» право вносить, при необходимости, изменения в структуру исполнительного аппарата АО «Узшаробсаноат» в пределах установленной численности управленческого персонала.
16. Определить, что председатель правления АО «Узшаробсаноат» и его заместители избираются общим собранием акционеров общества, утверждаются в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан по согласованию с Президентом Республики Узбекистан.
17. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики, АО «Узшаробсаноат» совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о создании и организации деятельности начиная с 2018/2019 учебного года в Ташкентском химико-технологическом институте факультета по подготовке кадров высшей квалификации для винодельческой отрасли.
18. Определить, что учащиеся профессиональных колледжей, студенты высших образовательных учреждений по направлениям специальности в винодельческой отрасли на систематической основе проходят практику непосредственно на производственных и иных предприятиях, в том числе АО «Узшаробсаноат».
19. Согласиться с предложением АО «Узшаробсаноат» о создании за счет его средств Центра повышения квалификации и переподготовки специалистов в области виноделия при Ташкентском химико-технологическом институте, определив его основными задачами:
повышение уровня знаний и навыков работников винодельческих предприятий путем использования современных достижений науки и техники, информационно-коммуникационных технологий, применения эффективных интерактивных методов обучения;
ознакомление с опытом работы винодельческих предприятий зарубежных стран, в которых виноделие является приоритетным направлением экономики, в том числе организацию на них стажировок отечественных специалистов, привлечение квалифицированных иностранных экспертов для развития винодельческой отрасли;
налаживание тесного сотрудничества с местными и зарубежными научно-исследовательскими, образовательными и другими учреждениями при переподготовке и повышении квалификации кадров в сфере виноделия, организацию проведения на основе инновационных подходов совместных учебных занятий и курсов для работников винодельческой отрасли.
20. Создать и внедрить с 1 января 2020 года информационную систему контроля и учета движения алкогольной продукции (далее – ИСКУДАП), содержащую детальную информацию обо всех производителях алкогольной продукции, объемах ее производства (вид, наименование и другая информация) и реализации по цепочке «производитель – оптовый продавец – розничный продавец – потребитель», предусмотрев:
разработку ИСКУДАП со стороны ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM»;
источниками финансирования работ по разработке ИСКУДАП – 50 процентов за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий и 50 процентов за счет средств Фонда развития АО «Узшаробсаноат»;
формирование межведомственной рабочей группы по координации создания и внедрения ИСКУДАП из числа специалистов Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства экономики, Государственного налогового комитета Республики Узбекистан, Агентства «Узстандарт», АО «Узшаробсаноат», других заинтересованных министерств и ведомств.
Определить окончательными сроками подключения к ИСКУДАП для:
предприятий-производителей алкогольной продукции, в которых доля АО «Узшаробсаноат» составляет 51 процент и более – до 1 января 2022 года;