Давлат мактабгача таълим муассасалари ходимларининг айрим тоифалари меҳнатига ҳақ тўлашни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-02-28 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 28 февралдаги ПҚ-3571-сон қарори
Узлуксиз таълим ягона тизимининг муҳим бўғини сифатида мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш, ходимларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантиришнинг муносиб шарт-шароитларини яратиш, юқори малакали кадрларни, шу жумладан, ёш битирувчиларни жалб этиш, жамиятда давлат мактабгача таълим муассасалари педагогларининг нуфузини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг давлат мактабгача таълим муассасалари ходимлари айрим тоифаларининг:
а) 2018 йил 1 мартдан бошлаб – мудирлар, тарбиячилар, методистлар, ўқитувчилар, дефектологлар, психологлар, мусиқа раҳбарлари ва тарбиячининг ёрдамчилари меҳнатида ҳақ тўлашнинг базавий тариф ставкаларини – 30 фоизга;
б) 2018 йил 1 сентябрдан бошлаб:
тайёргарлик (5 ёшдан 6-7 ёшгача) гуруҳи тарбиячилари, олий маълумотли ўқитувчилар, дефектологлар, психологлар меҳнатида ҳақ тўлашнинг базавий тариф ставкаларини, уларнинг базавий тариф ставкалари миқдорларини умумтаълим мактаблари бошланғич синфлари ўқитувчиларининг базавий тариф ставкалари миқдорларига тенглаштирган ҳолда – 30 фоизга;
олий ёки ўрта махсус, касб-ҳунар педагогик маълумотли тарбиячининг ўринбосарлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг базавий тариф ставкаларини – 20 фоизга;
мактабгача таълим муассасалари мудирлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг базавий тариф ставкаларини – 10 фоизга табақалаштириб ошириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Қашқадарё вилоятининг Деҳқонобод, Касби, Миришкор, Қамаши, Чироқчи, Нишон, Яккабоғ ва Ғузор туманларида, Бухоро вилоятининг Олот, Шофиркон, Қоракўл, Пешку ва Ромитан туманларида, Сурхондарё вилоятининг Қизириқ, Музработ, Олтинсой, Бойсун, Қумқўрғон, Узун, Сариосиё туманларида жойлашган давлат мактабгача таълим муассасаларида болалар сақлангани учун амалдаги ота-оналар тўлови миқдори 2023 йил 1 январгача бўлган муддатда икки баравар пасайтирилсин.
3. 2018 йил 1 мартдан бошлаб давлат мактабгача таълим муассасаларида тарбиячининг ёрдамчиси меҳнатига ҳақ тўлаш тартиби базавий тариф ставкаларидан келиб чиқиб жорий этилсин.
2018 йилда ушбу қарорга мувофиқ давлат таълим муассасалари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг базавий тариф ставкаларини ошириш бўйича қўшимча харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобига молиялаштирилишини таъминласин, 2019 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда ушбу харажатларни назарда тутсин;
давлат мактабгача таълим муассасаларини моддий рағбатлантиришнинг махсус жамғармасини шакллантиришга қонун ҳужжатларида белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг қатъий равишда 15 фоизи миқдорида қўшимча маблағлар ажратилишини таъминласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги моддий рағбатлантиришнинг махсус жамғармаси маблағларидан мақсадли ва манзилли фойдаланилиши устидан тизимли назорат ўрнатсин, давлат мактабгача таълим муассасалари харажатлари сметаларида улар алоҳида сатрда ажратилишини назарда тутсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Ўзбекистон Республикасининг 2018 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва Давлат бюджети параметрлари тўғрисида" 2017 йил 29 декабрдаги ПҚ-3454-сон қарорининг 32-иловасига иловага мувофиқ ўзгартириш киритилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги  манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Қ.В.Акмалов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Молия вазири Ж.А.Қўчқоров ва Мактабгача таълим вазири А.В.Шин зиммасига юклансин.

О мерах по совершенствованию условий оплаты труда отдельных категорий работников государственных дошкольных образовательных учреждений
2018-02-28 | Документы
Постановление Президента Республики Узбекистан от 28 февраль 2018 года №ПП-3571
В целях дальнейшего совершенствования системы дошкольного образования как важнейшего звена единой системы непрерывного образования, создания достойных условий оплаты труда и материального поощрения работников, привлечения высококвалифицированных кадров, в том числе молодых выпускников, повышения в обществе авторитета педагогов государственных дошкольных образовательных учреждений:
1. Согласиться с предложением Министерства дошкольного образования, Министерства финансов и Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан о дифференцированном повышении базовых тарифных ставок оплаты труда отдельных категорий работников государственных дошкольных образовательных учреждений:
а) с 1 марта 2018 года – на 30 процентов заведующим, воспитателям, методистам, учителям, дефектологам, психологам, музыкальным руководителям и помощникам воспитателя;
б) с 1 сентября 2018 года:
на 30 процентов – воспитателям подготовительной (с 5 до 6-7 лет) группы, учителям, дефектологам, психологам, имеющим высшее образование, приравняв размеры их базовых тарифных ставок к размерам базовых тарифных ставок учителей начальных классов общеобразовательных школ;
на 20 процентов – помощникам воспитателя, имеющим высшее или среднее специальное, профессиональное педагогическое образование;
на 10 процентов – заведующим дошкольных образовательных учреждений.
2. Снизить сроком до 1 января 2023 года действующий размер родительской платы за содержание детей в государственных дошкольных образовательных учреждениях, расположенных в Дехканабадском, Касбийском, Миришкорском, Камашинском, Чиракчинском, Нишанском, Яккабагском и Гузарском районах Кашкадарьинской области, в Алатском, Шафирканском, Каракульском, Пешкунском и Ромитанском районах Бухарской области, в Кызырикском, Музрабатском, Алтынсайском, Байсунском, Кумкурганском, Узунском, Сариасийском районах Сурхандарьинской области, в два раза.
3. Ввести с 1 марта 2018 года порядок оплаты труда помощника воспитателя в государственных дошкольных образовательных учреждениях исходя из базовых тарифных ставок.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить:
в 2018 году за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан финансирование дополнительных расходов по повышению базовых тарифных ставок оплаты труда работников государственных дошкольных образовательных учреждений в соответствии с настоящим постановлением, а начиная с 2019 года предусматривать данные расходы при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан;
выделение дополнительных средств на формирование специального фонда материального стимулирования государственных дошкольных образовательных учреждений строго в размере 15 процентов от фонда оплаты труда, установленного законодательством.
5. Министерству дошкольного образования Республики Узбекистан установить системный контроль за целевым и адресным использованием средств специального фонда материального стимулирования, предусмотрев их выделение отдельной строкой в сметах расходов государственных дошкольных образовательных учреждений.
6. Внести изменение в приложение № 32 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года № ПП–3454 «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год» согласно приложению.
7. Министерству дошкольного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в недельный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Акмалова К.В., заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и министра дошкольного образования Республики Узбекистан Шин А.В.