Ўзбекистон делегацияси Будапешт шаҳрида минтақалараро учрашувда иштирок этди
2018 йилнинг 27 февраль куни Ўзбекистон Республикаси делегацияси Будапешт шаҳрида «Вишеград гуруҳи» ва Марказий Осиё мамлакатлари ташқи ишлар вазирларининг биринчи учрашувида иштирок этди.
«Вишеград гуруҳи»да Венгрия раислиги доирасида таклиф этилган «V4 + Марказий Осиё» вазирлар форумида Венгрия, Польша, Словакия, Чехия, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон делегациялари турли соҳалардаги икки томонлама ва минтақалараро ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон делегацияси чиқишида қайд этилганидек, мамлакатимиз мавжуд иқтисодий, интелектуал ва илмий-техникавий имкониятларни инобатга олган ҳолда «Вишеград гуруҳи» давлатлари билан ўзаро манфаатли ва самарали алоқаларни кенгайтириш тарафдоридир.
Мамлакатда кенг кўламли ислоҳотлар ўтказиш ва чуқур ўзгаришлар олиб бориш, хорижий шериклар билан, аввало Марказий Осиё давлатлари билан алоқаларни мустаҳкамлаш, кўп йиллик Афғонистон муаммоси нуқтайи назаридан минтақада хавфсизликни таъминлаш бўйича Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган сиёсий кун тартибнинг асосий қисмлари билан учрашув иштирокчилари таништирилди.
Форумда делегациялар томонидан минтақалараро ҳамкорликнинг янги формати умумий шаклда қўллаб қувватланди.
Шу куннинг ўзида вазирлар форумида иштирок этган делегациялар раҳбарлари Венгрия Бош вазири Виктор Орбан томонидан қабул қилинди.

Делегация Узбекистана принял участие в межрегиональной встрече в г.Будапеште
27 февраля 2018 года делегация Республики Узбекистан в г.Будапеште приняла участие в первой встрече министров иностранных дел стран «Вышеградской группы» и Центральной Азии.
На министерском форуме «В4 + Центральная Азия», инициированном венгерским председательством в «Вышеградской группе», делегации Венгрии, Польши, Словакии, Чехии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана обсудили состояние и перспективы сотрудничества в различных областях как в двустороннем плане, так и в межрегиональном.
Как отмечалось в выступлении узбекской делегации, наша страна выступает за наращивание взаимовыгодных и плодотворных связей с государствами «Вышеградской группы» с учетом имеющихся у сторон экономических, интеллектуальных и научно-технических возможностей.
Участники встречи были ознакомлены с основными положениями выдвинутой Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым обширной политической повесткой дня по проведению масштабных реформ и глубоких преобразований в стране, укреплению связей с зарубежными партнерами, прежде всего с государствами Центральной Азии, обеспечению безопасности в регионе на фоне многолетней афганской проблемы.
На форуме делегации в целом поддержали новый формат межрегионального взаимодействия.
В этот же день главы делегаций, принявшие участие в министерском форуме, были приняты Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.