2018-02-16 | Технологиялар
15 февраль куни «Электрон ҳукумат» тизимини ривожлантириш марказида БМТнинг Болалар жамғармаси (UNICEF) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувдан кўзланган мақсадянги ишлаб чиқилаётган Ўзбекистонда ижтимоий ҳимоя Ягона реестри Консепциясини муҳокама қилишдан иборат.
Учрашувда Марказ томонидан нафақат муҳтожларга молиявий ёрдам кўрсатиш билан бир қаторда келгусида уларни моддий жиҳатдан мустақил бўлишга имкон берадиган тизимни яратиш таклифлари берилди.
Шунингдек, ишлаб чиқилаётган Ягона реестр солиқ, миллий идентификация базаси, ногиронлик ҳақидаги маълумотлар базалари, ижтимоий нафақалар каби бошқа бир маълумотлар базалари билан бенефицияларни рўйхатдан ўтказиш ва саралаш учун аниқ бир дастурлар бўйича маълумотларни базага узатиш учун боғланган бўлиши лозимлиги таъкидланди. Мазкур маълумотлар базалари барча давлат ташкилотлари учун мавжуд бўлиши ва маълумотлар бир марта киритилиши керак.
Учрашув давомида томонлар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб беришди ва келгусидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди. Шу билан бирга, Марказ вакиллари мазкур дастурни амалга оширишда ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди.

Встреча с представителями UNISEF
15 февраля в Центре развития системы «Электронное правительство» состоялась встреча с представителями Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) для обсуждения Концепции Единого Реестра социальной защиты в Узбекистане, находящегося на стадии разработки.
На встрече Центром выдвинуты предложения по созданию системы, которая будет не только оказывать финансовую поддержку нуждающимся людям, но и позволит им в дальнейшем стать финансово независимыми.
Также было обговорено, что разрабатываемый «Единый Реестр» должен быть связан с другими базами данных, такими как налоговые, национальные идентификационные базы, базы данных о инвалидности, социального пособия, с последующей передачей данных в базу по конкретным программам для регистрации и отбора бенефициаров. База данных должна быть доступна всем государственным агентствам, и информация должна вводится единожды.
В ходе встречи стороны ответили на интересующие их вопросы и обсудили аспекты дальнейшего сотрудничества. А также, представители Центра выразили желание и готовность оказывать всестороннюю поддержку в реализации данной программы.