2018 йилининг 27 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Бразилия Федерациясининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Москва шаҳрида) этиб тайинланган Антонио Луис Эспинола Салгадони қабул қилди.
Вазир Элчининг ишонч ёрлиқларини қабул қилар экан, уни Ўзбекистондаги дипломатик миссиясининг бошланиши билан табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.
Қисқа маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбат чоғида муносабатларни янада ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Бразилия географик жиҳатдан жуда олисда бўлганига қарамай, улар бир бирини истиқболли шериклар деб ҳисоблайди ва сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий-технологик, сайёҳлик, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликнинг мавжуд салоҳиятини кенг миқёсда амалга оширишдан манфаатдордир.
Учрашувда Ўзбекистон-Бразилия муносабатларини фаоллаштириш ва уларга янада тизимли тус бериш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Халқаро ва минтақавий масалалар муҳокамаси доирасида Бразилия томонига 2018 йил 26-27 март кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли Афғонистон бўйича халқаро конференция кун тартиби тўғрисида маълумот берилди.

Встреча с новым Послом Бра​зилии
27 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Бразилия с резиденцией в г.Москве Антонио Луиса Эспинолу Сальгадо.
Принимая верительные грамоты, Министр поздравил Посла с началом его дипломатической миссии в Узбекистане и пожелал всяческих успехов.
В ходе состоявшейся после краткой церемонии беседы были рассмотрены предложения по дальнейшему развитию отношений.
Как отмечалось, Узбекистан и Бразилия, несмотря на географическую удаленность, рассматривают друг друга в качестве перспективных партнеров и заинтересованы в полномасштабной реализации имеющегося потенциалов двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционно-технологической, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны обменялись мнениями относительно активизации узбекско-бразильских связей, придания им более системного характера.
В контексте обсуждения международной и региональной проблематики бразильская сторона была проинформирована о повестке дня созываемой 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».