Бандлик соҳасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан 2018 йил 23 февраль куни Ўзбекистон миллий матбуот марказида “Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимини такомиллаштириш борасида берилган вазифалар ижроси, бандлик соҳасида давлат сиёсатини янада такомиллаштириш ва меҳнат органлари фаолияти самарадорлигини тубдан ошириш борасида белгиланган чора-тадбирлар, бу борада аввал йўл қўйилган камчиликларни такрорламаслик бўйича қилинган ишлар” тўғрисида матбуот анжумани ўтказилди.
Мутбуот анжуманини Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Э.М.Мухитдинов очиб берди ва тизимда олиб борилаётган янги ислохотлар, янги иш ўринлари яратиш, ёшларни иш билан таъминлаш, бандлик соҳасини янада такомиллаштириш, Халқаро алоқалар жумладан, ташқи меҳнат миграция масалаларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Анжуман давомида Банд бўлмаган аҳолини ишга жойлаштиришни ташкил қилиш бошқармаси бошлиғи Ф.Н.Суюнов меҳнат бозори ва аҳоли бандлигини таъминлаш соҳасида кўрилаётган тизимли чораларга тўхталди.
Аҳоли бандлигини таъминлаш йўналишида 2017 йилда ҳудудий бандликка кўмаклашиш марказлари томонидан 229,9 минг нафар фуқаро ишга жойлаштирилди, 27,1 минг киши жамоат ишларига жалб этилди, 6,6 минг киши касбга ўқитилди ва кайта тайёрланди, 10,4 минг кишига ишсизлик нафақаси тайинланди.
Иш қидираётган фуқаролар учун қулайликлар яратиш мақсадида 2017 йилда 1218 та бўш иш ўринлари ярмаркаси ташкил этилиб, уларда 59,3 мингга яқин иш берувчилар вакиллари ва 204,9 минг нафар иш қидираётган фуқаролар иштирок этди. Ярмаркалар натижасига кўра 52,2 минг нафар шахс ишга йўлланма олди ва 133 мингдан ортиқ фаол иш қидираётганларга меҳнат, бандлик ва ҳуқуқий масалалар бўйича маслаҳатлар берилди.
Касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини ишга жойлаштиришнинг намунали янги механизми асосида иқтисодиёт комплекси таркибига кирувчи барча ташкилотларнинг раҳбар ва масъул ходимларига жами 1410 та коллеждаги 456,8 мингта битирувчилар бириктирилди. Битирувчиларини ишга жойлашганлигини мониторинги юритиш бўйича махсус ташкил этилган “college.mehnat.uz” ахборот тизими маълумотларига кўра 2016/2017 ўқув йили битирувчиларининг 332,8 минг нафарининг бандлиги таъминланди.
2018 йилда оғир турмуш шароитида яшаётган аёллар, айниқса ёш хотин-қизлар бандлигини таъминлаш бўйича ишлаб чиқилган дастурга мувофиқ 9936 нафар хотин-қизлар бандлигини таъминлаш чораларини кўриш режалаштирилган.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Жамоат ишлари жамғармасига 2017 йил учун 84 млрд. сўм ажратилган бўлса, 2018 йил учун ушбу йўналишда ишларни янада ривожлантириш ва аҳоли даромадларининг ўсишига ҳисса қўшиш мақсадида 714 млрд. сўм ажратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2018 йилда Аҳоли бандлигига кўмаклашиш давлат дастурини амалга ошириш тўғрисида”ги ПҚ-3506-сон Қарори тасдиқланди. Қарор ўз мақсади билан аҳоли, айниқса ёшлар, кам таъминланган оила аъзоларининг бандлигини таъминлаш, янги саноат корхоналар қурилиши, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, хизмат кўрсатиш соҳасини кенгайтириш ҳисобига янги доимий иш ўринларини ташкил этиш ва шу асосда аҳоли турмуш фаровонлиги ва сифатини оширишга қаратилган.
Мазкур қарорга биноан 2018 йилда республика ҳудудларида 346,7 мингдан ортиқ иш ўринлари туман (шаҳар)лар кесимида ташкил этилиши белгилаб берилди. Хақ тўланадиган жамоат ишлари, вақтинчалик ва бир марталик ишлар, касб-ҳунарга қайта тайёрлаш ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги орқали ташкиллаштирилган тарзда чет элда ишга жойлаштириш ҳисобига 295,9 мингдан кўпроқ фуқарони бандлигини таъминлаш назарда тутилган.
Матбуот анжуманининг энг долзарб масалаларидан бири меҳнат миграцияси масалалари бўйича Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги бошлиғи Р.Р.Ибрагимов батафсил ахборот бериб ўтди.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги томонидан 2017 йил давомида бир қатор самарали ишлар амалга оширилди. Ўтган 2017 йилда 2613 нафар фуқаро Корея Республикасига юборилди, 2710 нафар номзод эса корейс тилидан тест синовидан ўтган ва улар номига иш берувчи томонидан меҳнат шартномаси йўлланган.
Россиянинг 24 та корхона ва ташкилотлари билан тузилган шартномаларга асосан танловлардан ўтган 922 нафар фуқаро меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Россия Федерациясига юборилди.
Ўзбекистон фуқароларининг 17 нафари Японияга ташкиллаштирилган тартибда юборилиб, меҳнат фаолиятини амалга оширмоқдалар.
Россия, Корея, Япония, Польша билан ҳамкорликни кучайтириш, Қозоғистон, Германия, Туркия, Бирлашган Араб Амирликлари, Уммон Султонлиги билан 2018 йилда ҳамкорлик ўрнатиш кўзда тутилган.
Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги 2018 йилда Корея ва Россия давлатларида ваколатхоналарини очиш режалаштирилган. Самарқандда 2017 йилда Россияга меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун кетаётган фуқароларни мослаштириш ва ўқитиш маркази очилди, 2018 йилда худди шундай марказни Фарғона шаҳрида очиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекцияси бошлиғи С.С.Сулайманов тизимдаги олиб борилаётган меҳнат ҳуқуқи ва меҳнат муҳофазаси бўйича маълумт бериб, “Электрон меҳнат ҳуқуқ инспектори” интерактив хизмати бўйича тақдимот ўтказди.
С.Сулайманов ўз маълумотида фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқлари ва меҳнат муҳофазаси бўйича 2017 йил давомида Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекторлари ва Давлат меҳнат техник инспекторлари ва меҳнат шароитлари экспертлари томонидан 12 мингдан зиёд ташкилотларда ўтказилган текширишлар юзасидан ахборот берди.
Инспекторлар томонидан меҳант қонунчилиги соҳасида аниқланган ҳолатлар бўйича иш берувчиларга бажарилиши мажбурий бўлган ёзма кўрсатмалар берилган ҳамда қўпол камчилик ва хатоликларга йўл қуйган мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий жарималар қўлланилганлигига тўхталиб ўтди.
Жойлардаги Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекторлари томонидан 2017 йил давомида Бандллик муносабатларига оид ва «Аҳолини иш билан таъминлаш тўғрисида»ги қонунлари юзасидан жами 2595 та ҳуқуқий тарғибот тадбирлари амалга оширилган, жумладан телевидение ва радио, матбуот, газета, журналлар орқали чиқишлар, семинарлар ва давра суҳбатлари, очиқ эшиклар.
Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекцияси бошлиғи ўз тақдимотида “Электрон меҳнат ҳуқуқ инспектори” интерактив хизмати дастурининг афзалликлари ва қулайликлари ҳақида анжуман иштирокчилари ва журналистларга батафсил ёритиб берди.
Матбуот анжуманида телевидение ва радио, ОАВ, ижтимоий тармоқ вакиллари ва журналистларга меҳнат билан банд бўлмаган аҳоли, хусусан, касб-ҳунар коллежлари битирувчилари бандлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган тизимли чора-тадбирлар хусусида сўз юритилиб, журналистларнинг қизиқтирган саволлари ва мулоҳазалари юзасидан атрофлича ва батафсил жавоб берилди ва таклифлари юзасидан фиклар алмашиб олинди.

Реализуемые меры в сфере занятости
В Национальном Пресс центре 23 февраля 2018 года проведена пресс конференция Министерства занятости и трудовых отношений на тему «Исполнение поручений по совершенствованию системы Министерства занятости и трудовых отношений, совершенствование государственной политики в сфере занятости и меры по коренному изменению эффективности деятельности органов труда».
Пресс-конференцию открыл первый заместитель министра труда и миграции Республики Узбекистан Мухитдинов М.Е. и коротко информировал о внедрении новых реформ в системе создании новых рабочих мест, занятости молодежи, дальнейшем совершенствовани сферы занятости, международных отношениях, в том числе внешней трудовой миграции.
В ходе мероприятия начальник Управления организации трудоустройства и переобучения незанятого населения сосредоточил внимание на систематических мерах, принятых в области рынка труда и занятости.
За 2017 год для обеспечения занятости населения территориальными центрами по содействию занятости трудоустроено 229,9 тыс. человек, 27,1 тыс. привлечены к общественным работам, 6,6 тыс. обучены профессиям и переквалифицированы,
10,4 тыс. гражданам были выделены пособия по безработице.
В целях создания удобства гражданам, желающим трудоустроиться организованы 1218 ярмарок по свободным рабочих мест, где приняли участие 59,3 тыс. работодателей и 204,9 тыс. человек ищущих работу. По итогам ярмарок, 52,2 тыс. человек получили направление на работу и более 133 тысячам, находящихся в активном поиске работы даны разъяснения по правовым вопросам, вопросам труда и занятости.
На основе нового механизма по трудоустройству выпускников профессиональных колледжей и по данным информационной системы «college.mehnat.uz», созданной для мониторинга трудоустройства выпускников, обеспечено трудоустройство 332,8 тыс. выпускников 2016/2017 учебного года.
Кроме этого, согласно Программе по трудоустройству женщин, живущих в тяжелых бытовых условиях, особенно молодых женщин в 2018 году, предусмотрены меры по трудоустройству 9936 женщин и девушек.
Фонду общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан в 2017 году выделено 84 млрд. сумов, а на 2018 год выделено
714 млрд. сумов для усиления работ в данном направлении и содействию повышения доходов населения.
В 2017 году, за счет строительства новых промышленных предприятий, создания объектов бытового обслуживания и развития частного предпринимательства, создано более 336 тыс. рабочих мест.
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан ПП-3506 от 03.02.2018 года «О мерах по реализации государственной программы содействия занятости населения на 2018 год». Постановление направлено на обеспечение занятости населения, особенно молодежи и членов малообеспеченных семей, созданию новых постоянных рабочих мест за счет строительства новых промышленных предприятий, развития малого бизнеса и частного предпринимательства, расширения сферы услуг, а также повышению уровня благосостояния и качества жизни населения.
Согласно Постановлению, предусмотрено создание более 346,7 тыс. рабочих мест в разрезе районов (городов) на 2018 год, а также создание ещё 295,9 тыс. рабочих мест за счет платных общественных работ, временных и одноразовых работ, переквалификация на ремесленное дело и трудоустройство за рубежом, на основе организованного набора, через Агентство по вопросам внешней трудовой миграции.
Руководитель Агентства внешней трудовой миграции Р.Р.Ибрагимов детально информировал о проводимых мерах актуальных вопросах внешней трудовой миграции.
В 2017 году Агентством внешней трудовой миграции осуществлены ряд эффективных работ, т.ч. 2613 граждан республики отправлены для осуществления трудовой деятельности в Корее, 2710 кандидатов сдали тесты по корейском языку.
Для осуществления трудовой деятельности в Российскую Федерацию направлены 922 граждан республики, прошедшие отбор, согласно подписанным Соглашениям с российскими предприятиями и организациями.
В организованном порядке 17 граждан Республики Узбекистан направлены в Японию для осуществления трудовой деятельности.
В 2018 году предусмотрено установление сотрудничества с Германией, Турцией, Казахстаном, Султанатом Оман, Объединенными Арабскими Эмиратами, а также расширение сотрудничества с Республикой Корея, Японией, Республикой Польша, Российской Федерацией.
Агентством внешней трудовой миграции планируется в 2018 году открыть представительства в Российской Федерации и Республике Корея.
В 2017 году в г. Самарканде открыт Центр по обучению и адаптации граждан, желающих осуществлять трудовую деятельность на территории Российской Федерации, в нынешнем 2018 году ведутся работы по открытию такого же Центра в г.Фергане.
Кроме того, руководитель Государственной правовой инспекции труда С.С.Сулайманов выступил с докладом о профодимых мерах в области обеспечения трудовых прав и охране труда, и првел презентацию об он-лайн интерактивном сервисе «Электронный правовой инспектор труда».
С.С.Сулайманов в совоем докладе информировал о том, что Государственными правовыми инспекторами труда и Государственными инспекторами техники труда и экспертами условий труда в 2017 году проведены проверки по соблюдению охраны труда и гарантированным трудовым правам граждан в более чем на 12 тыс. предприятиях и организациях.
По выявленным случаям инспекторами, были даны обязательные к исполнению письменные предписания и представления работодателям, а также наложены административные штрафы на должностных лиц, допустивших грубые правонарушения.
В течении 2017 года на местах, государственными инспекторами права и труда, были проведены 2595 информационно-разъяснительных мероприятий, в частности, выступлениями в средствах массовой информации, на семинарах, круглых столах и днях открытых дверей по закону «Об обеспечении трудоустройства населения».
В своем выступлении начальник Государственной правовой инспекции труда подробно рассказал участникам конференции и журналистам о преимуществах и удобствах он-лайн интерактивного сервиса «Электронный правовой инспектор труда».
На пресс-конференции представители телевидения и радио, СМИ, социальных сетей и журналисты высказали свои предложения и обменялись мнениями о системных мерах по обеспечению занятости безработного населения, в частности, выпускников профессиональных колледжей, а также получили подробные ответы на интересующие вопросы.