Россия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2018 йилнинг 23 февраль куни Москва шаҳрида амалий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон-Россия кун тартибидаги асосий масалалар ҳамда бошқа халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, 2017 йили икки мамлакат ўртасида фаол мулоқот кузатилди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 4-5 апрель кунлари Россияга бўлган давлат ташрифи ва Президент Владимир Путин билан музокоралар олиб боргани муҳим воқеа бўлди.
Вазирлар олий ва бошқа даражалардаги икки томонлама келишувларни тадбиқ этиш бўйича амалий қадамларга алоҳида эътибор қаратдилар.
Суҳбатда минтақавий хавфсизликка, жумладан Афғонистондаги вазиятга жиддий эътибор қаратилди. Шу нуқтаи назардан Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича “Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик” номли халқаро конференция муҳим рол ўйнаши лозимлиги қайд этилди.
Учрашувда Россия томони Тошкент конференциясининг муваффақиятли ўтишидан манфаатдор эканлигини ва унда юқори даражада иштирок этишини тасдиқлади.
Музокаралар якунида вазирлар томонидан 2018-2019 йилларга мўлжалланган ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги Ҳамкорлик дастури имзоланди.
Шунингдек, Абдулазиз Камилов ва Сергей Лавров ОАВ вакиллари учун қисқа чиқиш қилдилар ва журналистларнинг саволларига жавоб бердилар.

2018-02-24 | Политика
23 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся с рабочим визитом в г.Москве, встретился с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями по основным вопросам узбекско-российской повестки дня, некоторым международным и региональным проблемам.
Подчеркивалось, в 2017 году между двумя странами наблюдался активный диалог. Знаковым событием стал состоявшийся 4-5 апреля государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Россию и его переговоры с Президентом Владимиром Путиным.
Министры отдельное внимание уделили практическим шагам по реализации двусторонних договоренностей на высшем и других уровнях.
Стороны уделили серьезное внимание проблемам региональной безопасности, в т.ч. ситуации в Афганистане. В этом контексте, как было отмечено, важную роль должна сыграть предстоящая в г.Ташкенте международная конференция по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
На встрече российская сторона подтвердила заинтересованность в успешном проведении Ташкентской конференции и участие в ее работе на высоком уровне.
По итогам переговоров министры подписали межмидовскую Программу сотрудничества на 2018-2019 годы.
Абдулазиз Камилов и Сергей Лавров также выступили с краткими заявлениями для СМИ и ответили на вопросы журналистов.