Энди аэропорт ва автовокзалларда сайёҳлар учун сим-карталар сотилади
Юртимизга ташриф буюраётган меҳмонларни ишончли, барқарор ва арзон нархдаги мобиль алоқа билан таъминлаш мақсадида мамлакатимиздаги аэропорт, автовокзал ва машҳур сайёҳлик масканларида мобиль сим-карталар савдоси бўйича сервис йўлга қўйилади. Улар қимматбаҳо роумингнинг қулай муқобили бўлиб, туристларга маблағини тежаш имконини беради.
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасидан маълум қилишларича, бундай сим-карталарни харид қилиш ва рўйхатдан ўтказиш тартиби имкон даражасида соддалаштирилган бўлиб, бунда сотиб олувчидан фақат паспорт талаб этилади. Айрим сабабларга кўра, мобиль телефони бўлмаган ёки телефонидаги сим-картани алмаштиришни истамаган сайёҳлар учун икки турдаги телефон ёки мобиль роутерни ижарага бериш хизмати тақдим этилади.
Роутер – интернет-трафик пакетини ўз ичига олган, сим-карта бўлган тақдирда Wi-Fi тармоғидан фойдаланиш имконини берувчи қурилма. У бир неча қурилманинг симсиз уланишини амалга ошириб, оилалар ҳамда сайёҳлар гуруҳи фойдаланиши учун қулай ва тежамкор усул ҳисобланади.
“Uzmobile” компанияси махсус тарифларни ишлаб чиққан илк компания бўлди. Тариф 30 кунга мўлжалланган бўлиб, сўзлашув дақиқалари ва интернетга уланиш трафигидан иборат ҳамёнбоп ва қулай пакетни ўз ичига олади. Сим-картага қўшимча равишда брелок ҳам берилади. Калитга илиб қўйиладиган ушбу брелок орқали истаган пайтда ўз телефон рақамини билиш мумкин бўлади.

В аэропортах и на автовокзалах Узбекистана будут продаваться сим-карты для туристов
Чтобы обеспечить приезжающих в Узбекистан гостей надежной, стабильной и дешевой мобильной связью, в аэропортах, на автовокзалах и в популярных туристических местах страны будут создаваться сервисы по продаже мобильных сим-карт. Они станут удобной альтернативой дорогостоящему роумингу и позволят туристам сэкономить значительные средства.
По данным Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, процедура приобретения и регистрации таких сим-карт предельно упрощена и требует только наличия паспорта. Для тех туристов, кто по какой-либо причине не имеет при себе мобильного телефона или не желает менять в нем сим-карту, будет предоставляться услуга аренды двух типов телефонов или мобильного роутера.
Роутер – это устройство, которое позволяет развернуть Wi-Fi сеть при наличии сим-карты с включенным пакетом интернет-трафика. Он осуществляет беспроводное подключение нескольких устройств и может стать удобным и экономичным вариантом для использования семьей или группой путешественников.
Первой компанией, разработавшей специальные тарифы, стала «Uzmobile». Тариф рассчитан на 30 дней использования и включает в себя выгодный и удобный пакет, в который входят минуты общения и трафик для доступа в интернет. В комплекте к сим-карте прилагается небольшой брелок, который можно повесить на ключи, чтобы в любой момент узнать номер своего телефона.